Nový Nikon CoolPix 880 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

Nový Nikon CoolPix 880

6. září 2000, 00.00 | Společnost Nikon představila svojí vlastní alternativu "levného" 3 Mp digitálního fotoaparátu. Jak vypadá špičkový fotoaparát s trochou kompromisů a výrazně nižší cenou?

Společnost Nikon po úspěchu fotoaparátu CoolPix 990 představila koncem srpna další novinkou v kategorii 3,34Mp. Jedná se o model Nikon CoolPix 880, který by měl být levnější alternativou pro uživatele vyžadující maximální rozlišení. Již na první pohled je patrné, že Nikon sáhl po zcela jiné koncepci, takže se bezesporu nejedná pouze o odlehčenou 990ku.

Nikon CoolPix 880
Nový fotoaparát je výrazně kompaktnější než 990ka. Není vybaven otočným objektivem a celkové rozměry jsou menší. Na první pohled fotoaparát připomíná trochu Olympus C-3000 (zejména černá verze), ale podobnost spočívá pouze v uspořádání jednotlivých komponent. Design je velice jednoduchý, jak už je u Nikonu zvykem, a fotoaparát působí poměrně nenápadně. Rozměry jsou 99.5 x 75 x 53 mm a díky plastovému plášti je hmotnost pouhých 350g.
Srdcem fotoaparátu je opět CCD snímač s rozlišením 3,34 mil. bodů a úhlopříčkou 1/1,8". S největší pravděpodobností je totožný s tím, který je použit u 990ky. Stejná je i možnost nastavení citlivosti v rozsahu 100 - 400 ISO, což nepřekvapí. Seznam výstupních rozlišení je omezena "pouze" na tři možnosti (2048 x 1536, 1024 x 768, 640 x 480 bodů) což je stejně slušný výběr, zejména pokud si uvědomíme, že uživatel může volit mezi formáty JPEG a TIFF.
Zcela nový je objektiv. S rozsahem 38 - 95 mm se jedná o netradiční 2,5x optický zoom, který lze doplnit až 4x digitálním zvětšením. Rozsah světelnosti F2,8 - F4,2 není nijak oslnivý, ale není ani extrémně špatný. Uživatele jistě potěší bohatá nabídka předsádkových čoček od širokoúhlých modelů až po 3x tele model.
Přestože je model 880 určen pro méně náročné uživatele, co se týče možností ovládání, stále nabízí poměrně bohaté spektrum funkcí. Pro ukázku jmenujme pětibodový algoritmus autofokusu s možností výběru, celkem 11 expozičních programů či měření expozice na 256 elementech technologií TTL. Samozřejmě je k dispozici i bodové či průměrové měření. Naštěstí nechybí ani program priority clony či plně manuální nastavení expozice, takže fotoaparát v tomto ohledu uživatele opravdu neomezuje. Jedinou slabinkou je pouze dvoupolohová clona, která se stala hitem u levnějších modelů poslední doby. Dvě polohy značně omezují možnosti expozice a vše je na rychlosti závěrky.
Fotografie se opět ukládají na paměťové karty CompactFlash typu I a pro přenos do počítače slouží USB. Napájení zajišťuje buď jeden 2CR5 článek nebo speciální akumulátorový článek, který je nutné přikoupit.

Pokud tedy srovnáme modely CoolPix990 a CoolPix880, tak rozdíl je v objektivu, konstrukci, trochu omezeném expozičním nastavení, kde ovšem rozdíly nejsou tak drastické až na dvou polohovou clonu, která u modelu 880 představuje výrazný limit. Dále má 880ka chudší výbavu, chybí jí synchronizace s externím bleskem a vestavěný blesk je také slabší.

Uvedené rozdíly se samozřejmě odrážejí i v ceně, takže za model 880 zaplatí uživatelé na americkém trhu 790 USD, což je o 200 dolarů méně než u modelu 990. To může být důležitým impulsem ke koupi levnějšího modelu, protože jeho vlastnosti nejsou vůbec špatné. Ve srovnání s konkurencí si papírově přístroj také nevede špatně, takže uvidíme jaká bude praxe.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: