CAD v Illustratoru? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Download

CAD v Illustratoru?

23. srpna 2001, 00.00 | Vlastně proč ne. Každý občas potřebuje něco okótovat nebo využít některých nástrojů. Jednou z možností je zásuvný modul od CValley.

Donedávna existovala pouze sada zásuvných modulů CADtools od firmy HotDoor. Jedná se již o poměrně vyzrálý nástroj, který toho obsahuje pro někoho až příliš. Před nedávnem vytvořila firma CValley, jejíž balík FILTERiT jsme recenzovali, moduly BPT-Pro a EXDXF-Pro.

EXDXF-Pro
Tento modul slouží jako importní a exportní filtr formátu DXF. Pokud jste někdy zkoušeli použít standardní filtr Illustratoru pro import DXF, jistě víte o čem mluvím. Některé soubory se nenačtou vůbec, některé porušené, prostě to vůbec nevypadá jako původní kresba.

V zásuvném modulu jsme bohužel neměli co vyzkoušet, protože nemáme sbírku souborů DXF. Přesto už jenom pohled na importní dialog působí dojmem, že import bude mnohem lepší. Například import textu zatím nebyl uspokojivý, spíše se jednalo o import náhodně vybraných znaků.

Také exportní filtr má spoustu zajímavých možností, počínaje vyhlazením oblouků, přes způsob exportu čar až po volbu znakové sady. Ještě by to chtělo volbu typu pera pro různé barvy nebo vrstvy a další vylepšení, ale od první verze jsou to slušné možnosti.

BPT-Pro
Tento modul přidá do nástrojové palety Illustratoru šest ikon, které slouží pro poměrně běžné činnosti, jako je vytváření oblouků a rohů, kótování nebo zaoblení rohů. Kromě nich je k dispozici také paletka, která obsahuje podrobnější informace.

Vlevo nahoře jsou nástroje pro kótování délky, oblouku nebo rohů, nástroji vpravo nahoře můžete kótovat průměry a poloměry kružnic. Druhý nástroj vlevo slouží pro vytváření oblých hran, sousední pravý kótuje oblouky. Levý dolní otáčí vybrané objekty o určitý úhel, pravý dolní slouží pro vytváření oblouků třemi různými metodami.

S AutoCADem jsem pracoval několik let na škole, také jsem se měl možnost seznámit s CADtools. BPT-Pro je poměrně jednoduchý nástroj, ale funguje intuitivně a rozhodně splní svou funkci. Kóty nejsou živé, jako v CADtools, ale to jsem ani nepředpokládal.

Demoverze zásuvných modulů můžete stáhnout na stránkách výrobce. Oba moduly vám budou fungovat v Illustratoru 7, 8 i 9. Cena modulu EDXF-Pro je 89,95 USD, modul BPT-Pro stojí také 89,95 USD, na oba moduly dohromady je sleva a pořídíte je za 139,95 USD.

Hodnocení
Pokud bych měl napsat, komu jsou moduly určené, tak zřejmě všem uživatelům, kteří potřebují importovat soubory DXF (což je časté u vytváření různých plánků) nebo občas něco okótovat. Třeba do grafického manuálu je třeba spousta kót, které se manuálně vytvářejí poměrně obtížně. S modulem BPT-Pro to jde téměř samo. Také cena je hodně příznivá, i když pro američany je mnohem lepší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Download  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: