Budoucnost na dotek není jen Electrolux, ale i Sony SDM-N80 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Budoucnost na dotek není jen Electrolux, ale i Sony SDM-N80

Sony SDM-N80 LCD

25. září 2001, 00.00 | Pokud chcete exkluzivní monitor, který bude nejen reprezentovat vaši firmu, ale bude vhodný i k práci, můžete použít tohoto elegána od Sony. Rozhodně vás příjemně překvapí.

Jak by se vám líbilo, kdyby monitor pracoval podle vašich myšlenek? Asi moc ne, ale co kdyby ho šlo ovládat lidským hlasem? To by bylo lepší, ovšem, co by se na něm mělo ovládat? Většinu voleb nastavíte jednou za čas a necháte je na pokoji. Takové ovládání dotykem bez zbytečného tlaku, to by bylo něco.


Sony SDM-N80 v celé kráse (nenápadný výstupek vlevo dole je konektor na sluchátka)

Po vybalení vás Sony SDM-N80 překvapí pěkným moderním designem. Kombinace černého plastu a stříbrného kovového povrchu je prostě úžasná. Celý monitor působí velice netradičně. Ale co to říkám, monitor? Kromě monitoru je v krabici ještě malá krabička, kterou můžete dát pod stůl nebo vedle počítače. I tato krabička vypadá k světu a má stejnou barevnou kombinaci. Rozhodně radost pohledět.

Ovládací prvky jsou netradičně v horní části monitoru. Tam jsou také umístěny vestavěné reproduktory, které hrají poměrně slušně. Pokud monitor zapnete, rozsvíte se zpravidla pouze číslo vstupu a zelená kontrolka napájení, jinak nic. Na první pohled to ani nevypadá, že šest výstupků je k něčemu jinému než na parádu. Pokud se k výstupkům přiblížíte rukou, rozsvítí popisky, což působí značně futuristicky. Oranžová barva světýlek nenásilně vystupuje z černého plastu.


Rozsvícené ovládací prvky monitoru

Na dotek je dostupná hlavně hlasitost, jas a kontrast přes dvě tlačítka, zbytek funkcí přes menu. Nastavení je jednoduché a zvládne ho opravdu každý.


Ještě jednou s "vodičem"

Externí krabička obsahuje dva vstupy, přičemž jeden může být digitální nebo mohou být oba analogové - přepínání formátu druhého vstupu se provádí "hardwarově". Každý monitorový vstup má také svůj zvukový vstup a USB - krabička může sloužit jako rozbočovač (HUB), přičemž výstupní konektory jsou umístěny na podstavci monitoru.


Externí krabička a příslušné konektory (vypínač je na druhé straně)

Krabička je s monitorem spojena speciálním kabelem, který je určitým hybridem mezi novým konektorem Macintoshů a DVI - konektor přenáší obrazová data, napájení i USB. Velkou výhodou je, že k monitoru vede pouze jeden kabel, a pokud do monitoru připojíte klávesnici a myš (USB), budete mít na stole pořádek. Nesmíme zapomenout ani na konektor pro sluchátka, který je umístěn v levém dolním rohu monitoru (z boku) a působí tak přirozeně, že by ho tam člověk i hledal.

N80 není jen tak obyčejný monitor i v dalších parametrech. Například obsahuje detektor osvětlení, což znamená, že jas dokáže přizpůsobovat okolnímu světlu - při ostrém protisvětle se rozsvítí, ve tmě sníží jas, aby uživatele nebolely oči. Zapnutí se provádí v menu.

Další "vychytávkou" je detektor přítomnosti uživatele před monitorem. V menu opět nastavíte citlivost od jedné do tří nebo detekci vypnete. Další pomůcka pro nepořádné uživatele, kteří odcházejí od zapnutého počítače :)


K monitoru se dodává také CD-ROM, ale mnoho na něm nenajdete. Zaplněná velikost je 964 KB. Je vidět, že diskety se v dnešní době vůbec nevyplatí. Navíc je CD jednoduše přístupné pro Windows i Mac OS, takže proč dodávat diskety?

A co na něm vlastně je (na tom CD)? Pouze popisné soubory pro Windows, profily pro tři barevné režimy, readme.doc a hlavně Utilita. Ta slouží pro optimální nastavení monitoru pro analogový signál. Jednoduše spustíte program, ten vygeneruje šedé proužky a vy se snažíte odstranit rušení (samozřejmě podle manuálu). Ovšem přesto bychom doporučili sehnat grafickou kartu s digitálním výstupem - rozdíl je opravdu znát!

Jak jste si mohli přečíst, na CD jsou profily pro tři přednastavené barevné režimy - 5000 K, 6500 K a 9300 K. Kromě nich dokáže monitor nastavit také libovolnou jinou teplotu chromatičnosti, stačí zadat vhodnou kombinaci tří složek RGB. (O smysluplnosti profilů pro LCD bychom mohli založit diskuzní fórum, ale to není předmětem recenze.)

Obrazovka LCD monitor s aktivní obrazovkou a-Si TFT
Uhlopříčka 18,1 " (46 cm)
Frekvence Horizontální 28-107 kHz (analogový signál)
Horizontální 28-92 kHz (digitální signál)
Vertikální 48-85 Hz
Rozlišení 1280 x 1024 pixelů
(1600 x 1200 digitálně při 60 Hz)
Kontrast 350:1
Pozorovací úhel 140° horizontálně
110° vertikálně
Video vstupy Analogový RGB HD15
Digitální/analogový RGB DVI-I
Audio Vstup: stereo minijack, 47 kOhm
Výstup: stereo minijack, 2 x 1 W, 16-48 Ohm
Rozměry (monitor) 432 x 400 x 195 mm
Rozměry (box) 94 x 212 x 204 mm
Váha monitor 6,5 kg
box 1,5 kg
Plug&Play DDC2B
Příkon provoz: 67 W
1 low power: 8,5 W
2 power saving: 1,3 W

Závěr
Monitor má záruku 3 roky a v uvedené konfiguraci se všemi kabely stojí 79 950 Kč bez DPH. Nejlevnější 18" LCD můžete zakoupit již téměř za polovinu této částky, nejlevnější 18" model od Sony je jenom o něco dražší. Pokud srovnáme vyšší třídu 18" LCD, tak Sony SDM-N80 je jenom o něco málo dražší (tedy pár tisíc), ale vzhledem rozhodně nemá konkurenta a "ulítlými" funkcemi rozhodně vede.

Na práci s barvou bychom LCD (tedy žádné LCD) rozhodně nedoporučili, ale pro ostatní operace v grafickém studiu je tento monitor naprosto úžasný a navíc výborně vypadá. Škoda jen, že má tak malé rozlišení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: