LaCie electron 22blue III – na cestě k vrcholu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

LaCie electron 22blue III – na cestě k vrcholu

LaCie recenze

8. února 2002, 00.00 | Do redakce jsme dostali elegantně modrou 22" LaCie, která slibuje možnost jednoduché kalibrace a řadu profesionálních parametrů. Jaké jsou výsledky našeho testování tohoto monitoru určeného pro náročné grafiky?

Kvalitní monitor je jedním ze základních pracovních nástrojů každého profesionálního grafika. Zatímco v oblasti webdesignu se již začínají poměrně významně prosazovat LCD displeje, v DTP praxi stále drtivě dominují "staré, dobré" CRT obrazovky. V dnešní recenzi si představíme zástupce střední profesionální třídy grafických monitorů, LaCie Electron 22blue III, který nám zapůjčila společnost Cables & Simms s.r.o..


Plná výbava

Základní charakteristika
Electron22blue III je monitor s 22" plochou obrazovkou Diamondtron Natural Flat s roztečí 0.24mm a luminifory EBU. Uživateli je k dispozici viditelná plocha s úhlopříčkou těsně přes 20", na které lze dosáhnout maximálního rozlišení 2048x1536 bodů při obnovovací frekvenci 80 Hz. Elektronika zvládá rozsah horizontálních frekvencí 30 kHz-130 kHz a rozsah vertikálních frekvencí 50 Hz-160 Hz. To je mimochodem jedna z nejvýznamnějších změn této verze monitoru vůči předchůdci blue II spolu s úpravou modulu ostření a konvergence.
Monitor je vybaven dvěma vstupy D-SUB 15, přes které je možné připojit počítače Apple Macintosh i PC. Nechybí ani tradiční USB HUB se čtyřmi porty (1x up, 3x down). Ovládání monitoru je plně digitální. Monitor je možné buď koupit samostatně nebo v kombinaci se sondou Blue Eye (Sequel)- čtyř filtrový kolorimetr. V druhém případě pak uživatelé počítačů Macintosh mohou využít snadnou LUT kalibrace monitoru doplněnou o řízení procesoru monitoru grafickou kartou.
22blue III není žádný drobeček, s rozměry 493x495x472 mm a hmotností 30,5 kg je nutné počítat.


Zadní pohled

První dojmy při instalaci
Electron blue je již zaběhaným pojmem a pro znalce značky není po designové stránce model III žádným překvapením. Typická tmavě modrá barva, jednoduché profesionální tvary a nezbytné odnímatelné stínítko. Po konstrukční stránce máme k monitoru jedinou připomínku. D-SUB konektory jsou umístěny pod výstupkem, což sice umožňuje monitor "přirazit" až ke zdi, ale připojení datového kabelu je poměrně náročnou operací. Drobnost, ale drobnosti tvoří celek.
Instalace monitoru je velmi jednoduchá. Díky spolehlivě fungující automatické korekci geometrie obrazu lze velmi rychle získat poměrně slušný obraz. Navíc naše měření potvrdila, že přednastavené barevné úrovně odpovídají hodnotám uváděným výrobcem, takže vyjít z továrních nastavení se jistě dá.
Pro uživatele počítačů Macintosh je jak připojení monitoru, tak i kalibrace úkolem dohromady na max. 30 minut. Uživatelé PC si bohužel ovladač k monitoru musejí stáhnout z Internetu, dodávané CD je pouze pro Mac, a kalibraci musí řešit jinou cestou. Například stažením softwaru z webu Sequelu či zvolit jinou sondu.


Ovládání

Ovládání monitoru
Ovládání všech funkcí a korekcí je řešeno plně digitálně prostřednictvím onscreen menu, resp. prostřednictvím programového vybavení pro MacOS. Na čelní masce je celkem sedm ovládacích tlačítek a samostatný vypínač.
Výběry jsou logicky rozdělené dle typu korekcí a funkcí. Uživateli k orientaci slouží piktogramy doplněné krátkými popisky s tím, že menu jsou pro zpřehlednění rozdělena do několika úrovní. Z ergonomického pohledu je trochu škoda, že tlačítka se symboly šipek jsou v jedné linii, nicméně se nedá předpokládat, že u profesionálního monitoru by bylo "hraní" s menu denním chlebem uživatelů. A pokud se již například uživatel rozhodne pravidelně přepínat mezi dvěma teplotami barev, lze si u Lacie nacvičit krátkou posloupnost příkazů.
BlueIII nabízí opravdu bohatou škálu nástrojů pro geometrickou korekci obrazu. V tomto směru jistě uživatel strádat nebude. Co se týče barevnosti, zde jsou dvě možnosti. Pokud uživatel používá sondu a kalibraci, může on-screen menu úspěšně obejít pohodlněji z počítače. Pokud nepoužívá sondu, lze vybírat z přednastavených režimů, teplotních úrovní či ručně korigovat jednotlivé kanály RGB.

Kalibrace
I sebelepší monitor potřebuje kalibraci, aby bylo možné eliminovat vnější vlivy, výrobní odchylky jednotlivých kusů a pochopitelně i posuny způsobené provozem. I poměrně uživatelsky jednoduché řešení, které je nabízeno v podobě sondy Blue Eye (Sequel) a LUT kalibrace znamená výrazný uživatelský posun. Navíc právě kombinace LaCie a Blue Eye umožňuje obousměrnou komunikaci mezi sondou a monitorem, v rámci které je sondou řízeno nastavení barev v monitoru a další parametry. Myšleno je i na okolní světlo, které se dá zohlednit při vytváření profilu.
Jak jsme již konstatovali výše, kalibrace je možná pouze s počítači Macintosh vybavenými USB rozhraním. Do USB portu počítače se připojí sonda a u monitoru se použije speciální datový kabel. Ten kromě konetorů D-SUB je vybaven i USB konektorem, kterým se zapojí do HUBu v monitoru a tím se umožní ovládání monitoru přímo grafickou kartou. Samotná kalibrace je velmi jednoduchá. Verze ovládacího softwaru sice měla drobné problémy pod MacOS X, ale nakonec se nám ji podařilo nainstalovat a zprovoznit.
Software po krátkém měření vygeneruje příslušný ICC profil, který je v případě MacOS X nutné následně ručně přenést do systémových složek, protože aplikace běží pod Clasic vrstvou.


Průběh měření

Praktické zkušenosti
Použitá obrazovka patří mezi lepší střední třídu, se kterou se můžeme na trhu setkat. Po jemném doladění byla geometrie obrazu prakticky bezchybná. Konvergence u testovaného testovaného kusu mírně ujížděla v pravém dolním rohu, ale manuálním doladěním byl tento problém takřka eliminován.
Při proměření teploty barev u přednastavených hodnot s defaultním nastavením se odchylka pohybovala od 0,8 do 1,8%, což je velmi dobrý výsledek.
Při použití kalibrace sondou blue eye se podání barev zlepšilo natolik, že rozdíl byl i opticky pozorovatelný. Navíc se dá předpokládat, že při dlouhodobém užívání bude monitor vyžadovat pravidelné dokalibrování, takže investice do sondy se jistě vyplatí.


Výsledky měření při teplotě barev 6500K

Hodnocení
Na českém trhu lze koupit samotný monitor za 48.990 Kč bez DPH. Sonda samotná stojí 23.490 Kč a při společné koupi se komplet oficiálně nabízí o dva tisíce levněji. Pro uživatele počítačů Macintosh se jistě vyplatí koupit celý komplet, protože zejména možnost jednoduché a pravidelné kalibrace významně posunuje kvalitu práce. Pro uživatele PC bohužel tato možnost odpadá a celé řešení trochu ztrácí na eleganci. Tedy pokud si nezvolí jiné kalibrační řešení. Přesto podle našich zkušeností je LaCie 22blueIII velmi dobrým řešení pro všechny uživatele toužící po nadprůměrné kvalitě obrazu a barev s dostupnou cenou. A navíc by se měla koncem února měla objevit i verze s kalibrátory ColorVision.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: