Proklatě levné 21" Sony E530 pro grafiku? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Proklatě levné 21" Sony E530 pro grafiku?

Sony E530 recenze

25. ledna 2002, 00.00 | Přestože E530ka je z pohledu produktové řady Sony asbolutním low-endem mezi velkými monitory určeným zejména pro kancelář, její výsledky v našem redakčním testu nejsou vůbec špatné.

Monitory značky Sony si získávají stále větší oblibu u grafiků, webdesignerů a ostatních kreativců, i když tomu tak nebývalo. Není divu, monitory jsou to poměrně elegantní, technologicky zajímavé a cenově překvapivě dostupné. V současnosti jsou nabízeny tři řady pro různé zákazníky. Řada "F" představuje high-end pro vyslovené fajnšmekry a v brzké době se bude dodávat i s kompletním kalibračním řešením. Řada "G" je určena pro grafiky ochotné jistých kompromisů za výrazně lidštější ceny a řada "E" je označována jako kancelářská. Přesto model E530 v našich podmínkách jistě osloví i řadu uživatelů z kreativní sféry, protože 21" monitorů za cca 26.000 Kč bez DPH není na trhu zas tolik.

Technické parametry
E530ka je 21" CRT monitor vybavený obrazovkou FD Trinitron s roztečí 0,24 mm. Viditelná plocha monitoru udávaná výrobcem je 403,8 x 302,2 mm, což odpovídá úhlopříčce 19,8". Monitor pochopitelně nabízí všechny funkce, které jsou spojeny s poslední generací obrazovek FD, tedy elektronové dělo L-SAGIC spolu se zaostřovacími systémy MALS a EFEAL systémem.
Na ploše obrazovky monitor nabízí maximální rozlišení 1920 x 1440 bodů s tím, že Sony přímo v manuálu doporučuje 1600x1200. Zde je cítit první kompromis ve srovnání s vyššími modely. I frekvenční rozsahy jsou pochopitelně nižší. Horizontální frekvence je 30 až 117 kHz a vertikální 48 až 170 Hz. V režimu 1600x1200 je tedy k dispozici frekvence 95 Hz, což není ani špičkový, ale ani zahanbující parametr.
Monitor nabízí opravdu základní práci s teplotou barvy. K dispozici jsou přednastavené teplotní úrovně, režim sRGB a režim umožňující ruční korekci v kanálech RGB. Tím podpora pre-pressu víceméně končí. Po fyzické stránce je monitor s rozměry 497 x 501 x 485 mm a hmotností 30,5 kg vybaven dvěma D-SUB 15 konektory, napájecím kabelem, jedním VGA kabelem, MAC adapterem a manuálem. Například USB hub budete na monitoru hledat těžko.

Ergonomie a ovládání
Monitor je viditelně navržen pro klasické PC kancelářské prostředí. Obligátní šeď, velmi jednoduché tvary s mírně zaoblenými hranami a jednoduché ovládání OSD menu uprostřed čelního panelu. E530 na první pohled nezaujme a zřejmě ani neurazí. Neutrální dojem ještě podporuje "vizuálně plochá" obrazovka FD Trinitron s Hi-CON a AR reflexní vrstvou, které do těch Hi-endových přeci jen něco trošku chybí.
Pro kompletní ovládání si konstruktéři vystačili s pěti prvky. Tlačítko Power i přepínání vstupu je funkčně poměrně jednoznačnou záležitostí. Dvoupolohový joystick slouží spolu s tlačítkem MENU pro práci se systémovými výběry a tlačítko PICTURE EFFECT je jakousi zkratkou pro nenáročné uživatele. Přepíná mezi třemi přednastavenými konfiguracemi odpovídajícími důrazu na barevnou korektnost, vysoký jas a kontrast či barevnou lákavost ve smyslu multimédií.
Samotné menu je vertikálně uspořádané, výběr je prováděn dvoupolohovým voličem a potvrzení jeho promáčknutím. Klasické piktogramy jsou doplněny popiskou a nabízejí standardní korekční nástroje pro práci s geometrií a přesností obrazu. Zde je rozdíl mezi řadami E,G a F nejmarkantnější. Ečko nabízí základní korekce odpovídající potřebám kancelářského prostředí.

Praktické testy a zkušenosti
Pro základní geometrickou korekci obrazu je k dispozici dobře fungující automatika. Ta sice využívá o něco menší než maximální plochu obrazovky, ale bezproblémově centruje a vyrovnává obraz v libovolném režimu. Dále je k dispozici pět nástrojů na korekci geometrie, čtyři na konvergenci a nástroje pro korekci chyb v rozích. Všechny korespondují s cenou monitoru a jsou na základní úrovni. Proto nás ani nepřekvapilo barevné i konvergenční zkreslení v rozích či mírná nerovnoměrnost jasu na ploše obrazovky. V tomto ohledu bych E530ku srovnal s 19" monitory střední grafické třídy.
Práce s teplotou barev funguje na poměry poměrně dobře. U přednastavených hodnot jsme naměřili pomocí spektrální sondy odchylku od 2,3 do 5,3%, což opět odpovídá nižší střední třídě grafických monitorů. Například u režimu sRGB (gama 2,2 / 6500K) byla odchylka od uváděných hodnot u dolní hranice.
Co se týče ostrosti zobrazení, zde se sloučily dva aspekty. Tím prvním je obecná jemná neostrost Trinitronů a druhým absence dostatečně jemných korekčních nástrojů. Pokud patříte mezi zmlsané uživatele, jako například ti, kdož sedí u LCDček či high-end monitorů, rozdíl poznáte na první pohled zejména v rozích.
Subjektivně jsme od monitoru s 21" úhlopříčkou a tak nízkou cenou očekávali horší výsledky, takže nás monitor nezklamal. Pro seriózní grafickou práci to přeci jen není a to zejména s ohledem na nerovnoměrnost zobrazení, ale například pro webdesign může být monitor velmi zajímavý jako ekonomická varianta.
Na závěr této pasáže si nemohu odpustit pochvalu za několik promyšlených konstrukčních detailů. Tím prvním je umístění dvou D-SUB konektorů na šikmou zadní plošku. Díky tomuto řešení lze pohodlně a levně připojit dva kancelářské počítače bez potřeby prostoru za monitorem a zároveň výrazně pohodlněji, než když jsou konektory položeny vodorovně.
Další příjemnou drobností je pouze dvousměrný joystick, se kterým se uživatel výrazně jednodušeji a rychleji sžívá než s jednotlivými tlačítky či čtyřpolohovým řešením. Je vidět, že konstruktéři mysleli na komfort kancelářského uživatele.

Hodnocení
E530ka je cenově přístupný 21" CRT monitor, který si sice nedělá ambice konkurovat profesionálním modelům, ale z pohledu některých kreativců jim konkuruje poměrem výkon/cena. Nenabízí sice ani extrémně vysoké rozlišení či obnovovací frekvence, nenabízí nástroje pro jemné vyladění obrazu ani pro přímou kalibraci byť jen na úrovni LUT. Přesto pro webdesignéry, tvůrce z video oblasti a nenáročné/nemovité grafiky může představovat přijatelnou alternativu. Zejména s ohledem na to, že použitá FD Trinitron obrazovka nabízí poměrně příjemný obraz za skoro až lidovou cenu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: