Patent Applu popisuje rozšířené dotykové ovládání - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Hardware

Patent Applu popisuje rozšířené dotykové ovládání

5. října 2009, 00.00 | V nově zveřejněné patentové žádosti popisuje Apple dotykové ovládání využívající obou rukou a rozlišující mezi dlaněmi a jednotlivými prsty, což by se dalo použít k ovládání předpokládaného tabletu Apple. Jaké další nové možnosti práce s počítačem pak může tato technologie nabídnout? Nahradí současně myš, klávesnici a tablet?

Poslední dobou je určitou módou přicházet v oblasti digitálních fotoaparátů s retrostylovými přístroji, které kombinují digitální technologii s nádherným vzhledem starých aparátů. Pro uživatele, kteří si u fotoaparátu více potrpí na podmanivý design a jsou ochotni k určitým kompromisům v oblasti obrazové kvality snímků, může zaujmout například nedávno představený aparát Minox Digital Classic 5.

Jedná se o miniaturní verzi hledáčkového fotoaparátu, který se používal v padesátých letech minulého století. Minox podobný model fotoaparátu Digital Classic 5 představil již dříve (jednalo se o „Gold“ verzi), ale nyní představil jeho bílý „upgrade“. Nový model, kromě líbivě bílého zbarvení, přináší také některé změny v technických parametrech.

Fotoaparát je vybaven CMOS senzorem, který má nativní rozlišení 5 Mpix (2 592 x 1 944 pixelů; formát JPEG). Dodejme, že starší model fotoaparátu měl nativní rozlišení senzoru pouze 3,2 Mpix (na rozlišení 5 Mpix se u staršího modelu používala hardwarová interpolace).

Dalším lákadlem nového přístroje je jeho objektiv Minoctar s pevným ohniskem 42 mm (ekv. 35mm; objektiv se skládá ze 4 čoček plus IR filtr). Uvedené ohnisko objektivu zhruba odpovídá obrazovému záběru lidského oka a spolu s velmi dobrou světelností f2,0 (předchozí model fotoaparátu měl horší světelnost objektivu f3,0) uvedeného skla, se může fotoaparát stát dobře použitelným pro zábavnou reportáž.

Velkou výhodou přístroje jsou jeho vskutku „špiónské“ rozměry 74mm x 47mm x 44 mm a tak s ním může fotograf snímat velmi nenápadně. Fotoaparát váží pouze cca 112 g, což je takřka „muší“ váha.

Škoda, že výrobce nevybavil fotoaparát žádnými poloautomatickými či manuálními režimy pro stanovení expozice, a tak se uživatel musí spokojit pouze s režimem plné automatiky. Díky tomuto nedostatku je jasné, že uvedený fotoaparát má sloužit spíše pro pobavení než pro pokročilejší fotografické účely.

Malý fotoaparát musí mít i malý LCD displej, a tak LCD monitor u Minox aparátu měří pouze 1,5 palce (rozlišení displeje výrobce neuvádí). Přístroji nechybí optický hledáček, ale vzhledem k jeho malým rozměrům bude asi jeho kvalita hodně diskutabilní.

Aparát disponuje vnitřní pamětí s kapacitou cca 128 MB, která by měla pojmout cca 36 snímků v plném rozlišení. Snímky lze také ukládat na SD/SDHC paměťové karty (aparát má rovněž zabudovaný USB port). Fotoaparát dokáže nahrávat video (formát AVI), jehož rozlišení je ale podobně miniaturní, jako je přístroj sám (320 x 240 pixelů). Přístroj si bere energii z malé Li-Ion baterie, jejíž kapacitu výrobce neuvedl.

Sečteno podtrženo, nový fotoaparát Minox Digital Classic 5 White edition je spíše zdařilou retrodesignovou hračkou, která dává možnost uživateli zábavně si připomenout fotografickou éru aparátů, jenž se používaly v padesátých letech minulého století. Přesto tento fotoaparát může jako dárek potěšit např. starší fotografy, kteří vzhledově podobné „mašinky“ ze své praxe ještě pamatují. Oproti předchozímu typu aparátu se novinka vyznačuje jinou barvou, větším nativním rozlišením, výrazně světelnějším objektivem a objemnější kapacitou interní paměti.

Cena uvedené fotografické „hračičky“ zatím nebyla zveřejněna, nicméně je pravděpodobné, že bude o něco nižší, než v případě předchozích aparátů z edice „Gold“ (cena cca 373 EUR), které měly kovové součástky pozlacené 24karátovým zlatem. Na trhu by se měla bílá edice Minox Digital Classic 5 fotoaparátu objevit v průběhu října 2009. Další informace o Minox fotoaparátech můžete nalézt na webu výrobce.

Minox Digital Classic 5 – hlavní charakteristika:

 • Rozlišení: 5 Mpix (efektivně)
 • Snímač: CMOS
 • Citlivost ISO: neuvedeno
 • Stabilizační systém: neuvedeno
 • Optický hledáček; expoziční parametry jsou stanovovány automaticky;
 • Rozsah časů závěrky: neuvedeno
 • Možnost nahrávání videa: Ano, záznam videa v rozlišení 320 x 240 pixelů (formát AVI)
 • LCD displej: 1,5palcový; rozlišení: neuvedeno
 • Interní paměť: 128 mb
 • Typ podporovaných paměťových karet: SD/SDHC
 • Rozměry: 74mm x 47mm x 44mm
 • Váha: 112 g
 • Napájení: Li-ION baterie

Minox Digital Classic 5 White Edition

Zdroj: Photographyblog.com a Minox.com

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: