Adobe nastupuje s XMP - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

Adobe nastupuje s XMP

24. října 2001, 00.00 | Představuje nová platforma od Adobe revoluci ve využívání metadat v grafickém průmyslu nebo ne? Co můžeme očekávat od XMP?

Jednou z nejdůležitějších novinek představených na letošním Seyboldu, byl formát společnosti Adobe, označený jako XMP, čili eXtensible Metadata Platform. Nejednalo se přitom o úplně horkou novinku, protože možnosti tohoto formátu nabídl již Adobe Acrobat 5 (resp. PDF 1.4), uvedený před několika měsíci. Byl to ale právě Seybold, kde se o XMP a jeho budoucím rozvoji začalo mluvit skutečně naplno. (XMP zde mimo jiné získala ocenění HotPicks v kategorii Cross Media-Publishing.)

Co je XMP?

Zkratkovitě řečeno, XMP je platforma postavená na standardu XML, umožňující vkládat metadata (tedy data o datech) do souborů. I když se s omezenou implementací uvedené vlastnosti můžeme setkat i dnes v jiných aplikacích a formátech, představuje XMP vůbec první pokus poskytnout skutečně univerzální platformu pro sdílení a správu metainformací v prakticky libovolném současném počítačovém formátu.

V současnosti se XMP sestává ze čtyř komponent:

XMP Framework: Popisná část XMP. Jedná se o podmnožinou standardu RDF (Resource Description Format) vyvinutého konsorciem W3C právě pro práci s metadaty.

XMP Packet Technology: Technologie vkládání XMP-zápisu do binárních toků.

XMP schemas: Schémata zápisu XMP-informací. XMP jich v dnešní době nabízí celkem 13, mimo jiné Dublin Core pro popis informačních zdrojů a dále pak např. schémata pro správu obsahu (asset management) či autorských práv (digital rights management). Podpora těchto základních (core) schémat musí být součástí každé implementace XMP, mimo ní lze nicméně vytvářet libovolná schémata vlastní.

XMP SDK: Open-source vývojářská sada pro implementaci (načítání a vkládání) XMP v produktech třetích výrobců. V současnosti je sada k dispozici ve verzích pro Macintosh a Windows.

Proč je XMP tak důležitý?

Poprask kolem metadat vznikl především se zvyšujícími se nároky na třídění internetových informací (vyhledávače, aplikace pro hodnocení obsahu stránek aj.), cross-media publishing (tedy publikování téhož obsahu různými způsoby) a správu workflow (počínaje skupinovou spoluprácí na jediném dokumentu a konče automatizovaným zpracováním dokumentu, sazbou počínaje a tiskovým výstupem konče). Při všech těchto i mnoha dalších úkolech mají metadata stylu autor, datum vytvoření a poslední úpravy, autorská aplikace aj. naprosto zásadní důležitost.

Oproti dosavadním řešením pro práci s metadaty přináší XMP několik zásadních výhod. Především je to otevřenost, což znamená, že podpora XMP může být zabudována prakticky do každého produktu, bez toho, že by výrobce musel nějak jinak měnit vlastnosti svého formátu. XMP-data jsou přitom vkládána přímo do dokumentů, což znamená, že mohou být využita i v jiné aplikaci, než ve které byl daný dokument vytvořen - stačí, aby aplikace dokázala z dokumentu "vytáhnout" příslušné údaje (ostatní binární tok neznámého formátu zkrátka ignoruje).

Kdo všechno XMP podporuje a bude podporovat?

Jak jsme již řekli, XMP mohou využívat již vlastníci Adobe Acrobatu 5. Mimo něj má obdobnou podporu zabudován také InDesign 2 a Illustrator 10. Do budoucna pak Adobe počítá s integrací XMP do všech svých produktů, počínaje Photoshopem a GoLive. Na uvedenou skutečnost budou podle všech indicií velmi rychle reagovat výrobci, nabízející řešení pro využití produktů Adobe v rámci publikačních workflow (Managing Editor), asset-managementu (Artesia, MediaBin, North Plains, WebWare) a content-managementu (Documentum, Interwoven). Podporu XMP již ohlásili také takoví giganti, jako jsou IBM, Kodak či Xerox Corporation.

Mimo příslušných funkcí vlastních aplikací nabízí Adobe ve svém SDK (viz výše) tzv. "XMP injector", schopný vkládat XMP do prakticky libovolného počítačového formátů. Adobe přitom poskytuje návody a doporučení, jak využít tuto funkci v případě nejrozšířenějších standardů grafického průmyslu (JPEG, TIFF, GIF, PNG, EPS, XML, HTML či SVG). To znamená, že prakticky každá aplikace bude teoreticky schopná v budoucnu využívat libovolný formát coby "kontejner" pro přenos metadat - vše záleží pouze na výrobcích.

Co se konkurenčních společností, působících v grafickém průmyslu týče, vývoj se zde může ubírat dvěma směry: Některé zřejmě standard Adobe převezmou, jiné se pokusí vyvinout vlastní řešení. Od druhé varianty bude přitom určitě odrazovat nepopiratelný náskok, který dnes Adobe v uvedené oblasti získala. Je tedy docela dobře možné, že se s podporou XMP záhy setkáme například v produktech Corelu, Macromedia či Quarku (ten nicméně se svou technologií Active Publishing Server přichází s vůbec odlišným přístupem k uvedené problematice - bližší srovnání s přístupem Adobe je námětem na samostatný článek).

Závěrem

Jaká čeká XMP budoucnost lze v tuto chvíli jen těžko odhadnout. Každopádně se ale zdá, že Adobe v jejím případě vykročila správným směrem hned v několika ohledech. Týká se to nejen akcentování problematiky metadat jako takových, ale také sázky na otevřenost a využití XML. Pokud se nová platforma uchytí, může Adobe v různých ohledech zúročit především svůj současný technologický předstih v uvedené oblasti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: