PicViewer 2.1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Download

PicViewer 2.1

23. července 1999, 00.00 | Nová verze programu PicViewer 2.1 od firmy Anix Software naznačuje, že se v oblasti prohlížečů obrázků
začínají dít věci minimálně zajímavé!

     Grafika a zase grafika. Nová verze programu PicViewer 2.1 od firmy Anix Software naznačuje, že se v oblasti prohlížečů obrázků začínají dít věci minimálně zajímavé a že z nejrůznějších managerů a browserů obrázků vznikají poměrně univerzální nástroje pro správu grafiky. PicViewer naznačuje cestu, kterou by se mohly nebo se dokonce už ubírají moderní prohlížeče různých grafických formátů. Program stojí 20$ a bezplatně ho můžete používat obvyklou zkušební dobu 30 dnů.



     Prostředí programu připomíná Průzkumníka nebo třeba standardně nastavené ACDSee se zobrazovací částí vlevo pod stromovým adresářem. Na GUI toho se toho už moc vymyslet nedá a ovládání valné většiny obrázkových browserů je podobné. Horní řada ikon tedy představuje většinu hlavních funkcí programu, také stavový řádek s informacemi o souborech je možné spatřit i v mnoha dalších programech. Myslím že nemá smysl probírat základní funkce jako typy zobrazení (thumbnaily, podrobný listing atd.), třídění souborů, tiskové funkce s možností náhledů, kopírování či mazání souborů apod., neboť i tyto funkce má dnes již každý kvalitní filebrowser.

PicViewer 2.1 podporuje následující grafické formáty

BMP, ICO, CUR, ANI, WMF, EMF, GIF, JPEG, PNG, PCX, TIFF, dále dokáže zobrazit ikonky v EXE souborech, DLL knihovnách a ICL (ICon Libraries = knihovny s ikonami) souborech


     Hned jako první funkce, kterou by měl disponovat každý pořádný prohlížeč obrázků, padne většině uživatelů do oka zřejmě slideshow. Na obrázku je jednak hlavní okno pro definování pořádí obrázků na prohlížení (inteligentně včetně preview), na menším obrázku pak ovládací menu dostupné právě v módu slideshow. Jak je vidět, nic zvláštního zde nenajdete, žádné přechodové efekty, pouze v preferencích lze nastavit časovou prodlevu mezi jednotlivými obrázky.

     Pro průměrném, ale jinak dobře provedeném slideshow přichází na řadu další a nesporně zajímavá část PicVieweru, kterou je GIF Inspector. V této části programu si totiž můžete upravit jakýkoliv GIF nebo animaci formátu GIF89a. K dispozici je přitom náhled každého snímku a řada nástrojů pro definování průhlednosti, změnu parametrů i jednotlivých snímků nebo celého obrázku, posuny snímků na jiné místo, konverze do stupňů šedi, přidání snímku do animace, samozřejmě také změna pozadí, přidání komentáře a nakonec i poměrně slušný přehrávač GIFových animací. Ke škodě uživatele nelze okénko GIF Inspectoru zvětšit a tak je náhled u mnohasnímkové animace v některých případech nedostatečný. I tak je však GIF Inspector šikovnou pomůckou, kterou by mohly obsahovat všechny pořádné prohlížeče obrázků, jejichž autoři to myslí se svými produkty vážně.

     PicViewer umí samozřejmě také konvertovat obrázky, a to do formátů BMP, GIF, JPEG, TIFF, PNG a PCX. Při konverzi si můžete vybrat z truecoloru, 256, 16 barev a konverze do dvou barev, nebo ponechat obrázku původní barvovou hloubku. V requesteru na obrázku je vidět vše, co konverzní mód nabízí včetně přehledu převáděných souborů.

     Pokud postrádáte nějaké možnosti nastavení jednotlivých grafických formátů u konverze, poslouží Vám k tomu preference programu, kde se můžete vyřádit do sytosti. Co se týče konverze, ovlivnit lze pouze kvalitu komprese u JPEG formátu, typ kompresního algoritmu u TIFFu a prokládání u PNG. Pokud potřebujete co nejrychlejší načítání náhledů obrázků, můžete v základní sekci General aktivovat cachování - při velikostech dnešních disků je i při velkém počtu obrázků náhled uložený na disku vítaným urychlením práce s programem. Zajímavé jsou i bookmarky, které fungují podobně jako ve webovém browseru a definování akcí u jednotlivých grafických formátů.

     PicViewer určitě není tak dokonalý jako ACDSee a nedisponuje takovým rozsahem grafických formátů jako třeba CompuPic nebo XNview, přesto se však jedná o kvalitní prohlížeč obrázků se vším všudy a přijatelnou cenou. Před registrací doporučuji pochopitelně program důkladně k vyzkoušení, na PII (testováno s Win98) se totiž na rozdíl od klasického Pentia (Win95) choval někdy dost jankovitě a padal zejména při vyvolání vlastností u obrázku či animace. Žádné další vážné nedostatky z hlediska zaměření programu jsem u PicVieweru neobjevil, kvalitou zpracování v souvislosti s rozsahem funkcí ho mohu zařadit mezi lepší průměr mezi prohlížeči obrázků (ovšem s výhradou relativně malého množství podporovaných grafických formátů), některé chyby způsobující padání programu by však měli autoři co nejdříve odstranit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: