Ulead PhotoImpact 6.0, 1. část - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

Ulead PhotoImpact 6.0, 1. část

20. září 2000, 00.00 | Profesionální "shareware" grafické editory typu PaintShop Pro či Photoline sice nemohou konkurovat například Photoshopu nebo Photopaintu, v mnoha případech jsou však na tvorbu grafiky plně postačující, stejně jako PhotoImpact firmy Ulead Sy

PhotoImpact může až na zpracování animací zejména PainShopu Pro v mnoha směrech konkurovat. Některé funkce jsou samozřejmě méně dokonalé, vzhledem k jednoznačnému zaměření PhotoImpactu na tvorbu webové grafiky (podtitul Web Studio Pro svědčí za vše...) to však vůbec není na závadu - naopak spousta funkcí PhotoImpactu je doslova a do písmen vyšperkována a řada z nich vychází z již osvědčených a velmi populárních plug-inů série "Razor" a hlavně Ulead SmartSaveru. PhotoImpact stojí 99$, při zakoupení přímo u Uleadu pak ještě o 10$ méně. Program pracuje na objektovém principu, kde jednotlivé objekty nahrazují vrstvy - někdy je to lepší, ale u většího počtu objektů v jednom aktuálním dokumentu může být pro někoho práce s klasickými vrstvami pohodlnější.Jak už bylo řečeno, PhotoImpact obsahuje spoustu různých modulů a programových částí z jiných programů od Ulead Systems. Protože je však programátoři dokázali skvělým a nenásilným způsobem zkombinovat, je to spíš klad, stejně jako zcela myšoidní ovládání programu spojené s mnoha klávesovými zkratkami (bohužel odlišnými od těch v Photoshopu) a důsledně využívaným drag&drop. Valná většina kreslících možností a technik s tím spojených, podobně jako mnoho efektů, je spojena s využíváním alfakanálu a tedy vlastně maskováním s pomocí několika desítek až set vzorů z EasyPalette. Následujících sedm ukázek je pouze krátkým představením mnoha kreslících stylů, gradientů, bump maping, reliéfových a světelných efektů, clone a retušovacích nástrojů atd. Kreslící funkce a další efektové či retušovací nástroje obsažené v EasyPalette mají jednu velkou výhodu či nevýhodu, podle toho jak se to vezme. V paletě totiž vidíte pouze ukázky/náhledy obrázků, rámů apod. a všechno co nějak souvisí s grafikou a vším v EasyPalette je nutno STÁHNOUT z internetu. Po instalaci a prvním spuštění PhotoImpactu je tato možnou rovnou nabídnuta, při pozdějším používání EasyPalette nebo například Component Designeru (jeho popis najdete v dokončení recenze) se může PhotoImpact automaticky připojit k serveru a vyžadovanou komponentu stáhne.

Mimo EasyPalette můžete ke kreslení používat u brushe, u kterých jsou opět k dispozici rozsáhlé preference od nastavení tvaru a velikosti přes barvu, průhlednost a potažení brushe texturou až po podporu tlakových tabletů.

Batch Manager je jakási velmi jednoduchá obdoba akcí v Photoshopu, kdy si ke každému obrázku či objektu můžete přiřadit libovolné množství akcí (rozdělených do skupin a pojmenovaných stejně jako hlavní menu PhotoImpactu), avšak tyto "akce" nelze nahrávat ani nijak upravovat, musíte se tedy spolehnout na jejich ruční výběr z nabídky.

Značné množství nástrojových palet nelze z praktických důvodů mít zobrazeno najednou, od toho je zde panel jednoduše pojmenovaný Options, ve kterém si jednotlivé paletky můžete aktivovat či vypnout. Slušně vyřešené je stínování objektů, kdy v jenom okénku vidíte najednou všechny volby pro stín a mezi typy stínů lze rychle přepínat pomocí příslušných ikonek. Dávkové konverze obrázků, podpora TWAIN rozhraní, grabovací funkce, to vše jsou jen další a další funkce, které PhotoImpact nabízí, image procesing a možnosti programu při tvorbě webové grafiky najdete v pokračování recenze.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: