LaCie PocketDrive U&I CD-RW - komfort na cestách - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

LaCie PocketDrive U&I CD-RW - komfort na cestách

Lacie CDRW

22. května 2002, 00.00 | Pokud často cestujete, pracujete s notebookem či jen přenášíte větší množství dat, jistě jste uvažovali o vhodné externí mechanice. Dnes vám v recenzi představíme velmi univerzální CD-RW řešení francouzské společnosti LaCie.

Řada uživatelů v dnešní době řeší problém toho, jak co nejflexibilněji přenášet velké objemy dat mezi počítači. Pokud není k dispozici rychlé síťové rozhraní, přichází většinou na řadu externí harddisky či přenos dat prostřednictvím CD či DVD médií. V dnešní recenzi si však představíme řešení, které do jisté míry spojuje výhody obou těchto cest - universální externí CD-RW mechaniku. Tu nám do testu zapůjčila společnost Cables&Simms, za což jí děkujeme.

Základní uživatelský koncept
Externí CD-RW mechanika má svůj hluboký smysl ve dvou rozdílných případech. Tím prvním je situace, kdy potřebuji z libovolného důvodu připojit CD-RW mechaniku k počítači, který nepojme klasickou interní verzi. Nejtypičtěji jsou to notebooky, ale může jít i o stolní počítač, který již nemá volné sloty či porty na řadiči. V takovém případě je potřeba zejména vysoká výkonnost a spolehlivost mechaniky. Druhou možností je, že mechaniku samotnou často přenášíme a to buď z důvodu sdílení jedné mechaniky pro více počítačů či z důvodu přenosu velkých objemů dat na delší vzdálenost a obousměrně. V obou těchto případech představuje PocketDrive CDRW velmi dobré řešení. Nabízí totiž vysokou odolnost, flexibilitu datového připojení a slušný výkon.

Konstrukce a design
Výrobce zvolil dle všeho jako základ zařízení klasickou notebookovou mechaniku od Matshusity, kterou zabalil do speciálního externího provedení se zvýšenou odolností. O ochranu mechaniky se stará typický modrý gumový lem, podle kterého bezpečně poznáte mechaniky LaCie. K této ochraně je potřeba přidat ještě metalický plášť a provedení slim, tedy velmi ploché. Výsledkem je velmi robustní mechanika s příjemnými rozměry 158x152x31 mm a hmotností 650 g.
Po designové stránce je mechanika na naše poměry trochu extravagantní, ale na poměry produktů LaCie jde o zaběhaný standard. Kombinace leskle stříbrného kovového těla s mohutným gumovým lemem může na první pohled působit trošku humpolácky, ale tento drobný nedostatek je bohatě vyvážen funkčností. Na druhou stranu je potřeba přiznat, že právě tento designový styl má celou řadu příznivců zejména mezi uživateli Macintoshů nejspíš proto, že právě oni si již měli možnost na LaCie zvyknout.

Technické parametry
Použitá mechanika se v operačním systému zcela nepokrytě přihlásí jako Matshushita UJDA340, čímž je dáno mnohé. Mechanika samotné nabízí maximální pracovní režim 8x8x24x s 2MB vyrovnávacím bufferem. Mechanika je osazena takzvaným U&I rozhraním,což v praxi znamená podporu klasického USB 1.1, USB 2.0 Hi-Speed a Firewire, tedy IEEE1394. Mechanika je vybavena kromě jednoho USB a dvou 6ti pinových Firewire konektorů ještě vstupem pro externí napájení a výstupem audio v podobě mini stereo jacku.
Výrobce plně využil této nabídky a nabízí plnou flexibilitu i co se týče podporovaných operačních systémů. Z rodiny Windows jsou to 98SE, 2000, Me a XP. Z rodiny operačních systémů MacOS pak 8.6, 9.x i 10.x.
V dodávce uživatel najde mechaniku, malý externí zdroj napájení, jeden USB kabel, Firewire kabel, CD se softwarem, návod, jedno CD-R a jedno CD-RW medium. Návod je v podobě letáčku.

Praktické zkušenosti
LaCie již tradičně poměrně aktivně vyvíjí ovladače pro svoje zařízení i v době, kdy už jsou dávno na trhu. Proto se rozhodně vyplatí místo dodávaných CD použít poslední ovladače z webového serveru výrobce. Kromě ovladačů jsou samozřejmě dodávány k mechanice i obslužné programy. Pro MacOS je to Toast verze 5.0.2, pro Windows EasyCD Creator ve verzi 5.1. Oba dva programy jsou myslím velmi dobře známé, takže je není třeba příliš dlouze představovat.
Instalace v obou prostředích a to v podstatě bez ohledu na rozhraní probíhá bez problémů. V redakci jsem testovali připojení přes Firewire k MacOS 9.1 a přes USB 1.1 k Windows 2000. V obou případech vše proběhlo bez problémů.

Jediným limitem mechaniky je samozřejmě propustnost sběrnice, ke které je aktuálně připojena. V případě Firewire rozhraní jsme bez problémů pracovali plnou rychlostí (8x8x24x). V případě USB 1.1 sběrnice nedovolila mechanice využít plný výkon a vypalování probíhalo 4x a někdy jen 2x rychlostí. To již záleželo na zatížení systému samotného.

Hodnocení
V průběhu celého testování jsme nezaznamenali jediný problém ani při zápisu, ani při čtení nejrůznějších médií. Mechanika má kouzlo pochopitelně zejména pokud je připojena prostřednictvím firewire či USB 2.0, které jsme bohužel neměli možnost testovat. USB 1.1 je zajímavé zejména pro zpětnou kompatibilitu, protože jde přeci jen dnes nejrozšířenější řešení.
Mechanika LaCie PocketDrive U&I CD-RW nabízí vynikající flexibilitu a universálnost. Tomu odpovídá i vyšší cena, která činí pro český trh necelých 10.000 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: