VNC 3.3.x - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Download

VNC 3.3.x

30. srpna 1999, 00.00 | Práce grafika není vždy jen o grafice. Občas se hodí i zajímavá systémová utilita. Pak doporučujeme nepřehlédnout program VNC, který není jen skvělá hračka, ale především vážně míněný remote systém. Navíc jde o freeware.

     VNC aneb Virtual Network Computing je program, přesněji řečeno soubor programů pro ovládání vzdáleného počítače, tedy tzv. remote control. Využijí ho sice pouze majitelé počítačů připojených do sítě a je to program tak zajímavý (a poměrně známý), že se o něm nelze alespoň krátce nezmínit. S běžným modemem je sice VNC teoreticky také použitelný, ale vzhledem k objemu dat přenášených po tomto typu spojení není používání modemu doporučeno.

     A proč objemů dat? Protože VNC zpřístupní počítač připojený do sítě takovým způsobem, jako kdybyste u něj přímo seděli a nezáleží samozřejmě na tom, jak daleko od Vás se daný počítač nachází. VNC tedy funguje podobně jako třeba jeho kolega pcAnywhere a umí pracovat se vzdáleným počítačem v plně grafickém módu. Přestože jsou data přenášená po síti komprimována, je i tak prakticky u každého rozlišení nutné přenést po chudince síti obrovský balík dat. Proto tedy čím rychlejší síť bude, tím lépe. Mohu však potvrdit, že s VNC lze celkem dobře pracovat i na 10MBit Ethernetu, kde kontinuální datový tok většinou nepřesahuje 1MB/s.



     Je snad jasné, že ovládání vzdáleného počítače respektive práce s ním nebude tak pohodlná jako s počítačem lokálním (t.j. u kterého sedíte v reálu) a je třeba se smířit s určitým zpožděním jak reakcí vzdáleného počítače, tak i třeba ne zcela plynulého pohybu myši. Na vzdáleném počítači lze však až na některé speciální operace provádět naprosto stejnou činnost (samozřejmě s přihlédnutím k pomalejší reakci) jako u Vašeho "fyzického" computeru. Na obrázku je ukázka práce na vzdáleném počítači (mám doma síť, takže jsem si "odskočil" k sousedovi), kde chatuju sám se sebou a navíc jsem si drze hrál s jeho SETI klientem pro bádání po mimozemských civilizacích.



     Balík VNC se skládá ze serveru a prohlížeče. Server je nutné spustit na vzdáleném počítači, prohlížeč pak na počítači, z něhož chcete ten vzdálený ovládat. VNC server existuje pro platformy UNIX (X-Windows), Windows 95/98/NT a Macintosh (pouze pro PPC), VNC viewer pak opět X-Windows, Windows, Macintosh a navíc i pro Windows CE a jako applet v jazyku Java, což umožňuje jeho univerzální využití například ve webových prohlížečích s podporou Java appletů. Jednoduchý a neoficiální VNC server je k dispozici též pro Amigu a určitě se najdou i další platformy, o kterých nemám přehled. Obrovskou výhodou VNC proti jeho nemnoha kolegům je fakt, že se jedná o freeware! Možnosti VNC jsou tedy zřejmé - neláká Vás pomocí PC nebo třeba z handheldu s WinCE pracovat s UNIXovým strojem, Amigou či Macintoshem? Ne? A co třeba jednoznačný fakt, že pokud ovládaný počítač či aplikace na něm běžící udělá nedejbože bác? Co pak? No nic, v pohodičce si otevřete nový VNC klient (prohlížeč) a připojíte se jinam, s Vaším počítačem žádné kiksy vzdáleného computeru ani nehnou.

     VNC server ve spolupráci s klientem v PC verzi (verze pro jiné platformy mohou umět něco jiného) umí řadu užitečných věcí jako přenášet 8bitová grafická data pro urychlení celého přenosu, přenášet pouze aktivní okénko nebo okénko, na kterém je právě kurzor, zakázat dalšímu "aktivnímu" uživateli VNC klienta pohybovat s myší či psát na klávesnici, možná je i práce ve fullscreenu a jak už bylo uvedeno, využití Java kompatibilních browserů.

     VNC není jen skvělá hračka, ale především vážně míněný remote systém, který funguje v rámci mnoha platforem a také jeho použití je relativně jednoduché. Navíc se jedná o freeware, takže máte-li doma, v práci či ve škole počítačovou síť, snadno si můžete možnosti VNC vyzkoušet.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: