Pro a proti digitální fotografie. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Pro a proti digitální fotografie.

10. května 1998, 00.00 | Hned v úvodu je třeba si uvědomit, že přes všechny poklesy cen je nákup digitálního fotoaparátu stále poměrně drahý špás. Proto by si každý měl dobře rozmyslet proč si chce přístroj koupit, nač jej bude používat a kolik může investovat.

Hned v úvodu je třeba si uvědomit, že přes všechny poklesy cen je nákup digitálního fotoaparátu stále poměrně drahý špás. Proto by si každý měl dobře rozmyslet proč si chce přístroj koupit, nač jej bude používat a kolik může investovat. Digitální fotoaparáty mají svoje výhody, ale i nevýhody, takže je třeba si nákup dobře rozmyslet.

Výhody digitální fotografie
Hlavní výhodou digitální fotografie je, nebo spíš může být, její digitální forma. Pokud potřebujete obrázek digitální pro Internet, prezentaci, nebo pro výhodnou archivaci, tak digitální fotoaparát je tím pravým prostředkem. Je tisíc důvodů, proč digitální obraz a stále jich přibývá, jak přibývá digitálních medií.
Další velkou výhodou je rychlost, s kterou máte výslednou fotografii k dispozici. V digitální formě okamžitě po uložení do paměti a tisk na běžné tiskárně netrvá déle než pár minut. Této rychlosti nemůžete s klasickou fotografií nikdy dosáhnout. Uvědomte si, že digitální fotografii můžete prezentovat nejen na počítači, ale většinou Vám stačí i obyčejná televize ...
Další výhoda je absence filmu jako omezujícího celku. To znamená, že fotografii můžete pořídit se stejnými náklady jednu, nebo jich můžete udělat třeba sto. Dokonce nepovedenou fotografii můžete smazat s nulovými náklady. To je věc, kterou Vám běžný fotoaparát také nenabídne. Film má fixní délku a ta Vás limituje. Nemluvě o tom, že osvícené políčko již nikdo nezachrání.
Další výhodou je možost okamžité kontroly výsledku. Žádné čekání na fotografie z minilabu a trapné čekání kolik se jich podařilo dneska. U drtivé většiny digitálních fotoapatátů je k dispozici LCD displej, na kterém okamžitě vidíte výsledek svého snažení.
Jistě by se našli další klady, ale já považuji tyto za stěžejní a hlavně se chci dostat i k druhé straně mince. A tou jsou zápory této technologie. Nerad bych byl nařčen ze slepé propagandy, takže co vytknout ?

Nevýhody digitální fotografie.
První nevýhodou, která je častým argumentem proti digitální fotografii, je její technická nedokonalost. To možná mnoho lidí překvapí, protože jsme si již zvykli na to, že všeobecná digitalizace sebou většinou nese zkvalitnění. A jak je to tedy u fotografie ? Digitální fotografie má ( zatím ) výrazně nižší rozlišovací schopnost, než běžný film. Chtěl bych zdůraznit slůvko "zatím", protože důvody nejsou tak úplně technického jako spíše ekonomického charakteru. Jednou otázkou totiž je vyrobit tak dokonalý digitální fotoaparát a otázkou druhou je, kolik by takový přístroj stál. Takže pokud bude součastný trend pokračovat, dá se předpokládat, že digitální fotografie do pár let technicky dožene fotografii konvenční a do té doby bude hojně využívána v oborech, kde tento nedostatek není tak závažný.
Další nevýhodou, alespoň z mého pohledu, je nedostatek nebo spíše úplná absence přístrojů s profesionálnějším přístupem v cenově dostupné hladině. Drtivá většina digitálních fotoaparátů pod 100.000 Kč jsou automaty, které příliš mnoho prostoru pro fotografa nedávají.
A poslední nevýhodou, o které s zmínim je cenová náročnost. Ať chceme nebo ne počáteční investice je hrozivá. Kolem provozu je situace komplikovanější, takže to zkusme rozplést.

Ekonomika provozu
To je velice diskutovaná otázka. A odpověď na otázku, je digitální fotografie dražší nebo levnější, není zcela jednoznačná. Investice do přístroje je výrazně vyšší. To je nesporný fakt a co víc, cena přístroje poměrně prudce klesá. To je způsobeno bouřlivým vývojem, který u klasické fotografie máme přeci jen již za sebou.
A jak je to s náklady na fotografii ? Pokud budete požadovat jako cílový formát právě digitální tvar, pak se digitální přístroj jistě vyplatí. Odpadají náklady na film, vyvolání a digitalizaci. Zde jistě ušetříte.
Situace se komplikuje, pokud chcete fotografie jaksi hmatatelné ( papírové ). Pak velice záleží na tom, jak velkou část fotografii potřebujete takto zpracovat. Pokud se jedná jen o část, pak stále může být digitální cesta výhodná. Jak k takové situaci může dojít ? Například rodina jede na dovolenou. Celkem se pořídí dejme tomu 300 fotografií, z nichž je 150 fotografií krajiny, které stačí digitálně, 50 fotografií jsou památky, které máte stejně na pohlednicích. Tak 30 se jich nepovedlo a zbývá 70 fotografií manželky, dětí a té pěkné slečny od vedle. Ty můžete s klidným srdcem vytisknout a náklady budou velice nízké. Nemluvě o tom, že jste udělali tolik fotek, kolik by se za běžných podmínek nikdo ani neodvážil pořídit.
Pokud chcete kalkulovat přesněji, řekněme, že investice do fotoaparátu je průměrně asi 30.000 - 50.000 Kč. Cena trvalého uložení fotografie v digitální formě není větší než 1 Kč a to ještě přeháním. A cena tisku jedné digitální fotografie ( 13 x 9 ) je někde v rozmezí od 10 - 50 Kč dle kvality a druhu tisku.
A na závěr varianta tisku všech fotografií. Zde může digitální přístroje zachránit jen délka fimlu. Ale objektivně, na tohle digitální fotoaparát není a asi nikdy nebude výhodný.

Situace na trhu
Ta se v poslední době stále zlepšuje. Výrobci se předhánějí v uvádění nových modelů se stále lepšími parametry, ceny starších modelů závratně klesají a konkurence pracuje na plné obrátky. Na našem trhu je k dispozici v podstatě vše, co na světovém, jen většinou s drobným zpožděním. A jistě je z čeho vybírat. Chci upozornit zejména na velice zajímavé ceny u starších modelů, které mohou často dostačovat pro daný záměr a značně uleví Vaší peněžence.

Shrnutí
Doufejme, že digitální fotoaparát přestane být luxusem a stane se seriózním nástrojem pro vybrané aplikace. Pro všechny uživatele, kteří potřebují digitální obraz je volba jasná. Stále zřetelněji se však ukazuje, že i ostatním uživatelům mají digitální fotoaparáty co nabídnout. Ať už se jedná o rychlost či cenovou výhodnost. Ta se zatím projevuje jen v některých případech, ale s rozvojem technologie digitální fotografie a tisku se dá předpokládat další cenový pokles, který rozšíří možnosti těchto přístrojů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: