Výkonnostní testy nových Maců Pro - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Hardware

Výkonnostní testy nových Maců Pro

apple

25. března 2009, 00.00 | Macworld podrobil svým benchmarkovým testům nové Macy Pro a další zajímavé testy provedl server Bare Feats. Výsledky všech těchto testů ukazují, že nové stroje s Nehalemy sice jsou obecně výkonnější než jejich předchůdci, ale jejich výkonnostní potenciál zatím naplno využije pouze několik málo profesionálních aplikací.

V našem dnešním Photoshop tutoriálu si představíme jednu zvláštní kreativní techniku na úpravu fotografií. Jedná se o vytvoření optické iluze, že reálná fotografie je ve skutečnosti snímkem nějakého modelu (například takového, jaký používají architekti pro prezentaci svých návrhů). Tato optická iluze je způsobena umělou manipulací s nízkou hloubkou ostrosti, která snímku propůjčuje zdání specifické „miniaturní“ perspektivy (více informací o této optické iluzi můžete naleznout např. ZDE). Tohoto efektu lze mimo jiné dosáhnout používáním například drahých Tilt-shift objektivů, nicméně jej lze poměrně dobře napodobit i v pokročilejších editorech digitálních fotografií. A právě v programu Adobe Photoshop se nyní pokusíme efekt Tilt-shift miniaturizace (v zahraničí je tento efekt nazýván „Fake Tilt shift photography“) nasimulovat.

V dnešním Photoshop tutoriálu se naučíme simulovat kreativní techniku Tilt-shift miniaturizace, která přináší efekt zobrazený výše

Nejdříve si upřesněme, u jakého typu fotografie bude efekt Tilt-shift miniaturizace nejvíce účinný. Protože na zmenšené modely reality většinou hledíme shora, tak i snímky, na kterých chceme simulovat tento efekt, by měly být pořízeny s perspektivou nadhledového pohledu. Zároveň by na snímku měly být vidět nějaké výrazné objekty (například lidé, auta, železnice apod), na které budeme chtít soustředit pozornost a zároveň vytvořit zdání miniaturizace. Nejvhodnější jsou proto například snímky z husté městské zástavby, které byly pořízené z nějakého vyvýšeného místa (například most či vyhlídková věž). Důležitou úlohu hraje i osvětlení. Jelikož vystavené modely bývají osvětlovány nějakou lampou, měli bychom pro zdárnou simulaci Tilt-shift miniaturizace ve Photoshopu dát přednost snímkům s kontrastnějším osvětlením a hlubšími stíny.

Obr. 1

Otevřeme si v aplikaci Adobe Photoshop vhodný obrázek, na kterém budeme chtít simulovat efekt Tilt-shift miniaturizace. Překopírujeme si vrstvu pozadí do nové vrstvy (Ctr-J) a aktivujeme režim „Rychlé masky“ stisknutím klávesové zkratky „Q“ (pro aktivaci režimu „Rychlé masky“ lze použít i samostatné tlačítko na liště nástrojů; viz obr. 1).

Obr. 2

Obr. 3

Po aktivaci „Rychlé masky“ si zapneme nástroj „Přechod“ v liště nástrojů (můžeme použít klávesovou zkratku „G“). Teď je důležité si zvolit správný typ přechodu v horní liště (čtvrtý zleva), kterým je tzv. „Zrcadlený přechod“. Pomocí tohoto typu gradientu totiž můžeme označit pouze určitý pruh místa, a to se přesně hodí pro naše účely, tj. napodobení Tilt-shift miniaturizace (viz obr. 2 a obr. 3).

Obr. 4

Obr. 5

Nyní bude potřeba pomocí „Zrcadleného přechodu“ vytvořit „červený pruh“ masky v místě, které budeme chtít na obrázku posléze vybrat. Toho docílíme tak, že potáhneme myší ve vertikálním směru „linku“ přechodového nástroje a vytvoříme tak kýžený selektivní pruh (viz obr. 4 a obr. 5).

Obr. 6

Nyní si převedeme nakreslený červený pruh „Rychlé masky“ v obraze na aktivní výběr, a to tak, že znovu aktivujeme režim „Rychlé masky“ (opět stiskneme tlačítko „Q“). Vidíme, že se nám vybraly oblasti, které jsme předtím „Zrcadleným přechodem“ vybrali (viz obr. 6).

Obr. 7

Obr. 8

Poté si otevřeme dialog Photoshop filtru „Rozostření objektivu“, který nalezneme v nabídce Filtr/Rozostření/Rozostření objektivu. Nyní konečně můžeme v náhledu dialogu „nahrubo“ uvidět kýžený efekt Tilt-shift miniaturizace, kterého jsme dosáhli pomocí selektivní práce s malou hloubkou ostrosti. Rozhodnutí o konkrétním typu nastavení hodnot dialogu „Rozostření objektivu“ záleží na vás a na dispozicích upravovaného snímku (jeho rozlišení apod.). Pokud nejste spokojení s výchozím nastavením dialogu „Rozostření objektivu“ doporučujeme trochu experimentovat. V daném případě nám přišlo nejvhodnější zvolit hodnoty nastavení, které můžete uvidět na obrázku výše. Pokud se zdá být vše podle požadavků, dialog „Rozostření objektivu“ potvrdíme příkazem OK (viz obr. 7 a obr. 8).

Obr. 9

Obr. 10

Nyní zrušíme klávesovou zkratkou „Ctrl-D“ aktivní výběr, protože ho již nebudeme potřebovat. Před sebou máme pouze provedení korekce saturace a kontrastu snímku, které nám zvyší vizuální působivost efektu Tilt-shift miniaturizace. Otevřeme si vrstvu úprav „Křivky“ (najdeme je v roletce úprav v paletce „Vrstvy“). Zvedneme hladinu osvětlení na snímku tak, abychom podpořili iluzi nasvícení „modelu“ v podmínkách umělého osvětlení (např. Lampa). V případě úprav našeho snímku jsme dialog křivky nastavili takto (viz obrázek). Potvrdíme příkazem „OK“ (viz obr. 9 a obr. 10).

Obr. 11

Obr. 12

Pro dokonání našeho optického „triku“ s Tilt-shiftovou miniaturizaci objektů na fotografii nám zbývá ještě zvýšit sytost barev v obraze. Založíme si novou vrstvu úprav „Odstín a sytost“. V našem případě jsme nastavili v dialogu hodnotu sytosti na 39. Potvrdíme příkazem „OK“ a jsme u konce (viz obr. 11 a obr. 12).

Snímek před úpravou

Snímek po úpravě

Před sebou nyní můžete vidět snímek, který díky optické iluzi selektivní malé hloubky ostrosti budí dojem prosté fotografie architektonického modelu s miniaturními „figurkami“ lidí. Zajímavé, že?

Poznámka: Ilustrační snímek, použitý v tomto tutoriálu, byl zakoupen v internetové fotobance Shutterstock.com a podléhá autorským právům.

Další zajímavé zdroje:

www.smashingmagazine.com (50 skvělých fotografických ukázek aplikace efektu Tilt shift miniaturizace)
www.digital-artist-toolbox.com (41 ukázek Tilt shift fotografií)
www.blog.photoshelter.com (příklady využití Tilt shift efektu v reklamě)
www.recedinghairline.co.uk
www.smileyhandface.blogspot.com
www..tiltshiftphotography.net
www.photographyjam.com
www.flickr.com (cca skupina cca 21 000 snímků s využitím efektu Tilt-shift miniaturizace)
www.martybugs.net
www.gimparoo.blogspot.com (Tutoriál pro program GIMP)
www.tinselman.typepad.com
www.theopenend.com (9 velmi zajímavých fotografií)
www.www.snipe.net
www.katieandcalli.com
www.nytimes.com (článek o Tilt shift efektu v NY Times)
www.www.robhuntley.ca
www..hame.ca (rozcestník informací o Tilt shift fotografování)

Video:

www.wonderhowto.com
www.theopenend.com (Tilt shift videoklip z letiště)
www.chris-beaumont.com
www.vimeo.com (Tilt shift videosekvence)
www.youtube.com
www.youtube.com

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: