The Panorama Factory 2.3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Download

The Panorama Factory 2.3

23. srpna 2001, 00.00 | O panoramatických fotografiích jsme toho napsali už hodně. Popis špičkového nástroje The Panorama Factory určeného na skládání panoramatických fotografií je další příspěvek do této tématiky.

The Panorama Factory firmy Smoke City Design patří mezi klasiku v oblasti panoramatických fotografií, což je ostatně jeho jediný účel. A jak je známo, účel světí prostředky, což je v případě Panorama Factory neoddiskutovatelný fakt, neboť o sestavení velmi kvalitního panoramatu (všechny nejčastěji používané typy včetně 360° panoramatu) se stará program takřka zcela sám a nemusíte mu přitom ani moc pomáhat. Program stojí 35,- USD, funguje pod Windows 95/98/ME/NT4/2000 a je k dispozici ve dvou verzích - komerční s uvedenou cenou a starší freewarové (v1.6) s některými omezenými funkcemi.Panorama Factory umí vytvářet přesněji řečeno "slepovat" panoramatické fotografie jak z pozitivů, tak i ze skenovaných negativů, což je sice poměrně zvláštní (praktické použití je velmi malé), ale nic za tuto funkce nemusíte platit, takže je to vlastně jedno. Program používá k sestavení panoramat celkem detailního pomocníka, který vás celým procesem provede s podrobným komentářem, druhou možností je pak zhotovit si panoramatickou fotku ručně s pomocí importních funkcí, případně nastavením či úpravou parametrů objektivu, překrývání jednotlivých segmentů (míněno fotek), vyhlazování hran, perspektivních korekcí, rozměrů obrázků a dalších věcí souvisejících se zobrazením a exportem. Pro tyto účely nabízí Panorama Factory několik velmi detailních preferenčních oken (viz obrázky nad a pod textem) a pokud se v nich vyznáte, můžete si ve upravit a přizpůsobit se značnou mírou preciznosti.Pokud vám jednotlivé parametry nic neříkají, nevadí, můžete použít výše zmíněný Project Wizard, ve kterém vše probíhá přehlednou grafickou formou a většina potřebných parametrů je pak nastavena přímo samotným Project Wizardem.


Mezi zajímavé funkce patří i několik filtrů z oblasti image processingu umožňujících fotografie částečně upravit - nejpoužívanějším filtrem je v tomto případě určitě ostření a barvové korekce, u kterých může pomoci Histogram. Detailně lze nastavit i tzv. Fine Tunning, což je přesné sesazení dílčích obrazových segmentů a jejich přesnou návaznost. K této funkci lze stejně jako k celému procesu sestavení panoramatu probíhajícími v několika krocích podotknout pouze jediné - trvá to sice dlouho, ale výsledek stojí za to. Panoramatickou fotografii můžete exportovat jako obrázek (pokud je to u daného panoramatu možné), nebo ve formátu QTVR (QuickTime VR) a IVR (LivePicture panoramic movies).


The Panorama Factory je velmi kvalitní program na výrobu panoramatických fotografií, o čemž ostatně svědčí jeho výše popsané možnosti a funkce. Když si k tomu ještě připočtete (ve srovnání s ostatními profi programy s podobným zaměřením) nízkou cenu 35,- USD, zbývá už jen dodat, že poměrem cena/výkon opravdu patří Panorama Factory mezi absolutní špičku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: