PMA 2003: Las Vegas se stalo centrem digitální fotografie - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Go verze

PMA 2003: Las Vegas se stalo centrem digitální fotografie

PMA 2003

4. března 2003, 00.00 | V Las Vegas začal letošní ročník veletrhu PMA, který je díky dvouletému cyklu photokiny letos jednoznačně nejvýznamnějším fotografickým počinem v celosvětovém měřítku. Jak vypadá Las Vegaská show vám zprostředkujeme v on-line zpravodajství přímo z místa konání akce.

PMA (Photo Marketing Association) je nadnárodní asociace zabývající se fotografickým segmentem. Jednou z jejich asi nejviditelnějších aktivit je pořádání stejnojmenného veletrhu, který je nejvýznamnější fotografickou akcí v USA již dlouhá léta a letos se stal i v celosvětovém měřítku jedinečnou akcí. Vzhledem k tomu, že letos nebude photokina, tak PMA 2003 je nesporně největší výhradně fotografickou akcí na světě a jako taková by měla přilákat návštěvníky ze všech koutů světa.

PMA se po dvouletém hostování v Orlandu na Floridě opět vrátila do Las Vegas v Nevadě. Las Vegas není zřejmě třeba nikomu představovat a podle organizátorů je právě toto město ideální pro pořádání akce formátu PMA. Orlando je sice příjemné Floridské město zalité sluncem a dostatečně vybavené pro pořádání veletrhu velikosti PMA, ale neláká návštěvníky tolik jako Vegas. Orlando nabízí výrazně méně atrakcí než Vegas a upřímně řečeno, poušť obklopující Vegas vypadá stále přívětivěji než močály obklopující Orlando.

DIMA
Stejně jako v předchozích několika letech i letos samotnému veletrhu PMA předcházela konference DIMA, která se soustřeďuje na oblast digitální fotografie. DIMA se letos z prostorových důvodů nekonala na stejném místě jako PMA samotná, protože Las Vegas Convention Center nebyl pro pořádání konference typu DIMA ideální. Proto DIMA našla útočiště v hotelovém komplexu Mandaley Bay přímo na Las Vegas Bulvaru a s výstavištěm ji spojovala autobusová doprava.

Podobně jako loni se DIMA soustředila zejména na oblast zpracování digitální fotografie a služeb spojených s tímto stále rostoucím trhem. Prezentátory nebyli žádní teoretici či analytici, nýbrž odborníci přímo z praxe. Z našeho evropského pohledu asi nejzajímavější byla vystoupení majitelů nejrůznějších sítí digitálních minilabů, fotografických studií či společností nabízejících služby spojené s digitální fotografií. Tito lidé totiž prezentovali svůj styl podnikání a přístup k trhu, který může být zejména pro středoevropana až nepochopitelně odlišný od našich reálií. Inu, kdo vám v ČR půjčí peníze na 15 digitálních minilabů s tím, že váš jediný podnikatelský záměr je vyrábět přáníčka z digitálních fotografií přijatých přes internet.

DigitalFocus
V sobotu večer místního času, tedy den před oficiálním otevřením PMA pro veřejnost, proběhla v hotelu Mirage akce určená pro vybrané VIP novináře s názvem DigitalFocus. Šlo o jakousi předpremiéru produktových novinek nejvýznamnějších výrobců z oblasti digitální fotografie. Na této akci byly paradoxně živě prezentovány některé novinky, které v průběhu PMA jsou před běžnými návštěvníky ukryty do vitrín. Takže například Minolta DiMAGE Xt či nová digitální zrcadlovka od Pentaxu jsou produkty, na které si na PMA sáhlo pouze několik desítek novinářů právě na této akci. Mezi nimi jsme nechyběli ani my, takže ve článcích o novinkách najdete unikátní postřehy a fotografie, které na PMA jako takové pořídit není možné.

PMA 2003 na vlastní kůži
Tento článek vzniká v neděli večer, tedy po skončení prvního oficiálního výstavního dne. PMA probíhá od 2. do 5. března a to vždy od 10:45 místního času. Dnešek byl dnem prvním, což znamenalo nejen silný nápor nejzvědavějších návštěvníků, ale i mírný chaos tak typický pro americké akce většího formátu. Pořadatelé se sice s prvním dnem vypořádali bravurně, ale to samé se zdaleka nedá říct o vystavovatelích. Expozice sice všechny připraveny byly, ale nedorazila řada produktů, kterým měl být první den PMA veřejnou premiérou, na mnoha stáncích chyběly prospekty či jiné materiály a hlavně na mnoha expozicích se přítomní zástupci seznamovali s novinkami stejně jako návštěvníci. V rámci utajování a zejména dodávání novinek na poslední chvíli totiž sami zaměstnanci často viděli novinky až přímo na stáncích.

PMA 2003 je prostorově rozdělena do dvou velkých částí. Tu první tvoří přízemní prostory obrovské výstavní haly LASCC, ve kterých se sešla zejména tradiční fotografická společnost. Jmenujme například společnosti Fuji, Canon, Minolta, Olympus, Kodak, Nikon, Konica či Pentax. Druhou část tvoří horní patro, ve kterém našli útočiště nováčci fotografického průmyslu jako HP, Sony či Panasonic a stovky malých společností nabízejících příslušenství a služby. Kromě těchto prostor PMA využívá řady dalších místností pro konání seminářů, workshopů, prezentací apod. Celkem na se PMA prezentuje přes 750 společností.

Co PMA přinese?
Po prvním dnu je již v podstatě jasné, jaké novinky PMA letos přinese. Pokud bychom se na věc podívali skepticky, tak se dá říct, že zřejmě bude chybět převratná technologická novinka, jakou byl loni Foveon či na photokině digitální SLR s rozlišením přes 10mil. bodů. Na druhou stranu jsme napočítali již více jak tři desítky nových digitálních fotoaparátů a to nemluvě o dalších oblastech. Ve fotoaparátech jednoznačně dominuje trend rozšiřování funkční výbavy, dalšího snižování cen a doplňování produktových řad. Hitem veletrhu jsou amatérské kompakty, nejlépe miniaturní, s rozlišením 3 mil. bodů a 3x optickým zoomem. Tato kategorie zřejmě bude letos představovat nejvýznamnější segment trhu co se týče počtu prodaných kusů. Takže pokud uvažujete o koupi 2MPix fotoaparátu, možná se vyplatí ještě týden počkat a bedlivě sledovat naše zpravodajství z PMA, v rámci kterého vám přestavíme všechny novinky, které přijdou na český trh o období od března do července letošního roku.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: