Control Center 1.1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Download

Control Center 1.1

3. března 2000, 00.00 | Kontrolní místnost, servisní středisko, virtuální desktop nebo co vlastně má tento program představovat?

     Znáte multifunkční GUI systém LiteStep s jeho mnoha pluginy pozměňujícími méně či více celé GUI, ovládání a vlastně i práci s Windows? Object Desktop je něco podobného a jeho součástí je také Control Center. Na rozdíl od LiteStepu není Object Desktop ani Control Center zdarma, ceny se v závislosti na počtu modulů pohybují od několik desítek dolarů výš, podrobný cenové přehled najdete zde.









     Control Center byl původně vyvíjen se záměrem vytvořit plnohodnotný virtuální desktop, který by přiblížil Windows stylu ovládání X-Windows či freewarovému XFree86 pro Linux. Virtuální desktopy mají určitě něco do sebe a v mnoha situacích (malý displej, neustále otevřená spousta oken apod.) mohou být užitečné, Control Center navíc přidává spolupráci s dalšími programy z balíku Object Desktop, jednoduchý task manager a několik drobných utilit.

     Všechno co je vidět na několika prvních obrázcích, je Control Center respektive jeho vzhled. GUI je totiž do značné míry konfigurovatelné a tak samotný taskbar se zobrazením jednotlivých desktopů může mít mnoho podob - dle libosti na něj lze aplikovat barvy či textury, měnit zobrazení nástrojů jako jsou hodiny, taskmanager, vypnout či zapnout zobrazení startmenu, ovládacích panelů, ikon na ploše (ne je však odstranit!) apod.

     K nastavení základního designu virtuálního desktopu slouží wizard nebo detailní preference (viz obrázky). Myslím, že nemá smysl popisovat, co a jak se dá všude nastavit, je to velmi podobné jako u ostatních virtuálních desktopů či managerů plochy. Mezi hlavní ovládací prvky patří zobrazení a aktivace samotného Control Center, který může vyjíždět z libovolného okraje obrazovky, dále zbrazení ikon, nastavení barev, textury v menu, ovlivnění chování vlastností objektů ve virtuálním desktopu a tak bych mohl pokračovat - obrázky jsou dostatečnou ukázkou základních možností Control Center. Jednotlivé GUI si můžete podle potřeby uložit na disk a zpětně je vyvolat. Jedná se tedy o jakousi obdobu známých skinů dostupných pro řadu programů Window Blinds nevyjímaje, ne však tak dokonalou, protože nelze libovolně měnit tvar okének, ikon ani tlačítek, pouze jejich velikost.

     Control Center funguje prakticky stejně jako ostatní virtuální desktopy, v jednotlivých obrazovkách představovaných malými okénky (standardně 4) můžete provádět s okénky na ploše stejné operace jako v klasickém "velkém" desktopu. Ve srovnání s mnoha dalšími desktop managery neumí ale Control Center stále ještě privilegovat okna na žádanou plochu ani zobrazit vybraná okénka často používaných programů na každé virtuální ploše, a to trochu kazí jinak dobrý dojem z celé práce s programem.

     Celý Object Desktop je jistě nadějný projekt, který se však vleče až příliš dlouho. Na vývoj a odladění jednotlivých částí se vyjma asi nejzajímavějších Window Blinds čeká leckdy mnoho měsíců, smutným příkladem je třeba stále dostatečně neodladěný a téměř dva roky vyvíjený Icon Packager, o dalších utilitách ani nemluvě. Vše navíc komplikují nové a nové verze Windows s jiným ovládáním, GUI a dokonce i jádrem, pro které je nutné jednotlivé části Object Desktopu neustále upravovat. Přesto však Stardock i Object Desktop stojí za vyzkoušení, je klidně možné, že si celý systém (který rozhodně není špatný) oblíbíte a stejně jako Window Blinds budete používat i Control Center, to už však nechám na Vás.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: