Creative Pack - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Hardware

Creative Pack

9. dubna 1999, 00.00 | CorelDRAW 8, tlakově citlivý tablet a Corel CD LABYRINT za skutečně zlomkovou cenu? Jak to vše funguje dohromady? Blíže naše recenze.

Zdá se, že skutečné tržní prostředí v našem státě začíná nabývat standardních parametrů. Je proto jasné, že každá firma, která si svou pracně vybudovanou pozici chce minimálně udržet, musí neustále nabízet svým klientům nové a nové marketingové trháky. Nejinak je tomu i ve sféře grafiky, pre-pressu, a dalších oblastech, kterým se náš server věnuje. Proto bychom vás rádi seznámili s nejnovější marketingovou akcí největšího tuzemského distributora produktů kanadské firmy Corel, DTP Studia.

Creative Pack
Nabídka omezená určitým množstvím zásob má název Creative Pack. Objednáte-li si zmíněný produkt, dostanete plnohodnotnou verzi CorelDRAW 8 (včetně ostatního SW distribuovaného s Corelem, tj. Photo-Paint a další), a k tomu jako "přídavek" tlakově citlivý tablet Wacom PenPartner. Kromě toho také v krabici s Corelem naleznete CD-ROM s názvem Corel CD LABYRINT, obsahující mimo jiné také zajímavé HTML dokumenty, z nichž uvádíme např. český manuál k Corelovým programům, nebo výklad technologie pre-pressu, či tvorby dokumentu z pohledu grafického pojetí.

Na spojení HW a SW, kterým Creative Pack je, by nemuselo být nic zvláštního, než se ovšem dostaneme k ceně. Počítejte se mnou: CoreIDRAW 8 obnáší průměrně 17000,- Kč, tablet cca 3500,- Kč, celkem bratru nějakých dvacet tisíc. V DTP Studiu však mají na matematiku patrně jiný názor, jelikož ceníková cena Creative Packu je stanovená na 8490,- Kč! Nekup to! Jako správný Čech zvažuji, jestli bych neměl koupit alespoň ze tři balení :-)

Protože jak CoreIDRAW 8, tak i tablet Wacom PenPartner jsou poměrně známé produkty, zaměřili jsme se v recenzi spíše na to, jak jim to spolu jde dohromady. Než se však dostaneme k tématu, bylo by vhodné říci pár slov o tabletu jako takovém, zejména pro čtenáře, kteří se s ním ještě v praxi neměli možnost seznámit.

Creative Pack
Základním rozdílem oproti myši je tzv. absolutní polohování. V praxi to znamená, že poloha pera na tabletu vždy odpovídá poloze kurzoru na monitoru. Známé "poponášení" myši nad podložkou tedy můžeme vyloučit, i když pro objektivnost informací je nutné říci, že tablet lze přepnout i do "myšího" režimu, kdy se chová stejně jako klasická myš. Jelikož polohování pomocí pera tabletu není řešené mechanickým způsobem odpadá známé zadrhávání myšky v návaznosti na předchozí svačinu a jiné. Na tabletu prostě můžete třeba krájet salám (i když bych to zrovna nedoporučoval), a kurzor bude běhat po obrazovce pořád se stejnou jistotou. S tím je samozřejmě spojená také přesnost. Jakýkoliv jemný pohyb je prováděný přesně tam, kam potřebujeme my, a ne tam kam se zrovna zachce kuličce ukryté v myším tělíčku. Tablet Wacom PenPartner dodávaný v rámci Creative Packu je navíc tlakové citlivý. Zjednodušeně řečeno, když na pero přitlačíme víc, nakreslíme tlustější čáru, když méně, bude čára tenká. Více však o této problematice až v další části článku. Než se k ní dostaneme, je třeba uvést poslední výhodu tabletu: pero je bezdrátové, nebude-li nás už práce bavit, klidně si jej můžeme dát za ucho. Zkoušeli jste něco podobného udělat s myší?

Dosti však legrácek, a k samotné spolupráci program(ů) Corel a tabletu. Používání tabletu v CoreIDRAWu je vcelku bezproblémové, a přináší všechny výhody tabletu, kromě zmíněné citlivosti na tlak, která ve vektorovém software v podstatě ani není potřebná. Přesnost polohování ocení každý uživatel zejména při tvarování křivek podle předlohy, nebo při práci s velkým množstvím drobných objektů. Ovšem to pravé ořechové přináší až práce v bitmapovém bratrovi CoreIDRAWu - CorelPhoto-Paintu. Zůstaneme-li u přesnosti, pak vytváření masek pomocí lasa a ostatních "ručních" nástrojů je s tabletem lahůdkou. To, co bylo dříve s myší nutné dělat v několika etapách, je pomocí tabletu hotové na první pokus a přesně. To stejné pak samozřejmě platí i pro retušování klonováním a další činnosti typické při práci s bitmapovými grafickými programy. V Corel Photo-Paintu nám na rozdíl od CorelDRAWu přichází na pomoc ona velmi zhruba vysvětlená tlaková citlivost. To, co již bylo uvedeno samozřejmě platí. Citlivost na tlak lze ale aplikovat i na jiné hodnoty, než je zmíněná tloušťka čáry. V roletce Nastavení pera je možné vybrat z devíti atributů, které budou na tlak reagovat, plus lze nadefinovat nástroj, jež bude použitý při "psaní" obráceným koncem pera-gumou. Veškerá nastavení je samozřejmě možné pro pozdější používání uložit.

Tolik tedy seznámení s produktem Creative Pack. Je nesporné, že se jedná o velmi zajímavou nabídku, které mnoho uživatelů využije. Nejenom proto, že cena je v podstatě směšná, ale také třeba pro neustále odkládaný nákup samotného tabletu, a v neposlední řadě pro možnost legalizace software sice již používaného, ale pořízeného ne zrovna legálním způsobem.

Více informací o Creative Packu naleznete zde. Vzhledem k časovému omezení akce je připravená možnost on-line nákupu balíčku Creative Pack na serveru DTP Studia.

--

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: