Zásuvné moduly ToonIt! a Knoll Light Factory rozšiřují možnosti Aperture - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Digitální fotografie

Zásuvné moduly ToonIt! a Knoll Light Factory rozšiřují možnosti Aperture

RAW Apple Aperture

9. února 2009, 00.00 | Možnosti profesionálního nástroje pro práci s digitálními fotografiemi Apple Aperture nyní rozšířily dva zásuvné moduly společnosti Digital Anarchy, známé z dřívějška v podobě pro Photoshop. Knoll Light Factory dovoluje navrhovat a uplatňovat na snímky světelné efekty, ToonIt! zase pomáhá změnit fotografie reálných scén v obrázky ve stylu kreslených filmů a komiksů. Možnosti obou modulů blíže představujeme v tomto článku.

Primatte Chromakey z produkce společnosti Digital Anarchy je plugin pro na maskování a klíčování scén v prostředí Adobe Photoshopu. Primatte je doplněk pro klíčování scén známý především z profesionálních post processingových, efektových programů a kompozičních editorů typu Adobe After Effects, AVID|Softimage, Autodesk Combustion a mimo jiné též z platformy studiových kompozičních systémů Quantel.

Plugin je nabízen ve verzích pro Windows i Macintosh, funkčnost Primatte Chromakey je zaručena ve všech verzích Adobe Photoshopu 7.0 a novějších (a také v Photoshop Elements 4.0+) vyjma 64 bitové verze Photoshopu CS4 pro Windows. Cena Primatte Chromakey 3.0 pro Photoshop je 299 USD, upgrade z předchozí verze pluginu přijde na 149 USD.

Zelené nebo modré pozadí?

Maskování objektů probíhá tradiční cestou nafocení scény s modrým či zeleným pozadím, které umí Primatte Chromakey automaticky detekovat a odstranit ze scény respektive nahradit pozadí průhledností. Automatizované funkce klíčování scén samozřejmě doplňují i manuální korekční operace a kreslicí štětce pro ruční retuše objektů. Primatte Chromakey není určený pro maskování scén z jiného než celobarevného pozadí a nemá tedy žádné specializované nástroje například na tvorbu ořezových cest či jiným způsobem kompletně ručně tvořených masek.


Primatte Chromakey 3.0 - prostředí pluginu s aktivním úhlopříčně děleným náhledem a aktivní novou funkcí AutoMask

Pracovat můžete s kompozitním obrazem i maskou objektu s plynulými přechody do pozadí (tzv. soft mask nebo rozdílová maska), díky kterým lze s poměrně slušnými úspěchy maskovat nejen objekty s ostrými obrysy, ale také kouř, mlhu, vodu apod. Při tvorbě masky vám pomou sofistikované algoritmy analyzující scénu a její pozadí, jejichž vlastnosti můžete upravit různými nastaveními v pluginu.

Velmi důležité jsou u klíčování scén různé pomocné nástroje, které slouží k vyčištění masky u okrajů objektů (nezávisle pro popředí objektu a homogenní pozadí), neboť plugin pochopitelně zdaleka nezvládne všechno sám. Mezi tyto nástroje patří například skupina funkcí Remove Spill s houbičkami pro jemné retuše okrajů masky. Užitečné jsou i retušovací operace ve skupině Fix Detail, jejíž samotný název indikuje přítomnost funkcí pro obnovu detailů v objektech a jiné nástroje na „vytažení“ detailů.


Primatte Chromakey 3.0 - jeden z automatizovaných nástrorů pro jemné ladění masky

Hlavní novinky třetí verze pluginu

Primatte Chromakey 3.0 dále rozšiřuje funkce pro automatizované maskování objektů a má také upravené grafické rozhraní s inovovaným systémem klávesových zkratek pro pohodlné ovládání základních funkcí pluginu. Zásadní novinkou je přitom tlačítko/funkce AutoMask, která umí automaticky maskovat/zprůhlednit zhruba 80 procent homogenního zeleného či modrého pozadí a na uživateli je pak už jen v podstatě doladění masky u okrajů či obrysů objektů.

Upravena je dále podpora akcí a dávkového zpracování fotografií, která nově funguje i v rámci funkce AutoMask. Rozlišování pozadí a popředí objektů je u Primatte Chromakey 3.0 viditelně lepší a funguje prakticky v reálném čase i u fotografií ve vysokém rozlišení. Významným pomocníkem je další nový panel Light Wrap, který umí potlačit stíny za objekty a lépe je tak separovat od pozadí.


Primatte Chromakey 3.0 - kontrola samotné masky


Primatte Chromakey 3.0 - další ukázka automatizovaného maskování objektů (s kouřem a stíny) na scéně

Závěr

Primatte Chromakey 3.0 nabízí relativně jednoduchou, ale přitom precizní kontrolu nad klíčovanou scénou včetně detailní editace masky definující průhlednost a automatizovaného zpracování barev pozadí. Verze pro Adobe Photoshop je trochu starší než nejnovější verze Primatte Chromakey pro kompoziční systémy na bázi Linuxu, Windows či Mac OS X, stále se však jedná o poměrně atraktivní profesionální plugin na klíčování objektů na pozadí, který ve svém oboru určitě patří mezi to nejlepší, co lze pro Photoshop vůbec sehnat.

Demoverzi Primatte Chromakey 3.0 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Digital Anarchy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

Nabídka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: