Interkamera 2001: Když dva dělají totéž... - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Interkamera 2001: Když dva dělají totéž...

10. dubna 2001, 00.00 | Systém digitální fotografie měl na letošní Interkameře představit digitální fotografii široké veřejnosti. Ve srovnání s podobnou akcí na Photokině však celý projekt pohořel.

Jedním z kladně hodnocených počinů loňské Photokiny byla i speciální zóna určená pro střetnutí amatérských i profesionálních fotografů, pořádání workshopů a testování techniky. V podání německých pořadatelů šlo o akci využívající samostatný pavilon, za jejíž provedení nešlo než chválit. Například rampa s několika desítkami digitálních fotoaparátů všech běžně dostupných značek sloužila příchozím jako místo pro libovolné experimentování. Byla to prostě lahoda.

Když jsem zhruba před dvěma měsíci poprvé slyšel, že podobný projekt je připravován i na naší Interkameru, byl jsem nadšen. Plný entuziasmu a nadšení z perfektní Photokiny jsem se opravdu těšil na to, co se podaří připravit v našich českých lokálních podmínkách. Bohužel výsledek snažení pořadatelů se výrazně lišil od toho, co se podařilo v Německu.

Základem úspěchu akce mohla být jedině nezávislost na výrobcích, protože "Systém digitální fotografie" měl představit možnosti digitální techniky široké fotografické veřejnosti. Je obecně známo, že ne všechna česká zastoupení jsou zrovna komunikativní a vstřícná, přesto výběr techniky byl na Interkameře drasticky užší než na Photokině. Navíc ne všichni přizvaní partneři vzali svojí roli dostatečně vážně, takže výsledek jejich snažení byl rozpačitý.

Prvním problémem celé akce bylo využití plochy jako takové. Na cca 100m2 byly vměstnány pultíky jednotlivých partnerů, jeden střední Nisan a rádoby pozadí. Bohužel pultíky rozmístěné po třech stranách stánku znemožňovaly smysluplné fotografování čehokoli jiného než čelní masky vozu. Ani slečny, které se po expozici potulovaly, se k pózování moc neměly, takže lační fotografové jen zklamaně fotografovali detaily vozu. Navíc zadní stěna, která měla sloužit jako pozadí, byla pokryta reklamami autorů, takže ani při nejlepší snaze nešlo vyfotografovat rozumný snímek. Chápu, že pořadatelé se snažili vyhovět svým partnerům, ale na fotografování to opravdu nebylo.

Druhým problémem byli partneři samotní. Ono na pultíku ani ne 1x1 m se toho sice moc dělat nedá, přesto často až zaskočila nepřipravenost technická i znalostní. Když se prezentuje digitální fotoaparát, ve kterém je pouze 16MB paměťová karta, tak logicky obsluha víc manipuluje s kartou než fotografuje (Canon). U HP sice měli předvádět kompletní řešení, ale fotoaparát nedorazil a tiskárna pravidelně stávkovala, takže ani tento stojánek moc nepotěšil. A podobných případů by se našlo ještě víc.

A do třetice ještě jedna výtka. Původní tisková zpráva hovořila o komplexním předvedení digitální technologie a o tom, jak si všichni návštěvníci budou moci vše snadno a bezplatně vyzkoušet. Bohužel jak vyplynulo z našich rozhovorů s náhodně vybranými návštěvníky většina z nich ani nepochopila, k čemu je uvedená plocha vůbec určena. Na první pohled to totiž nebylo příliš patrné.

Pokud to tedy shrneme. Bezesporu skvělá myšlenka, která původně měla navázat na úspěch podobné akce na Photokině se příliš nepovedla. Na vině je zřejmě přílišná důvěra pořadatele v partnery akce a přílišná tendenčnost. Ono kromě velkých log partnerů a pořadatele toho bohužel nebylo až zas tolik k vidění a to moc nepotěší. Tato skutečnost je o to smutnější, že jinak se letošní ročník Interkamery podle našeho názoru opravdu povedl a ukázal že i takto tradiční veletrh může najít novou tvář.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: