Nikon inovuje - přichází CoolPix 995 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

Nikon inovuje - přichází CoolPix 995

Nikon CoolPix 995

26. dubna 2001, 00.00 | Společnost Nikon dnes uvolnila informace o připravovaném následníkovi oblíbené řady CoolPix 950/990. Pod označením CP 995 se skrývá poměrně značně přepracovaný model!

Smršť novinek v digitální fotografii pokračuje a tentokrát je pod ní podepsána společnost Nikon. V oblasti nižší střední třídy byl dnes představen model CoolPix 775, který si přiblížíme v nejbližších dnech. Dnes se budeme věnovat nové vlajkové lodi v řadě CoolPix, kterou se ode dneška stává model 995. Jak název napovídá, tento fotoaparát vychází z oblíbené 990ky a překvapivě modifikuje celou řadu jejích parametrů.

Design
Značení nového modelu nepůsobí příliš razantně, čemuž odpovídá i prakticky totožný design s předchozím modelem. Konstrukce s otočným objektivem se zřejmě osvědčila i tvarově, ani barevně k zásadním změnám nedošlo. Nicméně v konstrukční oblasti přináší 995ka dvě zásadní novinky.
Tou první je integrovaný "pop-up" blesk, který je umístěn logicky těsně nad objektivem. Toto řešení nahrazuje blesk umístěný vpravo vedle objektivu a Nikonu se tak podařilo jednak zvýšit světelný výkon a hlavně implementovat funkci "redukce červených očí".
Druhou poměrně spornou novinkou je nahrazení magnéziového skeletu plastem. Osobně považuji tento "výdobytek" za nešťastný krok zpět. Kromě snížení výrobních nákladů může být za výhodu považováno snad jen snížení hmotnosti o 30 g, což vzhledem k celkové robustnosti přístroje je necelých 10 %.

Technické parametry
Trochu překvapivé je zachování stejného CCD snímače jako u modelu 990. To znamená již trochu obstarožní CCD s rozlišením 3,34 mil. bodů a barevnou maskou CMYG, které vyrábí pro Nikon Sony. Nově pouze přibývá maximální citlivost ISO 800 a několik nižších alternativních rozlišení. Zejména při maximální citlivosti či při delších expozicích uživatelé jistě ocení funkci redukce šumu v obrazu, která je další příjemnou novinkou.
Zcela nový je objektiv, který pochází z dílen Nikonu. Konstruktéři poprvé v produktové řadě CoolPix přicházejí se 4x optickým zoomem. Přesně se jedná o transfokátor s rozsahem 38 - 152 mm a světelností F2.6 - F5.1, ve kterém je použito 10 elementů v osmi skupinách. Ve srovnání s předchozím modelem se tedy trošičku zhoršila světelnost, zato se zvýšila horní hranice ohniskové vzdálenosti. Zůstal zachován zoom digitální v rozsahu 1,2 - 4,0x.
Novinky najdeme i u expozičního systému a zaostřování. Autofokus zpřesnil z 4896 kroků na 7123 kroků. Bohužel manuální zaostřování zůstalo 50ti krokové. Expoziční logika může využít zkrácení minimálního času na 1/2300 sekundy a navíc využívá dalších rozšířených funkcí elektroniky. Kromě již zmíněného režimu redukce šumu v obraze se Nikon pustil do poměrně rozsáhlých manipulací s obrazem přímo ve fotoaparátu. Novinkou je rozšířený systém inteligentní úpravy obrazu, který by měl zlepšovat barevné podání a nahradit tak trochu hendikepující stále pouze 8mi bitové zpracování. Dále přibyla možnost bracketingu u balance bílé barvy či systém úpravy saturace barev. Prostě v oblasti firmwaru se událo poměrně mnoho, zejména co se týče vnitřních výpočtů.
A stále nejsme na konci s výčtem novinek. Nikon novátorsky odboural možnost využití sériového rozhraní, takže zbylo již jen USB. Výhoda tohoto kroku je samozřejmě dost sporná. Nicméně na druhou stranu v základní dodávce najdete Li-Ion akumulátor a dobíječku, což bylo příslušenství bratru za 100 dolarů. Příjemnou novinkou je i podpora CompactFlash pamětí typu II. Bohužel oficiálně chybí podpora Microdrive disků a ve standardní dodávce je stále 16MB CF I značky Lexar.

Hodnocení
Nikon u modelu CoolPix 995 zhodnotil vše dobré a oceňované u předchůdců 950/990. Přestože značení poskočilo pouze o 5 bodíků, novinek je opravdu hodně a bezesporu lze hovořit o zcela novém fotoaparátu. Bohužel se nemůžeme ubránit dojmu, že na několika místech vývojáři zvolili poměrně nešťastné kompromisy. Ať už se jedná o použití plastového pláště, zachování obstarožního CCD či absenci oficiální podpory Microdrive disků. Přesto všechno za cenu 900 dolarů jde rozhodně o zajímavou volbu zejména pro dlouholeté fandy značky. Na světových trzích by se novinka měla objevit již v červnu a nahradit předchozí model 990. Kdy dorazí do Čech, to zatím nevíme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: