LM Stitch 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Download

LM Stitch 1.0

30. srpna 2001, 00.00 | Začínáte pronikat do tajů panoramatické fotografie a rádi byste vyzkoušeli nějaký opravdu jednoduchý a snadno ovladatelný program na jejich tvorbu, pravda, i když s určitými omezeními při exportu? LM Stitch se přímo nabízí...

Autorem LM Stitch je nám dobře známá firma Lost Marble, s jejímž animačním balíkem jsme vás na Grafice On-line seznámili už před časem. LM Stitch je typickým představitelem programů na tvorbu panoramatických fotografií respektive jejich skládání z jednotlivých snímků. Program je určen pro Windows 95/98/ME/NT4/2000, stojí 19 USD a s jeho pomocí lze poměrně pohodlně vyrobit několik typů panoramat včetně plně sférických v rozsahu 360 stupňů.Jednotlivé snímky, ze kterých chcete panoramatickou fotografií poskládat, stačí přetáhnout do levého okna programu myší, LM Stitch automaticky vytvoří jejich náhled. Poté je můžete seřadit nebo smazat a zbylé snímky přetáhnout do pravého okna. I když vše tedy probíhá takřka výhradně ručně a LM Stitch nenabízí žádný automatický wizard, je vše plně intuitivní a snímky lze do programu "nasypat" za chvilku. Sestavení panoramatu je opět ruční a snímky musíte ručně sesadit tak, aby se překrývaly vybrané kontury (obvykle se doporučuje alespoň 15-20 % přesah okrajů, s čímž samozřejmě musíte počítat už při focení jednotlivých snímků).Pokud máte snímky sesazeny (k dispozici je několik obvyklých nástrojů jako je lupa a funkce pro ořezávání, rotace a pochopitelně též pro posun snímku), můžete dát programu pokyn (Preview) k vyhlazení hran obrázků a jejich výsledné spojení. Výhodou je, že pokud se vám vzniklé panorama nelíbí, lze snímky opět dle potřeby přesunout či upravit jejich velikost a tak lze postupovat až je panorama hotové a dostatečně precizní.Výsledný render panoramatu probíhá po zadání jeho rozměrů v pixelech automaticky, uložený obrázek je ve formátu JPEG. Tím se ovšem dostáváme na jeden ze základních nedostatků programu - panoramata nelze ve verzi LM Stitch 1.0 ukládat ve formátu QuickTimeVR ani v žádném jiném "panoramatickém" formátu a protože program neobsahuje ani vlastní prohlížet JPEG panoramat, je nutné použít další externí programy.

I když je LM Stitch opravdu velmi snadno použitelný nástroj se slušnou manuální kontrolou nad vznikajícím panoramatem, nemusí všem uživatelům vyhovovat, neboť chybějící export do QTVR atp. formátu je dost vážným nedostatkem a činí tak z LM Stitch vlastně pouze jakýsi preprocesor, který pro finální úpravy panoramatické fotografie vyžaduje další program.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: