Bezbolestný přechod z Mac OS na Windows - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Bezbolestný přechod z Mac OS na Windows

13. června 2001, 00.00 | Přechod z Maca na PC nebo koupě nového PC ke staršímu Macu nemusí být pro grafika nebo grafické studio bolestný zážitek. Rady, jak vyřešit spojení mezi Macem a PC, zjednodušit přenos a konverzi souborů ale pomohou usnadnit i přechod na Mac OS X.

Přechod z Maca na PC nebo koupě nového PC ke staršímu Macu nemusí být pro grafika nebo grafické studio bolestný zážitek. Rady, jak co nejlépe vyřešit spojení mezi Macem a PC, zjednodušit přenos a konverzi souborů včetně odkazů na pomocné utility ale pomohou usnadnit i přechod na Mac OS X.

Změna platformy s sebou přináší množství problémů, které lze buď zcela eliminovat nebo minimalizovat jejich dopad. Píši tento článek z vlastní zkušenosti, přešel jsem z Mac OS 9.04 CZ na Windows 2000 Professional US.

Názvy souborů

Byl jsem zvyklý pojmenovávat soubory žertovnými názvy jako „krucifixhýmlhergot“ (autentický název souboru s fotografií průvodu s křížem do tanečního časopisu). Pro snadný přechod na PC je užitečné začít pojmenovávat soubory PC konvencí, tzn. pojmenovávat soubory bez diakritiky a bez problematických znaků (např. /, :, > ad.) a přidávat za název souboru tečku s několikaznakovou koncovkou. Většina grafických programů dnes tuto možnost nabízí automaticky nebo ji lze v předvolbách aktivovat. „Vyčistit“ názvy souborů od nekompatibilních znaků pomůže aplikace NameCleaner. Uživatelům Maců bude určitě nepříjemné zbavit se možnosti mít soubory v češtině, ale výrazně to usnadní případné dokončení zakázky na jiném počítači. Databázi koncovek souborů (ve formě aplikace pro Mac) najdete na http://members.tripod.com/tcdb/.

Některé soubory vytvořené na Macu nemusí jít na PC otevřít v čitelné podobě, zvláště když nemáte identickou aplikaci pro obě platformy. Může se to týkat třeba dokumentů ClarisWorks. Tady pomůže aplikace MacLinkPlus firmy DataViz, která dokáže na Macu převést texty, obrázky či databáze mezi desítkami různých formátů. Obdobnou službu, ale na platformě Windows, vykoná ConversionPlus od téže firmy.

Důležité upozornění: používání kompatibilních názvů souborů s koncovkami významně usnadní i přechod na systém Mac OS X, který koncovky souborů používá.

NameCleaner – http://www.sigsoftware.com/namecleaner/index.html

MacLinkPlus – http://www.dataviz.com/products/maclinkplus/index.html

ConversionsPlus – http://www.dataviz.com/products/conversionsplus/index.html

Několik diskusí nad koncovkami souborů v Mac OS a Mac OS X – http://www.macsecurity.org/mail/macosx-talk/

Otevírání disků s formátem pro Mac

Ve Windows lze bez problému pracovat s CD (floppy, ZIP) naformátovanými pro Mac, ale je potřeba mít nainstalován podpůrný program, např. MacOpener 2000 od firmy DataViz, díky kterému je možné nejen Mac disky otevírat ale i formátovat. Pokud se rozhodnete nepoužívat diakritiku v názvech souborů na Macu, pak je přenos dat z Mac na PC bezproblémový. MacOpener navíc dokáže doplnit nutné koncovky macovským souborům, aby Widows rozpoznaly, s jakým programem má být soubor asociován.

Jinou možností je TransMac, který se mi neosvědčil, nebo MacDrive2000. Doporučuji vyzkoušet všechny a vybrat si ten, který nejlépe vyhovuje.

MacOpener 2000 – http://www.dataviz.com/products/macopener/index.html

TransMac – http://www.asy.com/scrtm.htm

MacDrive2000 – http://www.macdrive.com/products/

Písma

V ideálním případě je třeba začít používat výhradně písma OpenType; soubory s těmito fonty jsou přenositelné mezi oběma platformami. Druhou možností je začít pracovat s takovými písmy, která existují v identické verzi pro Mac i PC, tyto fonty nabízí například firma URW, František Štorm nebo Adobe (posledně jmenovaná firma má ale v nabídce velmi málo počeštěných fontů pro Windows).

V případě, že chcete konkrétní písmo pro Mac použít na PC, nabízí se několik možností. Na Macu můžete písmo otevřít v editoru a uložit pro PC. V podstatě jedinou možností je program FontLab, který podporuje středoevropské kódování. Toto řešení vyžaduje znalost struktury počítačového písma a laikům ho nedoporučuji. Druhou a snazší možností je převod souborů speciálním programem TransType, který ale bohužel není 100% spolehlivý a u starších fontů s nekorektními názvy znaků nefunguje vůbec.

Ale ani na PC nejste od macovských fontů odříznuti. Na podobném principu jako TransType funguje CrossFont. Zatím jsem ale nepřišel na to, jak zachovat středoevropské kódování. Existuje i verze TransTypu pro PC, ale ta na rozdíl od CrossFontu vyžaduje, aby macovské fonty byly převedeny do formátu MacBinary nebo BinHex.

Pokud ve své grafické práci používáte nové verze aplikací firmy Adobe (InDesign, Photoshop), je možné začít používat stejná písma jako na PC, ale je nutné je umístit do složky Systém/Podpora aplikací/Adobe/Fonts.

FontLab – http://www.fontlab.com/html/fontlab.html

TransType – http://www.fontlab.com/html/transtype.html

CrossFont – http://www.asy.com/scrcf.htm

Připojení počítače Mac k počítači PC s Windows 2000

Jako nejspolehlivější řešení připojení Maca k síti počítačů PC se mi jeví program Dave firmy Thursby. Dave je malý program nainstalovaný na Macu, který do Připojení přidá ikonu DAVE Client. V seznamu pak vyberete počítač, ke kterému se chcete připojit, a je to. Funguje to úplně stejně, jako když jsou spojené dva Macintoshe: na ploše je nová ikona připojeného disku. Dave umožňuje i tisk na tiskárnách připojených k PC. Jedinou nevýhodou je, že program nepodporuje CE kódování, a tak se české znaky zobrazují nečitelné. Problémům lze předejít striktním nepoužíváním diakritiky v názvech souborů. Rady pro přenos souborů Mac > PC (a obráceně) najdete na http://www.sigsoftware.com/info/mactowindows.html.

Další možností je program Connectix DoubleTalk pro Macintosh nebo PC MACLAN, který se instaluje na PC.

Dave – http://www.thursby.com/products/dave.html

PC MACLAN – http://www.miramar.com/products/index.html

DoubleTalk – http://www.connectix.com/products/dt.html

Kompatibilita souborů grafických aplikací

Adobe InDesign, Photoshop 6, ImageReady 3 – pokud jsou na obou platformách shodná písma, je přenos bez problému, jedině diakritika v názvech vrstev, akcí či cest může působit problémy. Starší aplikace Adobe a Illustrator 9 budou mít pravděpodobně problémy s písmy a kódováním češtiny. QuarkXPress – jsou-li opět na obou počítačích shodné fonty, soubor se převede bez problému, zvláště pokud jsou názvy vložených souborů-obrázků, pojmenovány bez diakritiky a s koncovkami. FontLab – soubory VFB lze libovolně přenášet mezi platformami. Adobe GoLive – soubory jsou přenositelné. Microsoft Office – soubory nejnovějších verzí jsou sice přenositelné, ale dojde ke ztrátě původního formátování. Problematický je i přenos vícejazyčných souborů. MS Internet Explorer a Outlook Express – přenos dat (záložek a archivu mailů) se mi nepodařil, i když je možné, že funguje. Archivy StuffIt lze ve Windows rozbalit StuffIt Expanderem, který je zdarma, nebo používat StuffIt for Windows.

Existuje množství dalších aplikací, jejichž data lze pohodlně sdílet mezi oběma platformami. Problematické jsou většinou ty aplikace, které nemají svou verzi pro jinou platformu, tedy např. různé sharewarové utility.

Adobe – http://www.adobe.com

QuarkXPress – http://www.quark.com

FontLab – http://www.fontlab.com

StuffIt - http://www.aladdinsys.com

Microsoft – http://www.microsoft.com

(Poznámka šéfredaktora. Problém s přenosem pošty z Outlook Express Mac na PC jsem jednou řešil a vyřešil (opravdu jsem dva roky pracoval na Macintoshi!). Přestože binární struktura souborů vypadá na Macu i na PC podobně, rozhodně nelze použít žádné kopírování. Po konzultaci s lokalizačním týmem Office v Irsku jsem zvolil jinou metodu. Na Macovi jsem připojil poštovní server přes službu IMAP a všechny lokální zprávy jsem na něj nakopíroval. Na PC šly stáhnout již normálně.)

Zapojit do studia s počítači Apple Macintosh nový počítač s MS Windows 2000 nemusí znamenat velký problém. Některá výše uvedená „opatření“ usnadní výměnu dat i s jinými grafickými studii nebo klienty a také připraví pro možný přechod na systém Mac OS X.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: