IBM Flat Panel T210 - když chcete víc - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

IBM Flat Panel T210 - když chcete víc

IBM T210 Flat Panel

10. května 2002, 00.00 | LCD panely jsou většinou uživatelů chápány jako luxus. Ale jak vypadá takový luxus mezi luxusním zbožím? Inu třeba jako hi-tech panel T210, který nabízí vyšší rozlišení než většina CRT monitorů. Více v naší recenzi.

Souboj CRT a LCD technologie není žádnou novinkou a zatím není ani příliš jasné, jak to celé a hlavně kdy dopadne. LCD panely si pomalu hledají cestu do kanceláří a na stoly manažerů, nicméně v oblasti grafiky a multimédií k nim stále přetrvává značná zdrženlivost. Přesto tato technologie v konkrétních aplikacích může nabídnout víc než by jste čekali. Velmi dobrým příkladem je právě panel s vysokým rozlišením T210 od IBM, který si dnes představíme. Mimochodem o víceméně totožném řešení používajícím stejný panel jsme informovali z CeBITu, kde bylo prezentováno pod značkou iiyama a IBM i iiyama mají v záloze displeje s ještě vyšším rozlišením, ale o tom zase až příště.

čelní pohled
Čelní pohled

Design a konstrukce
T210 je na poměry LCD displejů poměrně robustní, což se ovšem od 21" zobrazovací jednotky dá očekávat. Rozměry 497x280x510mm při hmotnosti 10,5kg jsou na displej impozantní, ale ve srovnání s CRT jsou samozřejmě stále skoro zanedbatelné. Na hmotnosti displeje se poměrně nemalou měrou podílí otočná metalická noha. Displej lze horizontálně otáčet a nastavovat výškově i náklonem. Chybí tedy pouze možnost rotace, se kterou se u tohoto modelu zřejmě nepočítá.
Displej je nabízen v elegantní matné, tmavě šedé povrchové úpravě, označované jako Stealth Black. Samotný displej je lemován 3,5centimetrovým lemem v jehož pravé dolní části je umístěno pět tlačítek. A to je v podstatě kromě stříbrného loga IBM vše, co na panelu najdete.
V zadní části jsou vertikálně umístěny všechny konektory a překryty krytkou. To trochu stěžuje manipulaci s displejem, protože pro práci s konektory je potřeba odšroubovat nohu panelu a sundat krytku. Konstruktéři zřejmě předpokládali, že manipulace s kabely nebude příliš častá.
Celkově lze hodnotit konstrukci panelu jako velmi dobrou. Panel je elegantní a přitom zbytečně nerozptyluje pozornost při práci. Noha umožňuje snadné nastavení displeje do libovolné polohy a je skvěle stabilní. Pouze umístění konektoru je trochu nešťastné, takže se vyplatí na všechny konektory připojit kabely hned na začátku i za předpokladu, že je okamžitě nevyužijete. Přeci jen demontáž a zpětná montáž nohy kvůli 5minutám pohledu na video není příliš inspirující.

Zadní pohled
Zadní pohled

Technické parametry
LCD displej má nominální úhlopříčku 21" (533mm) při viditelné úhlopříčce 20,8" (528mm). Aktivní plocha má rozměr 424 x 318mm, tedy poměr stran 4:3. Maximální rozlišení je označováno jako QXGA, což v praxi znamená 2048x1536bodů. Snadno si tedy můžete spočítat, že rozteč bodů je 0,207mm, tedy hodnota lepší, než u řady špičkových CRT obrazovek.
Elektronika panelu umožňuje kromě fyzického rozlišení využívat dalších šest alternativ až po 640x480 a 720x350 pro video. Vyhlazování obrazu při nižších rozlišeních je velmi precizní a je samozřejmě řízeno mikroprocesorem.Dle technické specifikace displej poskytuje jas 235cd/m2 a kontrast 300:1. To jsou hodnoty poměrně slušné s ohledem na plochu displeje. Rychlost odezvy bohužel výrobce neuvádí, zato špičkový viditelný úhel 170stupnů ano.
Jako vstupy jsou k dispozici klasický analogový RGB D-SUB, digitální DVI-I konektor plus RCA a S-VIDEO vstup pro přímé připojení zdroje video signálu. Zdroj napájení je externí a výrobce udává spotřebu max. 100W.

Konektory
Odkryté konektory

Instalace a ovládání
Panel byl pod Windows 2000 bez problémů korektně detekován a systém obsahoval i potřebný soubor s popisem vlastností. To znamená, že i bez dodávané diskety lze začít panel okamžitě používat. Ovládání displeje je prováděno prostřednictvím ikonového OSD menu. V něm najdete celkem 13 základních položek ( jas, kontrast, nastavení obrazu, barev, OSD, volbu vstupu, pozici a centrování obrazu, volbu jazyka, funkci Picture in Picture, nastavení časových prodlev a výpis základních informací. Ovládání menu je prováděno čtveřicí tlačítek a k aktivní ikonce je ještě zobrazován textový ekvivalent pro lepší orientaci.
Korekce obrazu jsou samozřejmě praktické pouze v případě analogového zdroje a i s automatickou detekcí displej dosahuje velmi dobrých výsledků. Barevné schéma lze volit buď jednoduše prostřednictvím jednoho ze tří předdefinovaných režimů, či přesně pomocí korekce jednotlivých RGB kanálů. Samostatně je prováděna barevná korekce pro video signál, který má přeci jen trochu jinou charakteristiku.
Funkce Obrazu v obraze (PIP) je určena pro paralelní sledování dvou vstupů. Zvolit lze jak pozici náhledového okna, tak i jeho velikost (3 kroky) a korekci obrazu. Zejména pro sledování analogového vstupu lze tedy dosáhnout velmi dobrých výsledků.

menu
OSD menu

Kvalita zobrazení
V případě digitálního vstupu počítačových dat v maximálním rozlišení získá uživatel s T210kou brilantní výsledek. Obraz je skvěle ostrý a prokreslený. Pro aplikace jako je CAD či vektorová 2D/3D grafika je tedy tento displej jak stvořený. Pro klasickou 2D grafiku a pre-press platí i pro T210ku obecné klady a zápory LCD technologie s tím, že v oblasti rozlišení je na tom pochopitelně lépe, než většina konkurentů. Co se týče barevnosti, měřením jsme ověřili, že námi testovaná T210ka byla rovnoměrně podsvícena po celé ploše a nedocházelo u ní ani k plošným barevným odchylkám.
Co se týče videa a multimédií, zde je T210ka sice velmi příjemným, na druhou stranu viditelně předimenzovaným řešením. Interní procesor bez problémů zvládá rastrovat analogový signál i při PIP, na druhou stranu je u displeje ve srovnání s CRT přeci jen stále cítit o něco pomalejší odezva. Pro střih videa je tedy T210ka zajímavá zejména díky vysokému rozlišení a možnosti analogového náhledu bez zátěže procesoru počítače.


Ovládací prvky

Hodnocení
Obecně se dá říct, že rozlišení 3mil. bodů na ploše 21" LCD panelu nabízí luxus, který je pro většinu běžných uživatelů nepředstavitelný a bohužel i nedostupný. Nejvíce tento panel zřejmě ocení profesionálové pracující s vektorovou grafikou a to ať už v podobě 2D či 3D aplikací. Těm byl panel konstruován na míru a nabízí opravdu brilantní obraz. Pro všechny ostatní uživatele platí, že T210ka nabízí exkluzivní rozlišení, na panel velmi rychlé a precizní zobrazení v kombinaci možnosti využití analogového datového či video vstupu. Za tento luxus u nás uživatel zaplatí cca 165.000Kč bez DPH, což odpovídá jedinečnosti tohoto řešení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: