Recenze:Tablet Wacom Volito - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Recenze:Tablet Wacom Volito

20. listopadu 2002, 00.00 | Tato recenze levné novinky firmy Wacom je určena především laikům, profesionální “tabletáři” by si z něj ale mohli odnést třeba inspiraci na dárek.

Předem článku předesílám, že je určen hlavně laikům a lidem kteří mají mlhavé ponětí o tom, co jim tablet a práce s ním může přinést. Troufám si ale tvrdit, že i profesionální “tabletáři” by si z něj přinejmenším mohli odnést inspiraci na vánoční dárek pro své ratolesti.

Můj motiv ke koupi Volita byl veden touhou vyzkoušet si práci s tabletem a přesvědčit se na vlastní oči o výhodách jeho používání. Jelikož časem neoplývám a v našem maloměstě nenajdete počítačový obchod, kde by tablety prodávali jinak než na objednávku (možnost vybrat z více druhů praktickou zkouškou ani nezmiňuji), obrátil jsem se o pomoc k internetu. Chtěl jsem něco levného na otestování základní práce. Na Grafice.cz jsem sice našel nějaké články, ale staršího data a většinou o modelech za pěti místné sumy. Jedinou inspiraci jsem si odnesl z článků p. Sudackiho. Obrátil jsem tedy svou pozornost na stránky firmy Wacom, smířen s tím že mě tahle zkouška vyjde přinejmenším na čtyři až pět tisíc. K mému milému překvapení jsem tam narazil na odkaz na stránku www.volito.cz, kde se hlásá Volito – více zábavy, více rychlosti, více pro tebe … za 1990,-. A tak jsem si v záchvatu radosti (z té “láce” a z optimistických barev webu) objednal svůj první tablet.

Samotnou firmu Wacom není asi třeba dlouze představovat, protože jméno Wacom patří k tabletům jako Xerox ke kopírkám. Tím chci říci, že právě Wacom stál u zrodu tabletů s vysokým rozlišením a bezdrátového pera s přítlakem. Uvedením levného tabletu Volito Wacom sleduje rozšíření své klientely o zákazníky ze spotřebitelské sféry (dle tiskové zprávy na www.wacom_europe.com). To, že má Volito vlastní web může znamenat, že se za něj Wacom stydí, nebo že se kolem něj snaží budovat uživatelskou komunitu (druhá možnost asi bude pravdou, viz. různé “vychytávky” na Volito webu). Hlavní těžiště propagace je nahrazení klasické myši tabletem coby intuitivnějšim prostředkem ovládaní pracovní plochy (viz. pěkná reklama s “mrtvou” myší). Tomu odpovídá i rozlišení tabletu 1000 dpi.

Takže co za své dvě tisícovky dostanete? Z poněkud nedobytného plastového balíčku na vás vypadne (pokud ovšem nejste šikovnější něž já) následující: jeden tablet s neodnímatelným stojánkem na pero a (průhledným) 1.5 metrovým USB kabelem, jedno jednotlačítkové bezkabelové a bezbateriové pero s hrotem citlivým na přítlak, dále dvoutlačítková myš taktéž bezkabelová a bezdrátová, to vše v tmavě kouřovém provedení. V balíčku najdete i tři CD s ovladači a šesti programy zdarma. Po připojení k počítači ve Widows XP se tablet okamžitě našel a fungoval i bez ovladačů. K mému překvapení nedošlo k žádné kolizi s mou původní myší. Jak pero, Wacom myš i moje myš fungovaly souběžně a bez problémů. Problém ale byl s instalací ovladačů, které jsem byl nucen nainstalovat poslepu, protože text popisků instalačního programu se mi nahradil úhlednými obdélníčky.

Ovladač Tablet Properties (viz obrázek) je jednoduchý a obsahuje odkaz do anglické nápovědy v pdf. souboru, který se vám stáhl na disk během instalace. Na kartě Pen si můžete naprogramovat tlačítko pera, nastavit citlivost přítlaku a interval dvojkliku. (Pokud nechcete dělat dvojklik hrotem nastavte si ho na tlačítko. Tlačítko se dá také nastavit na funkci Erase, pak při jeho stisknutí hrotem mažete. Tím se dá kompenzovat fakt, že pero nemá na opačném konci gumu jako dražší modely.) Na kartě Mouse si, světe div se, nastavíte vlastnosti myši jako jsou rychlost, akcelerace a nastavení tlačítek. Mezi módy tabletu přepínejte v Tablet mode (oba nástroje sice fungují v obou módech, ale seriózně se s nimi dá pracovat jen v jejich módu).

Užitečná je červená kontrolka na tabletu, která při zmáčknutí hrotu pera zezelená. Tu oceníte hlavně při obkreslování předloh, kdy nemáte čas sledovat obrazovku a kontrolovat, že pero kreslí. Ovládání plochy a prostředí programů perem je od práce s myší dost odlišné, ale mám za to, že si brzy zvyknete. Snížíte si tak i riziko, že dostanete tu nemoc zápěstí, na jejíž jméno si nemůžu vzpomenout. Já osobně jsem z počátku dost tápal, posouval jsem kurzor bez toho, abych pohnul i dlaní, takže jsem pero nakláněl a pak mi nešlo klikat, snažil jsem se mačkat tlačítko ukazováčkem (správně palcem) a tím ztrácel stabilitu, vyjížděl jsem z aktivní plochy atd.

Podle manuálu reaguje podložka na hrot tři milimetry nad jejím povrchem, ale spíše je to už od půl centimetru. Aktivní plocha tabletu je 127 x 92 mm a nějaké setiny. Na ovládání programů to stačí stejně bohatě jako na retušování bitmap. Vadit vám to ale bude při kreslení a obkreslování, plocha velikosti A6 je opravdu málo. Poradit si můžeme zmenšením předloh na kopírce a potom softwarovým zvětšením překresleného obrázku. Co se týče kreslení obrázků na takové ploše, i zde se dá něco dohnat finálním resamplování obrázku, takže klidně můžete výtvor i tisknout (např. babičku nemající počítač jistě potěší vnoučkův výtvor na starém dobrém papíře).

Zkoušel jsem i sám něco stvořit v přiloženém programu Painter Classic z dílny Corelu (považuji jej za nejzajímavější z přiloženého software) a byl jsem spokojen. Pro potřeby zábavy ale i např. tvorby webové grafiky vynikající. Ostatní software je taky užitečný, ale přežít byste bez něj mohli. Dva programy pro malování do Wordu se určitě někomu budou hodit, stejně jako zbylé dva na úpravu fotografií pro ty, kdo ještě podobný software nemají.

Testoval jsem tablet v programech Adobe Illustrator 8 a Photoshop 6, v Corel Draw 8, 9 a Photopaint 8, 9 i v Macromedia Freehand 9. Mohu tak zodpovědně prohlásit, že ve všech těchto programech se tablet choval v rámci nastavených parametrů korektně. Co se týče vektorové práce, zklamal mě můj “domovský” CorelDraw známou nedomyšleností, kdy se křivka (cesta) hned obklopí body volné transformace a znemožní tak další okamžité kreslení v její blízkosti (možná to lze odstranit, já na do dnešního dne nepřišel). Freehand i Ilustrator fungovaly v rámci jejich nástrojů dobře. Těžištěm vaší práce však patrně bude práce v bitmapových editorech. Tady nemám žádné výhrady. Zde se také nejvíc projeví výhoda přítlaku. Společně se širokou nabídkou nástrojů v těchto programech vám umožní tvořit takřka bez omezení. I podprůměrně výtvarně nadaný člověk (jako např. já) tak může dosáhnout zajímavých výsledků (viz můj pokus o květinu níže). S perem v ruce se ovládají různé štětce, pera a airbrush mnohem příjemněji a přirozeněji. S přítlakem pera je třeba se skamarádit a zvyknout si na něj (zkraje naší spolupráce jsem maloval jen jakési koule s ocáskem).

Garantuji vám, že se určitě nenecháte prvními nesnázemi odradit, protože vás práce s tabletem nadchne natolik, že to nevzdáte.

Teď by to chtělo asi nějaké zhodnocení na závěr. Takže nejdříve klady výrobku. Zde rozhodně dominuje cena soupravy a zajímavý přibalený software. Pero ani myš nemají žádné dráty, žádné baterie, nijak se nemusí dobíjet (dáte je do šuplete a používáte tablet jako podložku pod klasickou myš a až se vám zlíbí, jsou okamžitě schopni pracovat). Design se dá vylepšit vložením tištěného motivu pod průhlednou fólii na obkreslování. Teď některé mínusy sady. Pero je příliš lehké a k tomu moc nedrží ve stojánku, snadno se pak připlete do víru věcí a hrozí mu újma. Myš je ergonomicky bez nápadu, standardní “bobek”. “Apple design” by byl působivější kdyby kouřový plast byl více průhledný, aby si zvídavec mohl dobře prohlédnout “střeva”. Hodil by se i přepínač mezi mody Pen a Mouse. To je vhledem k ceně všechno.

Na úplný konec chci říci jen tolik. Jako dosud tablety nedotčen jsem se možná dopustil nějakých chyb v hodnocení a dal se unést novými možnosti. Určitě by se také našel nějaký fundovanější autor (i když pochybuji, že by člověk pracující s nástroji za desítky tisíc měl zájem zabývat se recenzí Volita). Psal jsem tento článek pro lidi v mé situaci a snažil se uvést informace které jsem Internetu neobjevil, protože podrobná technická data snadno najdete na www.volito.cz

Můj závěr: Tablet Wacom Volito splnil mé představy a jsem s ním spokojen.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: