Sony Cyber-shot DSC-RX1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Hardware

Sony Cyber-shot DSC-RX1

10. října 2012, 10.05 | O tomto jedinečném přístroji, prvním „malém“ kompaktním fotoaparátu s full-frame senzorem, jsme informovali vzápětí poté, kdy nám ho představitelé Sony představili. Nyní se k němu vracíme, abychom si ho „prohlédli“ trochu podrobněji. Silně přitahuje pozornost a budí velká očekávání, není ale zatím dostupný ani pro testy. Do prodeje má být uveden v prosinci 2012 za doporučenou cenu 3099 €, což je nějakých 77 500 Kč.

Díky kombinaci relativně malého a lehkého těla s plnoformátovým obrazovým senzorem, ale také samozřejmě s procesorem Bionz odpovídajícího výkonu a s kvalitní optikou představuje opravdu jedinečný fotoaparát, jaký tu dosud nebyl. Svými parametry a tvůrčími možnostmi uspokojí i ty nejnáročnější fotografy a fotografky, kteří pro svou činnost, anebo její část dávají přednost takto koncipovanému kompaktnímu fotoaparátu. Tedy kompaktu s ful-frame snímačem, který je perfektně navázán na kvalitní objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností a výbornou světelností.

 

Toru Katsumoto představuje Cyber-shot RX1

 

Toru Katsumoto, Deputy President, Digital Imaging Business Group, Sony Corporation, poprvé představuje RX1 na tiskové konferenci v Reykjavíku několik dní před zahájením výstavy Photokina v Kolíně nad Rýnem.

 

Full-frame snímač ve srovnání s menšími

 

Uplatnění nalezne všude tam, kde je za prvé vyžadována vysoká kvalita celkové reprodukční charakteristiky od přenosu jasů po prokreslení jemných detailů obrazu. Fakt, že má ve srovnání se snímačem formátu APS-C dvojnásobnou plochu, se projeví v dynamickém rozsahu, ve věrném podání barev i v tonálních přechodech, stejně jako v zobrazení detailů a struktur a umožňuje také velký rozsah hodnot citlivosti ISO, a to 100 až 25 600 v základním režimu, v rozšířeném jsou dostupné dokonce i hodnoty ISO 50 a 102 400 s využitím vícesnímkové redukce šumu.

 

A zadruhé, je-li současně žádoucí také fakt, že RX1 je poměrně malý kompakt, tedy – je-li preferováno to, že je velmi snadno přenosný, snadno ovladatelný a také nenápadný, což umožňuje fotografovat diskrétně či nepozorovaně a zachytit tak výjevy i osoby přirozeně, mnohdy aniž by kdo tušil, že je fotografován, případně že je fotografován profesionálem.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX1

 

Výrobce použil plnoformátový obrazový snímač Exmor CMOS s rozměry 35,8 × 23,8 mm, tudíž přibližně odpovídající velikosti políčka 35mm kinofilmu, který má 24,3 milionu efektivních pixelů. Největší snímek má rozlišení 6000 × 4000 obrazových bodů. Poměr stran obrazu 3:2 je možno změnit na širokoúhlých 16:9. Kromě snímků ve formátu JPEG je samozřejmě možno pořizovat i nekomprimované obrazové soubory RAW (formátu ARW2.3) a také lze simultánně ukládat data RAW + JPEG. Snímky a video lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC, anebo Memory Stick Duo/Pro Duo/Pro-HG Duo, zajištěna je také bezdrátová Wi-Fi komunikace díky podpoře karet Eye-Fi.

 

Obrazová data ze senzoru zpracovává obvod s nejnovější verzí procesoru Bionz, který umožňuje souvislé snímání v plném obrazovém rozlišení rychlostí až 5 snímků za sekundu. Analogovo-digitální převodník a obrazový procesor poskytují 14bitový výstupní formát souborů RAW, se kterými mohou pokročilí uživatelé podle potřeby pracovat ve svém počítači, provést veškeré potřebné úpravy šetrné k jemné obrazové kvalitě a následně převést na grafický formát, který nejlépe vyhovuje účelu použití nebo tvůrčímu záměru.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX1 en face

 

Ozvučené video může být formátu AVCHD a MPEG-4 a maximem je Full HD, konkrétně 1920 × 1080 px se snímkovou frekvencí 60, 50, 25, nebo 24 obr./s. Nastavit je možno i nižší hodnoty, a to 1440 × 1080 px á 30, nebo 25 obr./s, 1280 × 720 px á 30 obr./s a 640 × 480 px á 30, nebo 25 obr./s. V nabídce jsou i různé funkce připravené výhradně pro video, včetně možnosti natáčet náladové scény i za velmi nízké intenzity osvětlení a včetně elektronické stabilizace obrazu, optickou přístroj nemá. Úplnou tvůrčí svobodu při natáčení videa poskytuje možnost využívat expoziční režimy P/A/S/M. Samozřejmostí je vyhrazené tlačítko pro zahájení a ukončení snímání videa, které je vtisknuto do hrany madla v pravé horní části zadní stěny, tudíž nehrozí, že jej uživatel stiskne omylem, aniž by chtěl. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. 

 

Objektiv Carl Zeiss Sonnar T* 35 mm 1:2,0 má optickou konstrukci složenou z 8 členů uspořádaných do 7 skupin, přičemž 3 členy jsou asférické a využita je také speciální AA čočka, obdobně jako u modelu RX100, tedy optický člen typu Advance Aspherical, díky kterému může být objektiv vysoké kvality včetně výborné světelnosti tak kompaktní, jak je. V režimu makro umožňuje ostření od 20 cm od roviny obrazu, přitom přepínací makro-prstenec je na těle objektivu a umožňuje okamžité, opravdu pohotové přepnutí. Díky 9lamelové cloně s nejnižším clonovým číslem F2 lze dosáhnout krásně rozostřených oblastí obrazu, na kterých působivě vyniká ostrý hlavní skladebný prvek. Intuitivní manuální ovládání podporují otočné prstence pro nastavení clonového čísla a pro ostření.

 

Uživatel má pro statické snímky k dispozici digitální zoom s rozsahem podle nastaveného rozlišení obrazu: 24 Mpx = cca 4×, 10 Mpx = cca 6,1× a při 4,6 Mpx až cca 9,1×. Anebo může dát přednost až dvojnásobnému Clear Image Zoomu. Technologie By Pixel Super Resolution umožňuje zvětšit obraz, aniž by to bylo na úkor počtu pixelů – tím vzniká mnohem vyšší kvalita než u běžných digitálních zoomů. Jinou funkcí je Smart Teleconverter ořezávající snímek na jeho střední část a tím 1,4× nebo 2× zvyšující efektivní přiblížení. Díky velikosti a vysokému rozlišení full-frame snímače si i přiblížené a oříznuté snímky zachovávají dostatečný počet pixelů pro zobrazení jemných detailů při zvětšení na fotografie velkého formátu.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX1 s vyklopeným bleskem

 

Autofokus využívá metodu detekce kontrastu, má celkem 25 bodů AF a nabízí řadu režimů a funkcí: ostření vícebodové, bodové ve středu záběru, nebo s výběrem bodu podle přání fotografa, sledování objektu Tracking AF nebo detekci tváří v záběru. Samozřejmě je možné přepínat mezi režimy autofokusu s ostřením po jednotlivých snímcích, nebo souvislým. Přepínač, který nabízí ještě režimy ručního ostření otočným prstencem na objektivu, je umístěn na přední stěně dole vlevo od objektivu. V případě ručního zaostřování přístroj nabízí dva režimy: Direct Manual Focus (DMF) a Manual Focus (MF). K dispozici je i funkce MF Assist, která zvětšením části snímku zjednodušuje jemné doladění zaostření. A praktická funkce Peaking zvýrazněním na displeji ukazuje správně zaostřené oblasti snímku. Nechybí ani pomocné LED osvětlení autofokusu.

 

Režimy měření světla jsou tři standardní, měření vícebodové, vyvážené na střed a bodové. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ± 3 EV, využít je možno funkci automatické expoziční řady AE Bracketing a samozřejmě nechybí ani funkce pro optimalizaci jasů Auto HDR a D-Range. Pro vyvážení bílé barvy je připravena plná automatika plus 9 různých režimů a samozřejmě je možné realizovat vyvážení také ručně. Malý výklopný blesk má dosah asi 6 m (směrné číslo při citlivosti 100 ISO). Pro externí blesky nebo jiné externí příslušenství, zejména hledáčky, stereofonní mikrofon nebo velký přídavný LCD panel s možností naklápění a otáčení, má přístroj nové aktivní sáňky, které výrobce označuje Multi Interface Shoe. Sáňky jsou kompatibilní s příslušenstvím Sony se standardním přípojným systémem podle normy ISO 518.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX1 - zadní stěna

 

Barevná obrazovka je do zadní stěny pevně uložena, je typu TFT LCD Xtra Fine, není dotyková, má úhlopříčku 3 palce (asi 7,6 cm), poměr stran 4:3 a rozlišení 1,229 milionu obrazových bodů.

 

Fotografovat je možno s využitím nejrůznějších režimů a programů. K dispozici je pohodlný režim Inteligentní Auto, bohatá nabídka scénických programů včetně nočních režimů a nechybí ani programy jako Hand-held Twilight, tedy podvečerní záběry pořizované z ruky, nebo Plynulá panorama. Využít je možno pružnou programovou automatiku (Program shift), program s prioritou clony, program s prioritou rychlosti závěrky (1/2000–30 s + B) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Uživatel si také může uložit až tři režimy pro rychlé, pohotové použití (MR – Memory Recall). 

 

Otočný volič fotografických režimů je prakticky umístěn spolu s ovladačem kompenzace expozice na horní straně přístroje, tlačítka uživatelsky nastavitelné funkce a AEL jsou také snadno dostupná, prakticky řešeno je i rozhraní Quick Navi, přístupné přes otočný ovladač a křížová tlačítka; umožňuje rychlé a intuitivní změny nastavení. Fotoaparát ale disponuje i mnoha dalšími funkcemi, kupříkladu na Face Detection jsou navázány ještě Face Registration a Smile Shutter, Exposure Bracketing doplňuje White Balance Bracketing, DRO Bracketing a Flash Bracketing. K dispozici je Auto Portrait Framing, zobrazit je možno pomocné linie Grid Line a také praktickou virtuální vodováhu Digital Level Gauge pro kontrolu příčného a podélného náklonu.

 

Sony RX1 + optický průhledový hledáček + sluneční clona

 

Využít je možno také sadu tvůrčích stylů, Standard, Živý, Neutrální, Čistý, Hluboký, Světlý, Portrét, Krajina, Západ slunce, Noční scéna, Podzimní listí, Black & White, Sépie, a režimy obrazových efektů: Dětský fotoaparát, Pop barvy, Posterizace, Retro foto, Soft High-key (Světlé podání), Zvýrazněná barva, Monochromaticky s vysokým kontrastem, Soft Focus (Jemné rozostření), HDR malba, Monochromaticky se sytými odstíny, Miniatura, Vodové barvy, Ilustrace. 

 

Ve fotoaparátu je předinstalovaný software PlayMemories Home (Lite Edition), který umožňuje snadný přenos snímků do počítače k dalšímu zpracování, úpravě a tisku. Pro bezplatné stažení je k dispozici plná verze PlayMemories Home, která navíc nabízí střih videa a vypalování disků a také PlayMemories Studio, které nabízí úpravu fotografií a střih videa pomocí herní konzole PlayStation3. Snadné sdílení snímků umožňuje „cloudová“ služba Sony PlayMemories Online, jejímž prostřednictvím má uživatel přístup ke svým snímkům z různých připojených zařízení kdykoli a kdekoli.

 

Jako zdroj energie je použita nabíjecí lithium-iontová baterie NP-BX1, která má na jedno nabití umožnit pořízení kolem cca 220 snímků, je-li jas displeje nastaven na maximum, nebo až cca 270 snímků, pokud je jas LCD standardní (podle norem CIPA). U videa je možný asi hodinový záznam při průběžném natáčení s použitím továrního nastavení s tím, že velikost souboru MP4 je omezena na přibližně 2 GB. Fotoaparát má rozměry 113,3 × 65,4 × 69,6 mm a hmotnost i s baterií a paměťovou kartou Memory Stick Duo cca 482 g. Pro připojení má rozhraní USB 2.0 a výstup mini HDMI.

 

Příslušenství pro Sony Cyber-shot DSC-RX1

 

Prodej fotoaparátu Sony Cyber-shot DSC-RX1 má být zahájen v prosinci 2012, doporučená maloobchodní cena byla stanovena 3099 €, tedy přibližně 77 500 Kč, záleží na aktuálních kurzech. Spolu s fotoaparátem bude zahájen prodej externího elektronického hledáčku FDA-EV1MK, jehož prodejní cena má být 450 €, což je přibližně 11 250 Kč. K dispozici bude také levnější optický hledáček FDA-V1K. Z dalšího příslušenství, které bude možno dokoupit, lze jmenovat třeba černou kruhovou sluneční clonu LHP-1 z hliníkové slitiny nebo přípojné madlo TGA-1 s tvarovaným segmentem pro lepší uchopení fotoaparátu palcem, ale také je samozřejmě možno vybírat příslušenství, které má patici kompatibilní s aktivními sáňkami pro externí příslušenství, tedy především různé zábleskové jednotky, anebo stereofonní mikrofon.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky ze špičkového kompaktního fotoaparátu s full-frame snímačem Sony Cyber-shot DSC-RX1?

 

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: