Minolta šokovala modely Dimage 5 a 7 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Minolta šokovala modely Dimage 5 a 7

Dimage 7

21. února 2001, 00.00 | Na PMA 2001 byly poměrně v tichosti představeny dva netradiční digitální fotoaparáty značky Minolta. S rozlišením 3 a 5 mil. bodů, 7x optickým zoomem a zrcadlovkovou konstrukcí jistě osloví mnoho zájemců.

Život nám přináší nejrůznější tajemství. Ta mohou být předem prozrazená, mohou být nudná nebo nezajímavá. To ovšem rozhodně není případ dokonale sehrané hry, kterou připravila Minolta pro letošní PMA 2001. Zde totiž zcela nečekaně představila hned tři nové digitální fotoaparáty, o kterých nikdo neměl ani nejmenší tušení. Navíc nyní opět není na serverech Minolty jediná oficiální informaci či alespoň její náznak. Prostě vše hezky potichoučku a tajně, přitom zejména modely Dimage 5 a Dimage 7 jsou opravdu bomby.

Protože informací je zatím opravdu poskromnu, podívejme se zatím pouze na dva zajímavější modely. Dimage 5 a 7 oživují nabídku digitálních fotoaparátů této značky o zcela nový rozměr. Kombinují vysoké rozlišení, konstrukci vycházející ze SLR zrcadlovek a kvalitní byť fixní objektiv s manuálním ovládáním. Uživatel tedy dostává fotoaparáty s filosofií blízkpu klasickým zrcadlovkám, ale několika kompromisy umožňujícími přijatelnou cenu. A co fotoaparáty nabízejí?

Design a konstrukce představují zásadní změnu přístupu. Minolta opustila svou tradiční střídmost a nabízí moderní až extravagantní stříbrný styl "ala Fuji či Sony". Oba fotoaparáty i přes svoje větší rozměry nepůsobí tím klasickým profesionálním dojmem, jako třeba E-10ka či D30ka. Spíš připomínají FinePix 4900Z. Díky použití plastů jsou překvapivě lehké, což při rozhodování uživatele také může hrát svojí roli.

Dalším kontroverzním prvkem je použití mikroLCD místo klasických optických hledáčků. Elektronický hledáček je řešen stejně jako u většiny videokamer, což znamená, že je umístěn v pohyblivém rameni, což sice zvyšuje uživatelský komfort, ale optika je optika. Obávám se, že právě elektronický hledáček trochu snižuje profi-styl obou fotoaparátů a posouvá je blíže spotřebnímu trhu.
Konstrukčně se oba modely liší pouze použitým snímačem. V prvním případě se jedná o chronicky známý 3,34 Mp snímač Sony, který najdeme dnes u desítek fotoaparátů. V druhém případě je použit opět snímač Sony, tentokrát však s větší plochou a celkem 5,42 mil. bodů. O jeho přípravě jsme již informovali, ale dle všeho právě Minolta je prvním výrobcem, který ho implementoval.

Minolta Dimage 5
Tento fotoaparát je vybaven snímačem 3,34 mil. bodů a produkuje snímky v maximální velikosti 2000 x 1600 bodů. S tímto snímačem nabízí objektiv v přepočtu rozsah 35 - 200 mm při světelnosti F2.8-F3.5.

Monilta Dimage 7
U tohoto fotoaparátu je použit nový snímač Sony s úhlopříčkou 3/8 palce a rozlišením 5,42 mil. bodů. Díky delší úhlopříčce snímače je rozsah objektivu posunut a v přepočtu dělá 28 - 200mm. Navíc snímač by měl nabízet volitelnou citlivost až do hodnoty ISO 800, takže z tohoto pohledu by mohla být sedmička opravdu hodně zajímavá.

Hodnocení?
Oba fotoaparáty byly na PMA 2001 předváděny viditelně hodně narychlo a šlo pouze o předproduční vzorky. Zatím nejsou známy žádné termíny ani ceny. Jisté je pouze, že fotografie se budou ukládat na karty CF II, jako rozhraní bude použito USB a objektiv je kompletně ovládán z prstence. Dimage 5 lze chápat jednoznačně jako konkurenta Fuji FinePix 4900Z, se kterým se dle všeho může poměrně úspěšně pasovat. Vyšší model Dimage 7 by teoreticky měl konkurovat Olympusu E-10, ale obavám se, že zde chybí Minoltě přeci jen kousek profesionálnějšího přístupu. Vše bude odvislé pochopitelně od ceny, protože fotoaparáty se7x transfokátorem ovládaným prstencem na trhu chybí, takže za dobrou cenu by se mohli prodávat jak po másle.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: