Šperk na váš stůl - Sony N50 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Šperk na váš stůl - Sony N50

18. srpna 2000, 00.00 | Pokud si libujete ve špičkovém designu moderní high-tech, tak si rozhodně nenechte ujít recenzi 15" LCD displeje Sony N50. Jedná se o opravdový šperk!

LCD panely jsou mnohými z nás chápány jako luxusní zboží. Logickým důvodem k tomuto postoji je nesrovnatelně vyšší cena, kterou zaplatíte za displej ve srovnání s CRT monitoru. Nový rozměr luxusu displejů však představují jejich tvary a design. Po představení digitálního SGI 1600 vás dnes seznámíme s další lahůdkou z tohoto světa. Díky pochopení společnosti Sony Czech jsme měli možnost testovat displej Sony N50.

100% design
Již snad nikdo nepochybuje o tom, že produkt nejvíce prodává jeho vzhled. Funkčnost je důležitá, ale design je to lákadlo, které musí zaujmout a přitáhnout. V tomto ohledu si Sony za nový displej N50 zaslouží doslova jedničku s hvězdičkou. Ultratenký displej je spojen s miniaturním podstavcem tenkým stříbrným ramenem. Kombinace high-tech provedení, černé čelní masky a kovově stříbrného zadního krytu je prostě úžasná. Protože jak podstavec, tak i displej nedávají dostatek prostoru pro umístění všech potřebných součástek, k displeji je dodávána nenápadná černá jednotka zajišťující vše potřebné. Jednotku můžete stejně dobře postavit vedle displeje, jako módní doplněk, nebo ji schovat pod stůl, pokud se vám tolik nelíbí. Pak k displeji vede jen jeden nenápadný černý kabel.
Displej samotný má hloubku pouhých 12mm. Díky pohyblivému spojení s podstavcem připomínajícímu čapí nohu působí nejen velice elegantně, ale plocha obrazu je subjektivně výrazně větší. "Čapí noha" umožňuje velice variabilní náklon displeje díky dvěma kloubům. V podstavci jsou vestavěny pouze reproduktory a v zadní části je umístěn systémový konektor. Vše má rozměry 356 x 346 x 185 mm a hmotnost necelé 3kg.
Přídavná jednotka působí velice nenápadně díky pravidelným tvarům a matně černé povrchové úpravě. Může být postavena na libovolnou stěnu vodorovně i svisle a její rozměry jsou 45 x 180 x 180 mm. Její hmotnost je menší než 1kg.

Technika
Po technické stránce N50 nepředstavuje extrémní technologický výkřik, ale za svoje parametry se stydět rozhodně nemusí. Aktivní plocha 304 x 228 mm odpovídá 15" uhlopříčce. O zobrazování se stará Aktivní Si TFT displej s maximálním rozlišením 1024 x 768 bodů/75Hz. Velikost jednoho zobrazovacího bodu je 0.297mm a výrobce slibuje zobrazení plných 16 mil. barev.Viditelný úhel 140 stupňů horizontálně a 120 stupňů vertikálně také není špatný, svítivost 200 cd/m2 a kontrast 300:1 jsou poměrně běžné.
Na media boxu jsou umístěny dva analogové VGA vstupy, mezi kterými může uživatel volit pomocí speciálního tlačítka. Vestavěné reproduktory mají uváděný výkon 2 + 2W a mohou se pochlubit konstrukcí Stereo Dipole System™. Veškerá nastavení se provádějí pomocí OSM, tedy výběrů zobrazovaných na obrazovce.

Něco navíc
Nebyla by to společnost Sony, kdyby u svého produktu nenabídla něco aspoň trochu extra. V případě N50ky je těch třešínek na dortu hned několik. Tou první je senzor určený pro monitorování okolního osvětlení. Podle intenzity dopadajícího světla se automaticky upravuje úroveň podsvícení, což výrazně zvyšuje čitelnost displeje při proměnlivých světelných podmínkách.
Další příjemnou drobností je infračervený senzor, který kontroluje, zda je uživatel u displeje. Pokud tuto funkci zapnete a vstanete od displeje,ten se automaticky přepne do úsporného režimu. V okamžiku, kdy čidlo zaznamená váš příchod, opět displej oživí.
Nechybí ani speciální procesor, který se stará o automatická nastavení, ale i vyhlazování hran a další zajímavé fuknce. Poslední lahůdkou jsou již zmíněné reproduktory. I přes svoje miniaturní rozměry dokáží příjemně ozvučit menší místnost. Zvuk je navíc srovnatelný s reproduktory střední třídy, což u doplňkových reproduktorů na displejích rozhodně nebývá zvykem.

Praxe
První co zaujme je rameno, které jsme překřtili na čapí nohu. Displej se dá umístit do někdy až bizardních poloh, což skýtá jednu zásadní výhodu. Nejen, že díky svým rozměrům opravdu důsledně šetří místo na stole, ale může být umístěn i poměrně nestandardně mimo běžnou osu pozorování. Dva klouby a stabilní podstavec umožňují přesně polohovat displej a to jako horizontálně, tak i v náklonu. Viditelný úhel je jen mírně nadprůměrný, takže je výhodné si displej dobře nastavit.
Ergonomie je slovo, které vás napadne hned jako druhé. Štíhlé tvary jsou nejen elegantní, ale i funkční. Oddělení jednoty s elektronikou dodalo displeji na lehkosti. Snadno se přenáší, snadno se umísťuje.
Další příjemný faktor je rozmístění a funkce ovládacích prvků. Vše co potřebujete je na čelní stěně panelu vpravo. Úplně nahoře je tlačítko POWER. Pod ním jsou umístěny senzory, dále pak tlačítko pro jas a další pro kontrast. Pod nimi jsou dvě tlačítka pro výběr v menu kombinovaná s hlasitostí a jako poslední je volba signálu (VGA1/VGA2). Menu jsou obrázková, doplněná anglickými popiskami. Struktura je velmi jednoduchá a přehledná.

Senzor monitorující vnější osvětlení má dvě skvělé funkce. Tou první je opravdu fungující automatická korekce podsvícení. Displej je dobře čitelný i při přímém slunečním svitu a to lépe než většina CRT obrazovek. Druhou funkcí je bezesporu zábava uživatele. Každý komu jsme vysvětlili jeho funkci strávil několik minut střídavým zakrýváním a odkrýváním senzoru, při kterém radostně pozoroval zmatení elektroniky.

K obrazu samotnému. Displej se může pochlubit rovnoměrným podsvícením, dobrou možností nastavení barev a pochopitelně ostrým obrazem. Není to digitální SGI 1600, ale obraz je opravdu pěkný. Jedinou slabší stránkou je rychlost pohasínání bodů, kde N50 podává dost průměrný výkon. Při rychlé změně obrazu je patrné postupné pohasínání, které snižuje ostrost. To je však problém zatím větší části displejů.

Hodnocení
Za displej uživatel zaplatí necelých 60.000Kč. To je na 15" displej poměrně hodně, ale na druhou stranu N50 je prostě unikátní. Pokud pomineme senzory a další technická vylepšení, stále zde zůstává opravdu špičkový design. Snad jen SGI 1600 může konkurovat, ale N50 je dokonalou ukázkou moderního pojetí designu výpočetní techniky. Navíc provedení není jen elegantní, ale i praktické, takže úspora místa na stole je extrémní.
Je na zvážení každého, zda chce zaplatit za tento šperk mezi LCD displeji kulantní sumičku. Osobně bych neváhal, kdyby nebylo té ceny. Inu high-tech není pro každého, ale na druhou stranu N50 vypadá opravdu dobře a možná udělá větší dojem než výrazně dražší 18" modely s obyčejným designem.

15" LCD - iiyama TXA3813MT
Nejmenší digiťák na světě váží 26g!
18" LCD pro profesionální grafiku
Nové OLED displeje
LCD displej - přínos nebo přítěž?
Nové mikro LCD displeje.
LCD displej Premio 15PX-TA
LCD displeje pro grafiku ?
nVision VB-30

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: