Šablony ilustračních programů na Internetu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

Šablony ilustračních programů na Internetu

13. října 2003, 00.00 | Hledáte pro svůj Illustrator, CorelDraw nebo FreeHand předlohy, jež usnadní vaši práci?
V tomto článku naleznete odkazy na řadu internetových zdrojů s obsahem zmíněného typu.

Před nedávnem (tímto článkem) jsme na Grafice zahájili seriál, zaměřený na internetová úložiště šablon pre-pressových aplikací. Úspora práce i inspirace pro vlastní design jsou totiž výhody, pro které se určitě vyplatí po zajímavých šablonách zapátrat. V tomto článku bychom rádi toto pátrání usnadnili těm, kdo pracují s programy pro vektorové ilustrace, tedy Adobe Illustratorem, CorelemDraw či Macromedia FreeHandem. Podařilo se nám nalézt několik zajímavých odkazů na servery s uvedeným typem obsahu a to jak nekomerční, tak komerční. Obvykle lze na těchto serverech nalézt předlohy, které ve značné míře usnadní návrh tiskovin, jako jsou obaly CD a kazet, brožury, plakáty, štítky či vizitky. Zejména v případě komerčních kolekcí se pak nabízí i hotové designy a ilustrace. Kvalitou i podporovanou verzí daného programu se samozřejmě uvedené šablony značně liší, počítat je také mnohdy třeba s úpravami pro naše národní prostředí. Odpovídající převodní funkce pak dovolí mnohdy využít danou šablonu i v prostředí jiného ilustračního programu, než pro který byla původně určena.

Adobe Studio Exchange

Pro Illustrator je, stejně jako pro ostatní pre-pressové aplikace Adobe, nejzajímavějším zdrojem šablon server Adobe Studio Exchange. V jeho příslušné sekci lze ke dnešnímu dni najít takřka 80 předloh různého typu. Záběr nabídky je skutečně široký: k dispozici jsou šablony pro obaly CD, trika, rozvrhy, kalendáře, faktury či formuláře, a dále též různé ilustrace, loga a dekorativní prvky. Na druhou stranu pak lze najít pomůcky praktického charakteru, jako jsou například vzorníky barevné škály pro RGB, CMYK a přímé barvy. Protože šablon je skutečně poměrně hodně, doporučujeme pro prvotní rychlé prohledání setřídit výpis podle počtu downloadů či ocenění (Rating) a nastavit přitom počet zobrazených položek na maximálních 50. U předlohy, která uživatele zaujme, pak lze vypsat její podrobnější informace a hlavně zobrazit všechny ostatní šablony, uploadované na Studio Exchange tímtéž autorem.

tempvek1f.gif

Ke každé šabloně je na Adobe Studio Exchange připojen podrobnější popis.

DesktopPublishing

Zásobárnu šablon pro Adobe Illustrator lze nalézt rovněž na serveru DesktopPublishing. K dispozici jsou zde předlohy pro sazbu diplomů, dopisních papírů, pohlednic a štítků pro ZIP disky. Všechny předlohy jsou zabaleny do formátu HQX a vytvořeny v Illustratoru 5. pro Macintosh. Pro využití na platformě Windows bude tedy zapotřebí instalovat potřebnou dekompresní utilitu (StuffIt Expander) a k rozbalenému dokumentu připojit odpovídající příponu (.ai).

Print-templates

Server Print-templates nabízí ke koupi CD, označené jako PrePress. To za 99 USD poskytuje celkem 100 layoutů ve formátu CorelDraw a Adobe Illustrator, použitelných ke tvorbě obálek, faxů, brožur, pozvánek, výročních zpráv, jídelních lístků a dalších tiskovin. Po nenáročné registraci lze získat přístup k náhledu jednotlivých předloh a několika šablon zdarma.

tempvek2f.gif

Náhled šablon na Print-templates.

Very Cool CD Sleeve Company

Pro ty, kdo připravují tiskoviny na inkoustových tiskárnách profesionální kvality, je určena sada šablon, nabízených zdarma na serveru Very Cool CD Sleeve. S pomocí těchto předloh lze realizovat návrh obálek, obalů CD, audio- či videokazet, dárkových krabiček a dalších zajímavých tiskovin. Šablony jsou k dispozici pro Illustrator a CorelDraw, k dispozici je většinou i jejich náhled v GIFu a návod k montáži ve formátu MS Word.

Graphics Unleashed

Na serveru Graphics Unleashed lze najít rozmanitou nabídku komerčních kolekcí šablon pro CorelDraw od společnosti Digital Art Solutions. Především takto zaslouží pozornost trojdílná sada Smart Templates (cena od 299 USD za CD), obsahující stovky šablon, určených pro různé oblasti využití, jako je obchod, sport či školství. Šablony lze nasadit výhodně zejména v kombinaci s utilitou SmartDesigner téhož výrobce. Mimo šablon obsahují zmíněná CD také přehršle klipartů a fontů. Dále jsou k dispozici mnohá obdobná CD, jako například Destination Graphics (399 USD), Digital Art Library (299 USD) či Sports and Mascots (399 USD), mimo souborů CorelDraw jsou na těchto CD obvykle nabízeny i předlohy v EPS. V nabídce je rovněž sada šablon pro Adobe Illustrator Car 'n Truck Collection 2002 (79,95 USD), obsahující ilustrace s modely vozů nejrůznějších značek z let 1993-2002. Všechny šablony by měly vyhovovat nárokům profesionálního tiskového výstupu, součástí jednotlivých CD jsou i podrobné popisy jednotlivých šablon a způsobu jejich nasazení. Je ovšem škoda, že výrobce nenabízí žádné ukázky ke stažení, vyžádat si lze nicméně bližší informace, týkající se jednotlivých kolekcí.

Jam'n Art

Návrháři triček se sportovními motivy naleznou pestrou kolekci potřebných šablon pro CorelDraw a Illustrator na serveru společnosti Jam'n Art. Jedná se o komerční nabídku, přičemž šablony lze zakoupit buďto jednotlivě (19,95 USD) nebo v kolekcích: nabízen je například Combo Kit (50 šablon za 69,95 USD), Pro Kit 1 a 2 (vždy 10 šablon za 49,95 USD) a Sport Combo (12 šablon za 69,95). Ke každé sadě jsou na serveru k dispozici odpovídající náhledy ve formátu JPEG. Mimo těchto kolekcí je pak na tomtéž serveru nabízena řada klipartů a ilustrací v EPS.

tempvek3f.gif

Jam'n Art: pestrá kolekce sportovních motivů.

48hourprint

Ti, kdo navrhují v Illustratoru brožury, obálky či visačky na dveře, ocení nabídku odpovídajících šablon na serveru 48hourprint. Ke každé šabloně jsou přitom v podobě zvláštního PDF dokumentu připojeny i informace, týkající se jejího dokončovacího zpracování. Návrhy jsou určeny pro komerční tisk v módu CMYK.

Datadisc

Prostřednictvím serveru Datadisc lze získat šablony pro Illustrator, CorelDraw i FreeHand. S jejich pomocí je možno vytvářet obaly CD a vizitky. Možná víc cenný než samotné předlohy, je návod k jejich použití, popisující názornou grafickou formou všechna potřebná nastavení.

Ostatní

Na tomto místě ještě uveďme několik odkazů na servery, jejichž obsah může být sice pro leckoho zajímavý, ale jejichž obsah je si víceméně podobný, takže by bylo samoúčelné opakovat tentýž popis vícekrát. Ti kdo zavítají na servery CD Solutions, Coda: Inc., Great Lakes Media Technology, Best-Disc, Wonderdisc, Field Force Media, Kyric Corporation nebo Neato tedy mohou počítat s nabídkou šablon v různých formátech, určených zejména pro návrh obalů CD a video- či audiokazet. Server Media Union pak obsahuje několik šablon Illustratoru pro postery.

Závěrem

Stejně jako v minulém díle tohoto seriálu bychom rádi naše čtenáře vyzvali k tomu, aby se prostřednictvím diskusního fóra podělili o své zkušenosti s využíváním výše přiblížených šablon. Rovněž tak (spolu s ostatními čtenáři) oceníme, pokud někdo uvede zajímavý odkaz příslušného typu, v tomto článku nezmíněný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: