Zapojte se do výzvy #CreateYourLight - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Zapojte se do výzvy #CreateYourLight

1. května 2020, 02.04 | Vyfoťte doma dokonalý portrét!

Výzva #CreateYourLight přináší možnost, jak se mohou všichni milovníci fotografie propojovat a inspirovat skrze sociální sítě i v době karantény.

 

Pod uvedeným hashtagem sdílejí své fotografie profesionálové, influenceři i amatéři, kteří se díky projektu zároveň naučí různé tipy, jak své snímky pozvednout. Témata se střídají, tím aktuálním je: PORTRÉT. O své rady se podělila fotografka a ambasadorka Nikonu Lucie Drlíková, která v období karantény nafotila sérii autoportrétů..

 

Rozhodla jsem se, že po dobu karantény každý týden vytvořím jeden autoportrét, který vyjadřuje nějaké moje emoce, stav mysli, nebo náladu. A jelikož bydlím sama, tak jediná modelka, přicházející v úvahu, jsem já. Tak vznikl můj vůbec první autoportrét v životě... A pravidelně následovaly další," vypráví Lucie Drlíková, kde se vzal nápad vyměnit podvodní focení, které vinou epidemie koronaviru musela přerušit, za kreativní autoportréty.

Vzbuďte emoce!

 

Fotografie by měla vzbuzovat především emoce a vyvolávat zájem diváků, což platí v různých žánrech - i u portrétů. „Mé výtvory nesou názvy Tichá prázdnota, Plíživý strach, ale také Pohlazení, Svoboda duše... Vyjadřují jak negativní, tak i pozitivní pocity, dávám jimi najevo poděkování i osamocení, zkrátka různé emoce, které člověka mohou přepadnout v nelehké době uzavření před světem," vysvětluje Lucie Drlíková, jež je známá i tím, že si sama vytváří různé kostýmy, šaty i rekvizity. Většinou se to spouští tak, že někde něco vidím a v tu chvíli mi projede hlavou konkrétní obrázek," přiznává, jak k ní přichází múza. Můžete se nechat inspirovat a také se pustit do výroby vlastních originálních doplňků!

 

#CreateYourLight

 

Pozadí by nemělo odvádět pozornost

Pozadí, jež dotváří celkový obrázek, by nemělo dominovat a odvádět pozornost od samotné podstaty portrétu. „Moje portréty jsou na čistě bílém či jednolitém barevném pozadí," prozrazuje Lucie Drlíková. Hledejte proto především jednoduchost, bez výrazných linií nebo vzorů, pokud budete fotit portrét v zátiší, dávejte pozor na předměty „vyrůstající z hlavy" i na to, aby kvůli příliš jasnému pozadí nedošlo k podexponování objektu. Pak je člověk na snímku tmavý, v horším případě z něj zbude jen silueta. Abyste tento problém překonali, můžete vyklopit vestavěný blesk fotoaparátu, nebo použijte korekci expozice. V tomto ohledu mají pro méně zkušené fotografy výhodu elektronické hledáčky bezzrcadlovek (např. Nikon Z50, Z6 nebo Z7), které zobrazují obraz tak, jak bude vypadat na výsledné fotografii, a kromě toho ukazují i další důležité informace. „Typický příklad je reálný histogram (sloupcový graf zobrazující četnost jednotlivých jasů a stínů na fotografii, pozn. red.). Fotograf tak má online přesnou kontrolu nad expozicí fotografie, čímž de facto odpadají špatně exponované snímky," říká Petr Lindner, odborník na fotografickou techniku.

 

V dobrém světle

Již v první části výzvy #CreateYourLight se fotografové po celém světě zabývali různými možnostmi, jak pracovat s přirozeným světlem. A právě se světlem lze „kouzlit" i při tvorbě portrétů. Využívat můžete různě modulované přirozené světlo, světelné průzory, paprsky, protisvětlo, ale i svíčky, čelovky nebo žárovky... Hledejte originální světelné možnosti!

 

Lichotivá kompozice

Chcete-li, aby portrét působil přirozeně, nechte daného člověka, aby se tělem natočil do úhlu přibližně 45° směrem od vás a obličej pak otočil zpět k vám. Póza je lichotivější a opticky zeštíhluje, stejně jako fotografování z mírného nadhledu. Držte se také pravidla třetin a zlatého řezu: obličej v hledáčku umístěte tak, aby ideálně zaplnil horní třetinu fotografie a neměl tak zbytečně moc prázdného místa nad sebou. Rovněž umístění očí v horní třetině je vizuálně přitažlivější. Jestliže se model nedívá přímo do objektivu, zanechte prostor ve směru jeho pohledu. Kreativitě se ovšem meze nekladou, proto zkoušejte, testujte, klidně jděte proti proudu...

 

A se svými výtvory se nezapomeňte pochlubit ostatním na sociálních sítích s hashtagem #CreateYourLight, získáte díky tomu cennou zpětnou vazbu!

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: