Dočká se Apple Mac Mini upgradu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Hardware

Dočká se Apple Mac Mini upgradu?

27. října 2008, 00.00 | Na základě tvrzení společnosti MacMiniColo.net by se nakonec měl Apple Mac Mini měl přece jen dočkat nové konfigurace, a nikoli definitivního ukončení prodeje, který byl mnohými předpovídán už několikrát, naposledy po nedávném uvedení nových přenosných počítačů Apple. Co konkrétně MacMiniColo.net tvrdí o budoucnosti jednoho z nejoriginálnějších, ale již dlouho neupdatovaných počítačů dneška?

Apple Mac Mini zůstává i několik let od svého uvedení jedním z nejinovativnějších stolních počítačů na trhu. Pro své neobyčejně skladné tělo, poměrně dobře skloubené hardwarové komponenty a také skutečnost, že je v nabídce společnosti Apple jejím zdaleka nejlacinějším počítačem s Mac OS X se stal značně oblíbeným přístrojem nejen v oblasti domácností, ale též třeba serverových aplikací. Na druhou stranu je daný počítač Apple dlouhodobě zanedbáván: v nabídce je podle statistik serveru MacRumours ke dni 26. 10. 2008 beze změny již 446 dnů, takže mnohé z jeho komponent již opravdu za soudobými trendy i na poli low-end zařízení značně zaostávají: markantní je takto především vybavení pouze hybridní mechanikou, schopnou vypalovat jen CD, u nejlevnějšího modelu, a také integrovanou videokartou Intel, která možnosti využití daného počítače například při hraní počítačových her značně degraduje.

macmini10-1f.jpg

Vzhledem k uvedenému zanedbávání ze strany Apple se již několikrát objevily spekulace o tom, že Mac Mini v nabídce skončí. Naposledy byly takovéto závěry nasnadě po uvedení nové řady přenosných počítačů Apple. Při jejich představení nepadlo o Mac Mini ani slovo a nejlevnější MacBook (byť se zdá předpokládat, že se zde jedná spíše o výběhový model) se cenou 999 USD pro americký trh dostal k Mac Mini poměrně blízko - levnější konfigurace Maca Mini stojí 599 USD, ta lépe vybavená pak 799 USD. Není tedy divu, že se opět vynořily úvahy o ukončení prodeje Maca Mini, podpořené některými zprávami o přerušení distribuce těchto počítačů.

macmini10-2f.jpg

Z mnoha důvodů by ale náhrada Mac Mini přenosným počítačem leckterého uživatele neuspokojila. Pro takovouto zákaznickou skupinu může být zajímavé tvrzení společnosti MacMiniColo.net, která tvrdí, že by se Mac Mini měl dočkat upgradu. Konkrétně ve svém nedávno zveřejněném reportu „State of the Mac Mini“ tvrdí, že má informace o tom, že nový Mac Mini je na cestě a že lze (s větší či menší pravděpodobností) u něj očekávat následující změny ve vybavení:

  • Mini DisplayPort

  • navýšení RAM až na 4 GB

  • optickou mechaniku s rychlejším SATA připojením (namísto stávajícího ATA/IDE), které by mělo dovolit i použití dvou SATA disků v Mac Mini (zajímavé zejména pro serverové nasazení)

Pokud by byly dané informace skutečně pravdivé, bude možnost rozšířené RAM (oficiálně dnes lze použít 2 GB, neoficiálně pak až 3 GB) i SATA mechaniky určitě dosti vítané. Mini DisplayPort je jiná kapitola, jeho zavedení v nových Apple MacBoocích je všeobecně považován za spíše kontroverzní krok, zejména vzhledem k zatím minimální podpoře daného rozhraní. (Podrobněji se k tomuto tématu hodláme vrátit v nejbližší době.) Hlavně by ale bylo důležité to, že Mac Mini nezanikne.

Z dalších inovací, jenž jsou pak nejvíce nasnadě, je třeba zmínit zejména vybavení Mac Mini lepší grafickou kartou. Karta ve stylu integrované NVIDIA 9400M montované nyní do MacBooků by takto mohla přinést Mac Mini výraznější zvýšení výkonu při zpracování náročnější grafiky, vedle počítačových her by takto připadaly v úvahu třeba i méně náročné profesionální aplikace například v oblasti počítačové sazby či webdesignu. Určitě by pak bylo velmi žádoucí, aby u případné nové podoby Apple zachovala vybavení Firewire portem: soudě dle diskuze, která se strhla po uvedení nových MacBooků, jenž již daný port oproti minulosti postrádají, uživatelé si zvykli dané rozhraní používat k mnoha účelům (paměťová zařízení, zvukové karty, kamery aj.) a jeho absence je opravdu netěší (viz vznik této petice). Z dalších možných inovací zmiňuje MacMiniColo.net ještě nové tělo z aluminia vyrobené unibody technologií, použitou u nových MacBooků, a dále upgrade Wi-Fi připojení na 802.11n.

macmini10-3f.jpg

Zachování Maca Mini by bylo logické z řady důvodů. Především nelze přehlédnout to, že i v současné zanedbané konfiguraci se jedná o stále velmi žádaný přístroj i v konkurenci strojů určených pro Microsof Windows: elektronický obchod Amazon má takto v seznamu bestsellerů u kategorie Desktop Computers k dnešnímu dni Maca Mini na prvním a devátém místě, přičemž na místě desátém se nachází Asus EEE Box PC, tedy zařízení, jenž svým designem a určením Maca Mini zcela evidentně napodobuje. O zájmu uživatelů pak vypovídá i rychlost, s jakou starší Mac Mini mizí z nabídky elektronických obchodů jako je Apple Refurb či eBay.

Mac Mini navíc v současné nabídce počítačů Apple nemá ekvivalent, který by jej (třeba po určité modifikaci) dokázal plně nahradit: Apple TV směřuje spíše jen do oblasti zábavy, přičemž aplikace Maca Mini mohou být podstatně širší, stačí takto zmínit přinejmenším provoz serverů (z daného hlediska doporučujeme k seznámení službu výše zmíněné společnosti MacMiniColo.net - jedná se zde o hostování Mac Mini serverů, podle MacMiniColo.net pak víc jak 10 000 Maců Mini funguje v hotelech a kasinech Las Vegas například na video security stanovištích, našly by se i další zajímavé konkrétní příklady nasazení). Mac Pro je pak velký a drahý, iMac staví na zabudovaném monitoru a MacBooky jsou koncepčně i cenově také o dost jiné počítače. Na poodhalení dalšího osudu Maca Mini budou tedy jistě mnozí uživatelé čekat poměrně s napětím.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

Nabídka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: