Jak fotí digitální Minolta RD 3000? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Jak fotí digitální Minolta RD 3000?

29. prosince 1999, 00.00 | Značka MINOLTA je ve světě fotografie opravdovým pojmem. Jak fotí nový profifotoaparát Dimâge RD 3000?

Značka MINOLTA je ve světě fotografie opravdovým pojmem. V oblasti digitální techniky sice Minolta působí dlouhou dobu, ale nenabízí příliš bohatou škálu produktů. Pro profesionální fotografii to byla hodně dlouho pouze Minolta RD 175, která se bohužel před více jak půl rokem přestala vyrábět. Jejím nástupcem je zcela nová RD 3000, která ji sice nahrazuje, ale konstrukčně se jedná o zcela odlišný fotoaparát.

Středoformátová zrcadlovka

První, co každého jistě zaujme, je konstrukce těla fotoaparátu. Přístroj vychází z fotoaparátu pro střední formát a pochopitelně je zcela odlišný od 35mm kamer, na které si zejména laická veřejnost již zvykla. Z pohledu nezasvěceného fotografa je RD 3000 neuvěřitelně velká a neforemná. Rozměry těla 150 x 101 x 117 mm a hmotnost cca 1 kg působí v době malých kompaktů skoro až prehistoricky. Každý, kdo měl možnost pracovat se středoformátem, má však na věc zcela odlišný pohled. Přístroj je díky tvaru a hmotnosti velmi dobře stabilní, z pohledu své kategorie patří spíš k lehčím modelům a navíc pokud si na něj zvyknete, tak perfektně sedí v ruce. Větší tělo umožňuje použití technologie Dual CCD a nevyžaduje takový stupeň miniaturizace elektronických součástek a optiky jako menší přístroje. Navíc má dobře umístěné ovládací prvky, takže se s ním pohodlně pracuje jak v ruce, tak i na stativu. Z tohoto pohledu jde o velmi univerzální fotoaparát.

Nemůžeme opomenout, že jde o klasickou SLR zrcadlovku, takže v hledáčku vidíte prakticky nezkreslený obraz toho, co se dostane na snímač. Hledáček je vybaven i dioptrickou korekcí, takže si jej můžete uzpůsobit podle svého zraku. U fotoaparátu s výměnnými objektivy asi neexistuje přijatelná alternativa SLR konstrukce, protože na tělo můžete nasadit širokoúhlý objektiv s ohniskovou vzdáleností 17 mm stejně tak jako teleobjektiv 700 mm. Abychom byli zcela přesní, můžete použít libovolný objektiv se závitem Minolta V. Ve standardní dodávce je objektiv V 22-80 mm f4-5,6. Jak je vidět z popisu, jde o velmi univerzální objektiv, který pokrývá rozsah od širokoúhlého záběru až po 3,6násobné přiblížení. Pro lepší orientaci by se slušelo dodat, že při přepočtu na 35mm film je rozsah 34 - 123 mm, což znamená, že ohnisková vzdálenost je zvětšována zhruba 1,5krát.

Na těle nenajdete vestavěný blesk, pouze patici pro připojení systémového blesku. Minolta zřejmě nechtěla experimentovat s ne příliš kvalitními vestavěnými blesky.

Technické parametry

Po technické stránce nabízí nová RD 3000 poměrně zajímavé řešení. Ve fotoaparátu jsou dva CCD snímače s rozlišením 1,5 miliónu bodů a citlivostí ISO 200. Světlo z objektivu podstupuje v těle přístroje poměrně komplikovanou cestu. Celkem tři zrcadla jej nasměrují na hranol rozkládající obraz pro dva snímací prvky. Dvě zrcadla navíc obsahují infračervený filtr, který eliminuje část neviditelného světla, na které jsou CCD členy citlivé. Navíc je součástí optické cesty i filtr redukující barevné moaré. Ve výsledku je pak složen obraz ze dvou částí (levé a pravé) technologií Minolta Image Stitching. Výsledné rozlišení je 1 984 x 1 360 bodů, což je skoro 2,7 miliónu bodů. Zbývajících 300 000 bodů je použito pro přesné složení dvou částí obrazu.

Snímky lze ukládat buď ve formátu JPEG nebo TIFF, a to na paměťové karty CompactFlash typu I nebo II. Použití CF karet je poměrně překvapivé, protože v této třídě fotoaparátů jsou skoro standardem PC Card paměťová média. Na druhou stranu kapacita u CF neustále prudce roste a díky masové výrobě je cena těchto pamětí velmi příznivá. Výstupní soubor může mít velikost až 10 MB, nebo lze zvolit jednu ze tři kompresí JPEG pro úsporu místa. Fotoaparát je opravdu striktně zaměřen na profesionální použití, takže nenabízí alternativní nižší rozlišení ani speciální funkce typu panorama apod.

Fotoaparát používá TTL kontrolu ostrosti pomocí lineárního CCD senzoru. K dispozici je buď režim AF nebo ruční ostření pomocí kroužku na objektivu. Měření expozice se také provádí skrz objektiv (TTL) pomocí 14 segmentů (tvar plástve), nebo bodově podle volby uživatele.

Napájení přístroje zajišťují 4 tužkové baterie nebo akumulátory a vzhledem k poměrně vysoké spotřebě je dodáván k fotoaparátu jak síťový adaptér, tak i Ni-MH akumulátory s nabíječkou. K počítači se fotoaparát připojuje rozhraním SCSI.

Ovládání

Fotoaparát je vybaven poměrně netradičním ovládáním. Jde o kombinaci stylu moderních digitálních fotoaparátů a klasické fotografické techniky. První zajímavostí je fakt, že při konstrukci se zcela viditelně vycházelo z ovládání ne jednou, ale oběma rukama. Pravou rukou fotoaparát držíte, palcem se ovládá spoušť a ukazováčkem otočný volič umístěný pod spouští. To znamená, že pokud máte nastavený režim a všechny parametry, stačí vám pouze pravá ruka.

Při volbě však již nutně potřebujete obě. Většina funkcí se nenastavuje pomocí menu a velkého displeje v zadní části přístroje, ale pomocí několika tlačítek, otočného voliče a druhého stavového displeje, který je na horní straně přístroje. Pět tlačítek v kombinaci s voličem umožňuje nastavit všechny běžné parametry, které potřebuje fotograf při práci.

První tlačítko je určeno pro nastavení módu expozice. Výběr je klasický. Program P je plně automatický, program A nabízí možnost nastavit clonu a program S upřednostňuje rychlost závěrky; režim M pak umožňuje plné manuální nastavení fotoaparátu. V tomto bodu je RD 3000 stejná jako většina lepších 35mm zrcadlovek.

Tlačítko WB slouží k rychlému nastavení úrovně bílé barvy. Kromě plně automatické detekce je možno nastavit jednu z přednastavených hodnot nebo zcela překalibrovat fotoaparát podle konkrétních podmínek.

Tlačítko Quality nabízí volbu formátu ukládání. Dále zde je speciální tlačítko pro nastavení počítadla a režimu snímání.

Další nastavení se provádějí pomocí displeje a tlačítek v jeho blízkosti. Jedná se však většinou o systémové záležitosti, jako je nastavení SCSI. Pokud to shrneme, tak většinu nastavení lze provést kombinací tlačítko plus volič pod spouští.

Praktické zkušenosti

Kromě standardně dodávaného objektivu jsme měli možnost testovat fotoaparát s teleobjektivem Vectris 400 mm. U obou objektivů jsme narazili na nepříjemnou drobnost. S některými objektivy nelze plně využít všech jejich schopností. Konkrétně nejmenší přípustná clona byla 6,7. S tímto omezením byl fotoaparát velmi náročný na světelné podmínky. Toto omezení platí pouze s některými objektivy a je potřeba s ním počítat.

Kvalita záznamu obrazu je opravdu na velmi vysoké úrovni. S dobrým objektivem můžete získat velmi ostrý obrázek v dostatečném rozlišení. Barevné podání se dá dobře regulovat podle konkrétní situace a i s automatickým nastavením většinou dopadne rozumně.

Minolta RD 3000 si zaslouží pochvalu za konstrukci těla. Magnéziový povrch přístroje spolu s dobrými tvary zaručují vysokou odolnost. Díky plochému dnu a nízko položenému těžišti je fotoaparát velmi stabilní a lze jej bez obav postavit třeba na stůl.

Po technické stránce jde o unikátní řešení. Nejen konstrukce Dual CCD, ale i použití paměťových karet CompactFlash a ovládání jsou netradiční v této cenové kategorii. Na rozdíl od většiny ostatních fotoaparátů je Minolta RD 3000 velmi univerzální. Svou konstrukcí vychází vstříc hlavně fotografům zvyklým na klasickou středoformátovou techniku. Pro ostatní jde o zajímavé řešení nabízející alternativu více reportážně zaměřeným Kodakům DCS a studiově orientovaným přístrojům ostatních výrobců. Cena jedné Minolty RD 3000 je u na našem trhu 159 900 Kč bez DPH.

Produkt: Minolta Dimage RD 3000
Výrobce: Minolta
http: www.minolta.cz
Cena: 159 900 Kč bez DPH

Zdroj: Svět tisku

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: