Nové notebooky Apple 14. 10.: co lze očekávat? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Hardware

Nové notebooky Apple 14. 10.: co lze očekávat?

10. října 2008, 00.00 | Dne 14. 10. hodlá společnost Apple představit na speciální Media Event novinky ve svém produktovém portfoliu, kterými mají být zcela jistě nové přenosné počítače. Dle různých úniků a spekulací, jenž se značně rozšířily o konkrétnější informace v posledních hodinách, by nové přenosné Macy měly přinést elegantní sjednocený design postavený na hliníkovém těle, zvýšený výkon, agresivní cenová nastavení a možná i přelomovou výrobní technologii "Brick" či zcela nového tablet Maca.

Na 14. 10. oznámila společnost Apple konečně Special Media Event (Apple Town Hall, Cupertino, 10 am Pacific Time, tedy 19 hodin našeho času), v jejímž rámci by měly být představeny nové produkty daného výrobce. Je přitom takřka stoprocentně jisté (na pozvánkách je slogan "The spotlight turns to notebooks"), že se bude jednat o nové přenosné počítače, nejpravděpodobněji výrazněji inovované modely strojů MacBook i MacBook Pro, odvážnější spekulace pak hovoří o představení zcela nového přenosného tabletového počítače. Půjde jen o minoritní, v tuto chvíli zbytečně nafukovaný update u jediného výrobce či technologické inovace, které výrazněji zahýbou trhem s přenosnými počítači? To je otázka, na které se pokoušíme předběžně - v míře dané dostupnými informacemi - odpovědět v tomto článku.

macboo1f.jpg

Nový design

To, s čím se u nových MacBooků počítá nejvíce, je inovovaný design. Ten by měl být založen na hliníkovém těle, jehož se mají tentokrát dočkat i nové MacBooky, které byly dosud celé z plastu - uvedenou spekulaci by měla potvrzovat i fotografie přiložená k pozvánce na Media Event, jenž podle některých analýz vyobrazuje hliníkový 13,3palcový MacBook. Otázkou je, o kolik se takto případně sníží váha nového stroje, ta stávající je v dané třídě produktů poněkud vysoká.

Nový design by svou elegancí měl jít ve šlépějích toho, co dnes nabízí MacBook Air či iMac a překonat to, co - dlužno říci že úspěšně - nabídl již před více jak dvěma lety MacBook Pro (který od té doby prošel pouze updaty interních komponent). Dá se předpokládat, že klávesnice nových notebooků bude i v případě Pro řady stavěna obdobně jako u MacBooku a MacBooku Air, což se nebude zřejmě úplně každému uživateli líbit. Dále se pak spekuluje o skleněném trackpadu. ArsTechnica pak také třeba tvrdí, že MacBook Pro bude vybaven FireWire 800 (či 3200) portem a mini-DVI portem. Baterie by u něj měla být větší a přístup k pevnému disku snadný jako u MacBooku.

macboo2f.jpg

Základ těla nového MacBooku Pro?

Brick

Hodně se hovoří o tom, že Apple přijde při výrobě těla se zcela novou technologií ve světě přenosných počítačů vůbec. Jsou-li takto pravdivé fámy a úniky o technologii „Brick“, dočkají se uživatelé notebooků s tělem, jehož základ (spodní díl šasi) bude Apple vyrábět z jediného kusu hliníku s pomocí laseru a vodních trysek a to dokonce snad ve vlastním provozu (tj. namísto outsourcingu v Asii). Samotná technologie by takto mohla vést k elegantnímu designu s lehkým a tenkým tělem, méně náchylným k opotřebením a poškozením, nicméně zřejmě hůře rozebratelným mimo servis.

Mnozí komentátoři nicméně na základě posledních informací tvrdí, že nové modely nebudou tak přelomové a zůstanou zachovány dosavadní výrobní postupy.

macboo3f.jpg

Základy nového MacBooku?

Vyšší výkon

Nové Apple notebooky by se podle spekulací měly dočkat nových NVIDIA chipsetů, což by znamenalo významný nárůst výkonu zejména u MacBooků, jenž dosud (narozdíl od MacBooků Pro) staví na integrovaných grafických kartách Intel. I MacBook by se takto mohl konečně stát počítačem zajímavým pro hráče počítačových her a lépe by vyhověl i nárokům jiných oblastí - připomeňme v případě designu, pre-pressu a zpracování videa, že produkty nově představené Adobe Creative Suite 4 výrazným způsobem akcelerují výkon právě přenosem výpočtů do grafické karty.

Vliv na výkon a bezpečnost dat má i použití SSD disků. Dosud byla daná možnost poskytována pouze pro MacBook Air, nyní se spekuluje o obdobném vybavení i v případě jiných modelů, zejména MacBooku Pro.

Významným hardwarovým vylepšením nových MacBooků by měly být i LED displeje. Ve srovnání s dosud užívanými CCFL displeji slibují nejen lepší zobrazení, ale rovněž menší spotřebu energie a vyšší životnost. 

Agresivní cenová nastavení?

I když se to tak v našich končinách mnohdy příliš nezdá, pro Apple bylo vždy zásadní nabízet své výrobky za vysoce konkurenceschopnou cenu. Zdůraznit je ale zde třeba, že se takto jedná o schopnost konkurence v odpovídající třídě značkových produktů, výrazně více nežli o stolní počítače šlo zde přitom v posledních letech právě o segment počítačů přenosných. (Stolní počítače v low-end pojetí Apple vlastně vůbec nevyrábí, Mac Mini a iMac jsou spíše zařízeními, ke kterým se zatím konkurence dodržující odpovídající poměr cena/elegance/výkon hledá jen těžko.)

V souvislosti s připravovanými notebooky Apple jsou citovány výroky CFO Apple Petera Oppenheimera o „tajném produktovém přechodu“, který „konkurenti Apple nebudou schopni napodobit“. Spekulovalo se zde, že pod uvedeným přechodem se míní právě nová „Brick“ výrobní technologie pro case nových notebooků, jenž by měla nejen vést k atraktivnějšími vzhledu, ale i nižším výrobním cenám, a tedy i velmi konkurenceschopným cenám prodejním. Popírači "Brick" teorie pak vidí hlavní možnosti zlevnění spíše v tom, že se celkově všechny modely Apple notebooků co do výrobních postupů (obdobných minulosti) a designu sjednotí.

Tak jako tak poslední informace hovoří o skutečně zajímavých cenových nastaveních. Ty by se totiž měly pohybovat v rozmezí 800-3 100 USD, nejlevnější MacBook přitom dnes stojí o plných 299 USD více. Nabídka by dále měla být překvapivě rozmanitější, namísto 8 variant notebooků jich má být nyní 12.

Nový touchscreen tablet Mac?

Zatímco upgrade MacBooků a MacBooků Pro je takřka jistý, lze jen velmi těžko říci, co je pravdy na očekávání skutečně nových produktů. Spekulace jsou zde přitom minimálně dvojí. Podle prvních se řada Apple notebooků rozšíří o Mac tablet s dotykovou obrazovkou. Důvodů, pro které by daný krok byl logický, je skutečně celá řada, zmiňme z nich alespoň boom cenově dostupných netbooků ve stylu Asus EEE a dále pak nemalý know-how, který má Apple v případě dotykových zařízení (iPod Touch, iPhone) a který potvrdil i nedávnými novými patenty pro danou oblast. Rozšíření nabídky přitom indikují i výše uvedené rozmanitější cenová nastavení, přičemž je opravdu otázkou, zda by v daném případě byl nejlevnějším strojem nový tablet Mac či stávající MacBook.

Konec Maca Mini?

Na druhou stranu jsou zde ovšem domněnky, že se upgradu konečně dočká Mac Mini, svým způsobem přelomový prototyp opravdu miniaturního stolního low-end počítače, nicméně nepopiratelně stále více Popelka v nabídce Apple. Jakákoli inovace dané produktu - a úplně by stačilo oživení v případě interních hardwarových komponent, jenž již skutečně výrazně zaostávají za stávajícími trendy - by zde byla víc jak žádoucí. Jinou otázkou nicméně je, zda právě nové Apple notebooky nebudou po Mac Mini právě úplným hřebíčkem do rakve a namísto daného stroje bude za obdobnou či jen o něco vyšší cenu k dispozici podstatně lépe vybavený MacBook. Svým způsobem by to ale byla jistě škoda.

Snow Leopard faktor

Nové notebooky Apple by měly být podle poměrně logických předpokladů zásadním hardwarem pro připravovaný operační systém Snow Leopard. Ten oproti stávajícímu Leopardu neslibuje příliš mnoho zásadních nových funkcí, ale především zvýšenou stabilitu a výkon, který by s novým hardwarem měl výrazněji vyniknout. Na druhou stranu se při pohledu do minulosti naskýtá například nepříjemná otázka, nakolik nástup Snow Leoparda - očekávaného na počátku či na jaře příštího roku - nezkomplikuje spolupráci Adobe aplikací s novým jablečným systémem (viz dosavadní problémy CS2-Intel, CS3-Leopard).

macboo4f.jpg

Závěrem

Jak je tedy vidět, očekávání spojená s novými Apple stroji jsou tradičně velká. Nakolik se opravdu naplní, to je otázka, na kterou dostaneme jasnou odpověď velmi pravděpodobně již v příštím týdnu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

Nabídka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: