EPSON PhotoPC 600 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

EPSON PhotoPC 600

4. března 1998, 00.00 | Následovním hodný svého předchůdce. Tak by mohla znít jednoduchá charakteristika tohoto digitálního fotoaparátu.

 

Díky tradiční podpoře ze strany firmy Sinco jsme měli možnost testovat tento nový aparát z produkce firmy EPSON. Hned v úvodu bych chtěl konstatovat, že celý článek bude prošpikován srovnáním tohoto fotoaparátu se svým předchůdcem. Jeho recenzi si můžete přečíst zde.

PhotoPC 600

Design a balení
Design doznal změn, přesto lze podobnost s 500 vypozorovat. Jsem velice konzervativní, co se týče vkusu a při prvním pohledu jsem byl zklamán. Na můj vkus byl design až příliš moderní a vzdálený klasickému fotoaparátu. Musím se přiznat, že ke konci testování jsem byl nucen svůj první dojem poopravit. Ve tvarech jsem našel zalíbení a musel uznat nespornou praktičnost. Balení je zcela klasické, jak jsme zvyklý. Fotoaparát má rozměry : 143 x 70 x 49 mm a váhu 280g. Z toho plyne, že není z nejmenších, ale je lehký.
V krabici najdete fotoaparát, čtyři baterie, pouzdro, CD, kabely k PC, Mac a video kabel. Pokud Vás zaráží nepřítomnost manuálů, tak nezoufejte, je v elektronické podobě na CD, včetně prohlížeče Adobe Acrobat Reader.

Technické parametry
Zde udělal EPSON obrovský skok, fotoaparát je vybaven CCD členem s celkem 810.000 body, což je opravdový pokrok. Jeho rozměr se zvětšil na 1/3 palce. Díky této změně můžete snímat obrázky o velikosti 1024 x 768 bodů. V oblasti paměti došlo také ke změně. Velikost se zvětšila na 4 MB a co víc , lze ji rozšířit pomocí standardní CompactFlash karet. Je dobře, že výrobci se častěji obracejí ke standardizaci a EPSON může být příkladem.
Nyní k optice. Objektiv má následující parametry : f = 5 mm, F = 2,8 mm, citlivost je ISO 100. Uzávěrka je elektronicky řízená v rozsahu 1/4 až 1/500 sekundy. Tyto hodnoty jsou překvapivé, protože jsou horší proti staršímu modelu. Samozřejmostí je autospoušť i vestavěný blesk. Blesk nabízí možnost nastavení automatiky, tvrdého zapnutí, nebo vypnutí. Jeho intenzita je automaticky regulována.
Napájení je řešeno čtyřmi tužkovými bateriemi. Jejich výdrž se o něco zlepšila. Bez použití displeje by se Vám mělo podařit pořídit 300 - 400 snímků, displej vybije plné akumulátory zhruba za hodinu.

Obrázek
Jak jsem zmínil, rozlišení je 1024 x 768 bodů při barevné hloubce 24 bitů ( 16 mil. barev ). Na výběr je několik nastavení zobrazovaných v podobě hvězdiček. Tři hvězdičky jsou maximálně kvalitní snímek v rozlišení 1024 x 768. Jedna pak snímek v rozlišení 640 x 480 bodů. Na výběr jsou i černobílé varianty. V tříhvězdičkovém režimu jsou fotografie pěkné. Díky vyššímu rozlišení můžete zaznamenat hodně detailů a komprese formátu JPEG není příliš velká, takže nedochází k výraznějším deformacím. Musím firmu EPSON pochválit, fotografie jsou mnohem lepší ať po stránce barevného podání, tak kvality snímání.

Automatika
Aparát je plně automatický, což může být výhoda i nevýhoda. V cenové kategorii, ve které se přístroj nachází, jiná alternativa ani neexistuje. Vše je řízeno TTL automatem. V zásadě nevím co dodat. Automatika nijak neoslnila a ani nezklamala, prostě automaticky nastavovala.

Hledáček a displej
Hledáček je optický, ale bohužel opět mimo objektiv. U takovéhoto příručního automatu bez výraznější optiky to snad není až takový hendicap, přesto to není ještě ono. Displej se tentokrát vešel do přístroje. Jeho velikost je přesně dva palce a obsahuje 110.000 bodů. Jde o jeden z největších LCD, co jsem u digitálních fotoaparátů viděl. Je kvalitní s možností nastavení jasu. Jde jej použít jak pro prohlížení obrázků, tak jako hledáček. Jeho kvalita a rozměry Vás jistě budou svádět k častému používání, takže nezapomeňte, že za to zaplatíte jeho poměrně velkou spotřebou energie. Na závěr tohoto odstavce malou perličku. Displej je ukryt pod sklíčkem a je v úrovni přístroje. To znamená, že se nemusíte bát o jeho bezpečnost a velice snadno se čistí. Musím uznat, že jde o jedno z nejlepších řešení, která jsem měl možnost srovnávat.

Ovládání a nastavení
Fotoaparát se zapíná zvláštním způsobem. A to otočení kolečka v přední části přístroje, což způsobí odkrytí objektivu a spuštění přístroje. Nastavení základních funkcí se provádí pomocí čtyř tlačítek na horní straně fotoaparátu a stavového displeje. Velká část funkcí je uschována v ikonkové liště, která se zobrazuje v horní části displeje a ovládá se čtyřmi tlačítky po jeho pravé straně. Displej je opět poměrně nezávislý na přístroji a má své vlastní zapínací a přepínací tlačítko. Ovládání pomocí ikonek je velice pěkné a příjemné.

Software
Na CD najdete kromě manuálu také ovladače. Ty jsou tvořeny programem Epson Photo!2 a TWAIN ovladači. Od předchozí verze se příliš neliší a platí pro něj stejné pochvalné hodnocení. Dále dostanete program Kail´s Photo Soap. Jméno Kail je samo o sobě zárukou netradičního, ale velice kvalitního řešení. Rozhodně převyšuje průměr.

Speciality
Jednou z novinek je PAL výstup pro připojení k televizoru. Tuto vlastnost u fotoaparátu vidím rád, protože cena digitální fotografie je velká, a proto je důležité nabídnout uživateli možnost co nejširší prezentace jeho tvorby.
Další možností jsou speciální funkce. První je digitální zoom až do poměru 3:1. Jeho možnosti jsou přesně dány technologií a jeho kvalita nemůže být srovnávána s optickým. Není k tomu ani určen. Dále je to panoramatický snímek a snímek obsahující sekvenci 9 snímků vyfocených rychle po sobě. Všechny tyto funkce nejsou nijak oslnivé, přesto možnosti aparátu bezesporu rozšiřují.

Shrnutí
Firma EPSON udělala velký kus práce. Od počátečního experimentování se dostal k poměrně serióznímu přístroji, za který se rozhodně nemusí stydět. Co bych přístroji vytkl ?? Absenci češtiny v první řadě. Pak by to asi byla pomalá uzávěrka. Možná absenci lepší optiky. Přesto jde o názornou ukázku přístroje, který s velice jednoduchou optikou a přijatelnou cenou dokáže pořídit slušné fotografie v dobrém rozlišení. Firma EPSON se uvedení přístroje Photo PC600 stala platným hráčem na poli digitální fotografie a je na každém, aby si vybral svůj přístroj. Pro Vaší orientaci cena tohoto přístroje je zhruba 25.000 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: