Morpheus 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

Morpheus 1.0

3. července 2000, 00.00 | Výčet freewarových morfovacích programů rozhodně není příliš široký, daly by se spočítat na prstech jedné ruky. Přírůstkem do freewarové "morfovací" rodinky je Morpheus, inspirovaný filmem Matrix.

     Jakou souvislost má Matrix a Morpheus? Inu, skoro žádnou, jenom úvodní logo programu jako by z oka vypadlo jednoho z hlavních hrdinů a již samotný název programu Morpheus evokuje morfovací program. Morpheus je freeware, nestojí tedy nic, tomu samozřejmě odpovídají i jeho možnosti. Pokud byste program nenašli na jeho domovské adrese, zkuste ještě NONAGS.     Morpheus používá jednu z nejstarších technologií morfingu - pomocí polygonů reprezentovaných jednotlivými body (dots) si vytvoříte relativně přesný obrys zdrojového a cílového objektu včetně klíčových bodů, "kolem" kterých se bude morfing provádět. Vstupem jsou vždy bitmapové obrázky (může být klidně i jeden, pak budete vytvářet tzv. warping), výstupem pak opět sekvence obrázků, nebo animace formátu AVI. Jednotlivé klíčové body - dots - přitom fungují jako referenční souřadnice, podle kterých je morfing prováděn. Čím víc nadefinujete referenčních bodů (ale zase to nějak moc nepřehánějte), tím bude morfing plynulejší a podle přesnosti klíčových bodů též efektivnější.     Každý snímek si můžete nechat spočítat zvlášť v náhledovém okénku, které se objeví ihned po aktivace Preview. V náhledu pak vidíte vytvořenou polygonovou síť a protože při "tahání" jednotlivých bodů ve zdrojovém obrázku vidíte zároveň pohyb bodu v cílovém obrázku (a naopak), máte tak celkem slušný přehled o tom, kam se vlastně bod pohybuje. V preferencích najdete nastavení počtu snímků/s pro animaci, můžete si zde nastavit pozadí pro morfing včetně průhlednosti (velmi užitečné!), vyhlazení jednotlivých pixelů, délku morfingu/animace, směr morfingu a další věci. Zajímavá je i možnost ovlivnit rychlost pohybu jednotlivých referenčních bodů, čímž lze poměrně účinně určit rychlost morfingu ve vybraných částech obrázku.


     Morpheus není nijak složitý program, jeho používání je velmi jednoduché, také rychlost výpočtů se pohybuje na snesitelné úrovni. Morpheus určitě není tak komfortní jako například WinMorph nebo komerční morfovací/warpovací balíky typu Elastic Reality, KaiSuperGoo apod., ale je zdarma a při troše trpělivosti s nastavení referenčních bodů nabízí použitelné výsledky za nulovou cenu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: