Sedm nových digitálních fotoaparátů SONY! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

Sedm nových digitálních fotoaparátů SONY!

16. února 2001, 00.00 | Společnost Sony rozhodně návštěvníky veletrhu PMA 2001 nešetří a připravila pro ně hned sedm premiér. Obměny se dočkala jak řada Mavica, tak i CyberShot, takže výběr je bohatý....

V našem výčtu novinek z veletrhu PMA 2001 se dostáváme ke společnosti Sony. Ta vzala představování produktů opravdu velmi vážně a svými sedmi novými modely prakticky nahrazuje skoro celou produktovou řadu digitálních fotoaparátů. Čtyři nové fotoaparáty Mavica kombinují slot MemoryStick s disketovou mechanikou. Tři nové modely CyberShot pro změnu obměňují vyšší modelovou třídu. Vzhledem k velkému počtu nových produktů si nyní přiblížíme nejzajímavější vlastnosti těchto fotoaparátů a později se k nim vrátíme v podrobných recenzích.

Mavica FD-75, FD-87, FD-92, FD-97
Každý z těchto fotoaparátů je něčím netradiční. To koneckonců k řadě Mavica už tak nějak neodmyslitelně patří a to nemáme na mysli pouze obligátní disketovou mechaniku. Všechny nové modely i nadále zachovájají toto neuvěřitelně zastaralé, ale i kompatibilní a extrémně levné médium. Na 3,5" disketu se toho v případě nižších modelů vejde ještě relativně dost, ale u 2Mp verze FD-97 je disketě již hodně těsno. Proto Sony nabízí jako alternativu MemoryStick, který je již mimochodem dostupný ve 128MB verzi. Vyšší dva modely jsou přímo vybaveny slotem pro tyto kartičky, u verze 87 lze použít adaptér a pouze verze 75 zůstává bez podpory nových pamětí. FD-75 v sobě kombinuje rozlišení pouhých 640 x 480 s 10x optickým zoomem, plnou expoziční logikou a bohatou funkční výbavou. I když rozlišení vypadá hodně archaicky, fotoaparát je to veskrze moderní a funkčně doslova nabušený. Uživatel má k dispozici i záznam videa ve formátu MPEG a celou řadu dalších vymožeností. FD-87 nabízí rozlišení 1,3 mil. bodů, 3x optický zoom, bohatou funkční výbavu a Li-Ion akumulátor. Jde o relativně konvenční fotoaparát z pohledu Sony. FD-92 má sice stejné rozlišení, ale může se pochlubit 8x optickým zoomem a slotem MemoryStick, který doplňuje disketovou mechaniku. FD-97 se stává novou vlajkovou lodí řady Mavica. Rozlišení 2 mil. bodů, 10x optický zoom, kompletní funkční výbava, akumulátor a pochopitelně jak MemoryStick, tak i disketa. Tento skoro kilový fotoaparát navazuje na svoje úspěšné předchůdce a představuje zajímavou alternativu v amatérské sféře.

DSC-P30, P50, S-75
Řada kompaktních DSC fotoaparátů je určena náročnějším uživatelům. Nižší modely s rozlišením 1,3 a 2 mil. bodů potěší zejména velmi příznivou cenou 400 resp. 500 USD. Přesto největší pozornost přitahuje 3Mp fotoaparát druhé generace S-75. Jak samo označení napovídá, jedná se o vylepšenou S-70ku, od které nový model převzal řadu vlastností a částečně i design. Na druhou stranu je patrné, že konstruktéři se snažili nový model výrazně přizpůsobit klasické konstrukci, což jej přiblížilo fotoaparátu HP PhotoSmart 912 resp. Pentaxu. Lákadlem pro uživatele se může stát 14bitová hloubka barev, se kterou je obraz interně zaznamenáván. Sony si také dost slibuje od ovládání pomocí Jog-dialu, který většina z nás bude znát spíš z mobilních telefonů této značky. A tradičním plusem je špičková optika od společnosti Zeiss.

Hodnocení
Žádný ze sedmi nových modelů neznamená doslova díru do světa, ale je tu jedno ale. Tím je celkový dojem, který jednoznačně ukazuje, že Sony bere digitální fotografii extrémně vážně, a že hodlá dále upevňovat svojí pozici na tomto trhu. Tomu odpovídá jak ráz úprav, tak zejména velmi agresivní cenová politika, která digitální fotoaparáty Sony výrazně zatraktivňuje. Podle našich neoficiálních informací se ještě na jaře dočkáme dalších novinek od Sony, takže rozhodně nelze říct, že by vývojáři usnuli na vavřínech.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: