Canon představil trojici nových světelných objektivů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Canon představil trojici nových světelných objektivů

Canon 24-70

8. února 2012, 00.00 | Canon včera představil nový objektiv EF 24-70/2.8L II USM, který je dlouho očekávaným nástupcem klasického profesionálního zoomu se středním ohniskem. Současně s ním byly uvedeny na trh i objektivy EF 24/2.8 IS USM a EF 28/2.8 IS USM. Co od těchto novinek čekat?

To, že přichází nástupce full-frame objektivu EF 24-70/2.8L, je něco, co překvapí asi jen málokoho. Nikon omladil svou základní řadu tří f/2.8 zoomů v loňském roce a Canonu zbýval na upgrade právě tento model. Takže pokud je u uvedení tohoto objektivu něco překvapením, pak je to maximálně fakt, že není vybaven stabilizací, kterou dnes Canon dává do drtivé většiny objektivů, a to i výrazně levnějších.

EF 24-70/2.8L II USM
Druhá generace, označená římskou dvojkou, se může pochlubit kompletním přepracováním jak optické soustavy, tak těla samotného. Kromě rozsahu ohniskových vzdáleností a fixní světelnosti f/2.8 nezůstal doslova na kameni kámen.

Objektiv je složen z 18 čoček ve 13 skupinách, což znamená o dvě čočky více, než měl předchozí model. Navíc dvě z použitých čoček jsou UD a jedna Super UD pro snížení chromatické aberace. Přední a zadní čočka jsou potaženy fluoridovou vrstvou pro odpuzování prachu a sníženou přilnavost nečistot a přední čočka má novou povrchovou úpravu s označením Super Spectra, snižující odlesky. Canon se podobně jako u EF 16-35/2.8 II rozhodl použít větší čočky, takže závit filtru vyrostl ze 77 na 82 mm.

Osmilamelovou clonu nahradila devítilamelová, která poskytuje jemnější bokeh. Maximální clonové číslo zůstalo F22. Objektiv je opět vybaven rychlými USM motory a trochu překvapivě neobsahuje stabilizátor obrazu. Minimální zaostřovací vzdálenost zůstala 38 cm od roviny čipu.

Přestože výrobce použil větší optickou soustavu, tělo objektivu má menší objem a je lehčí. Nová generace se může pochlubit rozměry 88,5 x 113 mm a hmotností 805 g, což znamená, že objektiv je o centimetr kratší a o skoro 150 g lehčí. Navíc se mu dostalo utěsnění proti prachu a vlhkosti, po kterém profesionálové dlouho volali u předchozího modelu. S tím zřejmě souvisí i kompletní redesign konstrukce těla, která již není reverzní jako u předchozího modelu, ale konvenční s klasickým pohybem čoček při zoomu a uchycením sluneční clony těsně za závitem pro filtry.

EF 24/2.8 IS USM a EF 28/2.8 IS USM
Trochu nečekaně spolu se zoomem Canon představil dva širokoúhlé objektivy s pevným ohniskem a vestavěným stabilizátorem. Dle všeho jde o vůbec první stabilizované "pevné širokáče" na trhu, na což je Canon patřičně hrdý, i když je otázkou, kteří fotografové to patřičně ocení v praxi. Oba dva objektivy jsou si velmi podobné.

24mm verze je složena z 11 čoček v 9 skupinách, má minimální zaostřovací vzdálenost 20 cm, rozměry 68,4 x 55,7 a hmotnost 280 g.

28mm verze obsahuje pouze 9 čoček v 7 skupinách, je o 4 mm kratší a 20 g lehčí.

Oba dva objektivy jsou vybaveny sedmilamelovou clonou s maximálním clonovým číslem F22, čtyřkrokovým stabilizátorem obrazu s možností přepnutí mezi standardním a paningovým režimem. Oba mají závit filtrů 58 mm a kruhový USM motor zaostřování. Stejně jako nový zoom, i tyto objektivy mají povrchovou úpravu první čočky Super Spectra.

Závěrem
U všech tří novinek platí, že nahrazují poměrně staré objektivy, takže lze očekávat výrazný nárůst kresebnosti, lepší přenos kontrastu a výrazně menší zkreslení obrazu. U zoomu Canon slibuje zcela konzistentní kresbu a ostrost ve všech ohniscích, takže z pohledu kvality je určitě nač se těšit.
Na druhou stranu Canon zatím oficiálně neoznámil cenu pro český trh, ale pokud se potvrdí první informace z amerického trhu, bude největším a bohužel negativním překvapením u všech tří objektivů právě cifra na cenovce. Zoom 24-70/2.8L II by se dle všeho měl v USA prodávat za cca 2400 USD, což by znamenalo nárůst ceny o 1000 $ proti předchozímu modelu! Cena u nových pevných ohnisek bude pravděpodobně kolem 800 USD, což je cca dvojnásobek toho, co stojí dnes nestabilizované EF 24/2.8 a EF 28/2.8. Pravda, oba dva starší modely jsou již hodně archaické. Přesto zde nastává otázka, kolik stávajících fotografů bude ochotno zaplatit nemalé peníze za nový 24-70, byť bude bezesporu skvělý, a kterým fotografům se vyplatí investovat dvojnásobek za stabilizaci u širokoúhlého objektivu. Navíc Canon má v nabídce ještě světelnější f/1.4 verze širokoúhlých objektivů, které jsou vynikající, takže novinky míří na ne zcela jasně ohraničenou kategorii nadšených amatérů s dostatkem prostředků. Stejně tak je otázkou, zda trh potřebuje dva objektivy s rozdílem pouhých 4 mm, jejichž zbývající parametry a cena jsou skoro totožné.

Inu, až trh ukáže, jak uživatelé přijmou fakt, že ani nová 24-70/2.8L II USM nemá stabilizaci, ale naopak ještě širší pevná skla ji mají. U dvou pevných novinek je zase otázkou, komu se vyplatí do nich investovat takové prostředky. Pro APS-C zrcadlovky poskytují zcela dostatečný výkon zoomy typu 17-50/2.8 a pro profesionály je otázkou, zda tyto malé ne-Lkové objektivy budou dostatečně atraktivní a zda raději nesáhnou po ještě světelnějších verzích, byť za vyšší peníz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: