Workshop Broncolor 2001 o reklamní fotografii - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

Workshop Broncolor 2001 o reklamní fotografii

8. listopadu 2001, 00.00 | V druhé polovině října navštívila Prahu paní Nadja Winzenried a převedla své umění v oblasti reklamní a kreativní fotografie.

V druhé polovině října navštívila Prahu paní Nadja Winzenried. Je dvorní fotografkou švýcarského výrobce fotografických zábleskových světel Broncolor. Ve spolupráci se svým českým partnerem, společností Profifoto, uspořádala ve druhé polovině října dva jednodenní workshopy o práci se světly v oblasti kreativní a reklamní fotografie. Tuto událost organizátoři pojali důstojně v prostředí Studia ASA, které je zařízeno na fotografování i takových objektů, jakým jsou například automobily. Zájem byl opravdu velký - workshopu se zúčastnilo více než sto lidí.


Světelné situace byly probírány názorně, krok za krokem, za velkého zájmu i velmi významných fotografů a pedagogů, často s poznámkami v ruce. Foto: Roman Borza

Když se řekne Broncolor, mohl by mít leckdo představu, že se jedná ryze o elektronickou záležitost. Leč - nebylo tomu tak. Hlavní úlohu hrála světlomalba, tedy správná nastavení světel a volba příslušenství - elektronika celému osvětlovacímu procesu napomáhala jen nenápadně a jaksi v pozadí, to když bylo třeba nastavit například zpoždění záblesků pro dosvětlovací účely nebo přesně upravit výkon některého ze světel.

Poselství workshopu bylo zřejmé - přestože procházíme obdobím digitální techniky a tedy i digitální fotografie (vždyť i zde byly snímky pořizovány digitální kamerou Sinarback), při fotografování se vždy střetáváme s trojrozměrnou realitou, kterou je třeba světelně řešit. Paní Nadja na několika příkladech krok za krokem ukazovala možnosti světel. Na příkladu lesknoucí se chromové konvice v kombinaci s červenou růží postupně vymodelovala efektní přechodový odlesk na boku nádoby, bodovým světlem zdůraznila květinu a pomocí zadního odmaskovaného světla vytvořila obrysy zdůrazňující tvar. Vše velmi názorně s přihlédnutím k variabilitě různých možností. Jiným příkladem byla například dvojexpozice - kombinace malého modelu auta s různými druhy pozadí; dále předměty, které jsou samy o sobě světelnými zdroji; a také objekty s texturou povrchu, jež působí ve světle procházející skrze látku a zároveň působí i v odraženém světle.


Zátiší s konvicí - specifika při fotografování lesklých předmětů, to bylo jedno z témat workshopu. Foto: Nadja Winzenried

Zejména druhý den workshopu se sešly zajímavé osobnosti v řadách návštěvníků. V diskusi padaly názory, jež byly odezvou na současnou situaci v oblasti grafického průmyslu. Mnoho grafiků totiž zpracovává snímky např. katalogových předmětů a stále častěji se setkává jen s obrazy, které již před ním zpracovávali grafici jiní. Budou mít zejména mladí grafici po čase představu o skutečné podobě původních předloh-objektů? Sklo, textilie, struktury, polotóny, barevné odstíny - vraťme se do reality. A inspirujme své klienty.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: