WBMP, grafika pro WAP - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Download

WBMP, grafika pro WAP

29. září 2000, 00.00 | Grafický formát WBMP používaný na WAPových stránkách jistě má své opodstatnění. Podíváme se prosto na dva ze stále narůstající řady kreslících programů a konvertorů, které produkují obrázky ve formátu WBMP.

WBMP Butterfly 1.0

WBMP Butterfly je jednoduchý konvertor hotových obrázků několika grafických formátů, který neumožňuje importovaný obrázek žádným způsobem upravovat, musíte mít tedy vše nakreslené a připravené už před konverzí. Program stojí 5$, zaregistrovat si ho můžete zde.WBMP Butterfly umí načíst grafické formáty GIF, JPEG, BMP, ICO a WMF, výstupem pak může být pouze WBMP (TYPE 0: B/W, nekompri-movaná bitmapa dle WAP specifikací). Importovat můžete nejen černobílé (2 bitové) bitmapy, ale i plnobarevné obrázky - jak ovšem potom konverze dopadne, o tom svědčí několik ukázek. WBMP Buttefly je velmi jednoduchý program, jeho cena je však natolik nízká, že se jeho využití při konverzi určitě vyplatí.

WAPDraw 1.12

WAPDraw na rozdíl od WBMP Buttefly neumí obrázky konvertovat a je určen přímo na kreslení monochromní dvoubarevné grafiky s výstupem do formátu WBMP. WAPDraw stojí 20$ (v neregistrované verzi nelze zpětně otevřít uložený obrázek), informace o registraci najdete zde. Nečekejte ovšem žádný komfortní kreslící program, WAPDraw je nesrovnatelně jednodušší než například MS Paint a nenabízí žádný velký komfort. Po zvolení velikosti obrázku respektive kreslící plochy (maximum je dáno GSM telefonem NOKIA 7110 - 96x80 bodů) můžete dvoubarevný obrázek vložit přes schránku nebo začít rovnou kreslit. Po zkopírování grafiky přes clipboard bohužel nemáte žádnou kontrolu kam obrázek umístit, vždy jsou akceptovány pouze souřadnice horního levého okraje kreslící plochy. Z kreslících nástrojů máte k dispozici tužku, vyplňování objektů a ploch barvou, nástroje na kreslí čar, čtverců/obdélníků, kružnic/elips, zaoblených čtverců/obdélníků, to samé platí o vyplněných objektech. Vybírat můžete dále ze dvou základních barev a z 1 až 8 pixelové šířky pera přesněji řečeno tužky. Kreslící plocha je standardně několikanásobně zvětšená (žádný další zoom program nemá), obrázek v originální velikosti je zobrazován v pravém rohu hlavního okna. Celý obrázek lze v případě potřeby invertovat, otočit nebo zrcadlit a pochopitelně uložit, tím možnosti WAPDrawu končí.Mezi kreslícími programy určenými přímo pro tvorbu grafiky ve WBMP není WAPDraw nic dokonalého, v oblasti konvertorů stále kraluje WAP Pictus 3.x české firmy Check it (představený na WAP Serveru), další a pro řadu uživatelů přijatelnější možností je pak použít libovolný kreslící program a poté čb grafiku jednoduše exportovat či zkonvertovat například pomocí plug-inu pro Photoshop nebo dnes popsaného WBMP Buttefly či WAP Pictus.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: