Canon PowerShot SX40 HS s 35× ultrazoomem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Canon PowerShot SX40 HS s 35× ultrazoomem

canon_sx40hs_100px

20. září 2011, 00.00 | Nástupce modelu PowerShot SX30 IS přináší hlavně nový zoomobjektiv s věším rozsahem, nový, výkonnější procesor, nový snímač s nižším rozlišením, a to ze 14 na 12 megapixelů, vylepšený výkon při snímání za špatného osvětlení, inovovaný systém optické stabilizace obrazu, vyšší provozní rychlosti, a umožňuje natáčet stereofonní video ve Full HD rozlišení. Doporučená prodejní cena je necelých dvanáct tisíc korun.

Canon PowerShot SX40 HS je výkonný kompaktní fotoaparát s digitálním hledáčkem a pankratickým objektivem s obrovským rozsahem ohniskové vzdálenosti. Umožňuje snadné, pohodlné použití s využitím plně automatických systémů, ale také ruční nastavení všech parametrů expozice. Je univerzálně použitelný, a to i díky tomu, že kromě fotografování umožňuje také natáčet ozvučené videoklipy v plném vysokém rozlišení, případně i v rozlišení sníženém.

Je to jeden ze dvou prvních fotoaparátů řady PowerShot, využívající nový obrazový procesor DIGIC 5. Druhým je S100 IS. Nový procesor zvyšuje výkonnost technologie HS System (High Sensitivity) a vylepšuje možnosti fotografování i natáčení videa. Zoom s obrovským rozsahem umožňuje snímat na sportovních a jiných akcích, život ve volné přírodě, portréty, ale i drobné detaily a abstraktní obrazy. Pro ostré snímky a videozáznamy pořizované z ruky slouží nový systém stabilizace obrazu, který nabízí i režim řízený umělou inteligencí.PowerShot SX40 HS versus SX30 IS – základní rozdíly v kostce:

 • Nový model SX40 HS využívá obrazový snímač typu CMOS s rozlišením 12 Mpx, SX30 IS má senzor s rozlišením 14 megapixelů.
 • SX40 IS má nový procesor DIGIC 5, SX30 IS DIGIC 4; ruku v ruce s tím je nový model výkonnější, má vyšší operační rychlosti a v rámci uceleného systému s vysokou citlivostí, High Sensitivity System, umožňuje lépe snímat i za špatných světelných podmínek.
 • Oba fotoaparáty mají stejný objektiv – optický zoom s mimořádným, 35násobným rozsahem; začínají u 24mm ohniska se širokým úhlem záběru a maximum mají u hodnoty 840 mm (ekvivalent 35mm formátu).
 • Nový model má inovovanou optickou stabilizaci obrazu, rozšířenou o režim „Intelligent IS“.
 • SX40 HS umožňuje natáčet video až v plném vysokém rozlišení Full HD/1080p@24, kdežto SX30 IS „jen“ HD/720p@24.
 • Zatímco SX30 IS má standardní rychlost souvislého snímání 0,6 obr./s, v případě SX40 HS to je cca 2,4 obr./s (s AF cca 0,8 obr./s/LV cca 0,9 obr./s) plus nabízí souvislé snímání vysokorychlostní – funkci High-speed Burst HQ á cca 10,3 obr./s pro řadu osmi snímků.
 • Oba modely mají aktivní sáňky pro externí blesky a výklopný blesk interní s maximálním dosahem 7 metrů, respektive 6,8 metru u SX30 IS.


 • Canon PowerShot SX40 HS podrobněji

  Obrazový snímač CMOS s rozlišením přibližně 12,1 milionu pixelů má úhlopříčku 1/2,3 palce. Procesor DIGIC 5 využívá stejně jako předchozí modely technologii iSAPS, avšak oproti předchozímu modelu dokáže zpracovat čtyřikrát víc obrazových dat pro každý pixel. Obraz má tedy kvalitněji podané detaily a barevné podání více odpovídá skutečnosti. Data navíc zpracuje šestkrát rychleji a vylepšen je i algoritmus snížení šumu – při použití citlivosti ISO 1 600 má obraz o 75 % méně šumu ve srovnání s DIGIC 4. Snímač a procesor tvoří tzv. HS System, tedy vysoce citlivý systém, který umožňuje lépe fotografovat a natáčet video i za špatného osvětlení. Přístroj má rozsah ekvivalentu citlivosti ISO 100 až 3 200 a v režimu s vysokou citlivostí až 6 400. A díky řešení HSS fotoaparát dokáže zachytit širší dynamický rozsah, což se příznivě projevuje u celkové reprodukční charakteristiky snímků.

  Základní poměr stran obrazu 4:3 se dá změnit na 3:2, 16:9 a 1:1. Snímky jsou formátu JPEG a je možno vybrat jemnou nebo normální kompresi. Obrazové soubory RAW pořizovat nelze. Stereofonní video MOV (H.264 + stereofonní lineární PCM) má nejvyšší rozlišení Full HD/1 920 × 1 080 px s frekvencí 24 obr./s, ale použít je možno i rozlišení HD/1 280 × 720 px á 30 obr./s a VGA/640 × 480 px á 30 obr./s. K dispozici je i funkce Super Slow Motion Movie (L/640 × 480 px á 120 obr./s a M/320 × 240 px á 240 obr./s), efekt Miniatura (HD/L 6 obr./s, 3 obr./s a 1,5 obr./s) a iFrame Movie (HD). Pořízené datové soubory je možno ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC. Podporovány jsou i paměťové karty s technologií Wi-Fi pro bezdrátový přenos dat.  Objektiv je 35násobný optický zoom Canon 4,3–150,5 mm 1:2,7–5,8, odpovídající po přepočtu na 35mm formát rozsahu 24–840 mm. Součástí jeho optické konstrukce je jeden člen Hi-UD, jeden člen UD, tedy optické prvky ze skla s mimořádně nízkým rozptylem, a také jeden oboustranný asférický člen. K dispozici je 4× digitální zoom s digitálním telekonvertorem cca 1,5× a 2× a Safety Zoom – bezpečný zoom; kombinovaný zoom má rozsah přibližně 140×. S objektivem jsou propojeny elektromotorky Ultrasonic a Voice Coil, které slouží k rychlému a tichému automatickému zaostřování a zoomování. Součástí objektivu je stejně jako u předchozích modelů efektivní systém optické stabilizace obrazu, nově s účinností až „4,5 kroku“ a s řadou režimů včetně speciálního Inteligentní IS.

  Inteligentní stabilizace obrazu automaticky identifikuje scénu a volí nejvhodnější ze sedmi režimů stabilizace. Režim Panning IS je vhodný kupříkladu pro zachycení závodních akcí nebo letadel v letu, obecně objektů v pohybu, který chceme na snímcích vyjádřit ostře zachyceným objektem na rozostřeném pozadí, čehož dosáhneme sledováním objektu. Tento režim stabilizuje obraz v ose kolmé k zaznamenávanému pohybu, nikoli v jeho směru. Režim Makro IS zase využívá hybridní stabilizaci obrazu pro snímání z malé předmětové vzdálenosti. Režim Powered IS je vhodný pro natáčení vzdálených objektů při maximálním přiblížení pomocí zoomobjektivu. A režim Tripod stabilizaci vypne, pokud je fotoaparát na stativu nebo na stabilní podložce.  Inteligentní IS – 7 režimů přehledně:

 • Normal IS: Standardní stabilizace obrazu vhodná pro klasické fotografování z ruky, s „běžným“ chvěním přístroje. Odpovídající korekci k dosažení nejlepších výsledků systém nastaví i v závislosti na ohniskové a předmětové vzdálenosti.
 • Panning IS: Fotoaparát použije tento režim, pokud při fotografování objektů v pohybu detekuje „panoramování“. Režim spustí stabilizaci obrazu na ose kolmé zaznamenanému pohybu a zajistí, že sledování objektu je plynulé a objekt je nasnímán ostrý na rozostřeném pozadí.
 • Macro IS: Tento režim opraví úhlové chvění i chvění kolmé na optickou osu, jež se často vyskytují při fotografování předmětů.
 • Tripod: Jakmile fotoaparát detekuje, že je fotoaparát fixován na stativu (nebo ve stabilní poloze), automaticky stabilizátor obrazu vypne.
 • Dynamic IS: Tento režim během natáčení videa zvyšuje stabilitu a kompenzuje nízkofrekvenční vibrace, které se běžně vyskytují, zejména při snímání v pohybu.
 • Powered IS: Při natáčení vzdálených objektů při maximálním přiblížení zajistí, že objekt zůstává v klidu a čistý. Zachytí a zmírní extrémní chvění fotoaparátu například při použití teleobjektivu.
 • Dynamic a Macro IS: Tento kombinovaný režim snižuje míru rozmazání obrazu způsobeného posunem a změnami úhlu, což je typické kupříkladu pro natáčení v režimu makro.
 • Systém automatického zaostřování má i funkci rozpoznávání obličeje v záběru, bodové ostření v jakékoli pozici, fixní na střed i výběr bodu plus sledování obličeje, souvislé ostření v režimu Smart Auto, funkce Servo AF/AE a Tracking AF pro sledování objektů. Možný je i ruční výběr bodu s použitím FlexiZone AF/AE a volba velikosti bodu – normální a malá. Nechybí zámek AF, pomocné osvětlení AF, možnost ostřit ručně a posouvání zaostření. Uváděna je nejkratší zaostřovací vzdálenost nula při použití základního ohniska a režimu makro, v praxi bude záležet na více faktorech.

  Exponometrický systém nabízí měření světla poměrové, spojené s rámečkem AF s rozpoznáním obličeje, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové (střed nebo svázané s AF detekcí obličeje, anebo FlexiZone AF rámečkem). K dispozici je funkce blokování expozice, možnost kompenzovat expozici, a to ve standardním rozsahu ± 2 EV, zdokonalená funkce i-Contrast pro automatickou korekci dynamického rozsahu a funkce automatické expoziční řady – autobracketing. Pro vyvážení bílé barvy je připravena plná automatika, šest režimů přednastavených (s vyvážením na denní světlo, zataženo, žárovkové světlo, dva druhy světla zářivek a na světlo bleskové), možné je uživatelské vyvážení a režimu Smart Auto je k dispozici korekce bílé pro více oblastí.  Výklopný elektronický blesk má automatický režim, volby stále zapnutý/vypnutý a režim pomalá synchronizace; nejvyšší synchronizovaná rychlost závěrky je 1/2 000 s. Nechybí funkce pro snížení projevu efektu červených očí, kompenzace expozice při fotografování s bleskem – ruční nastavení výkonu, zámek expozice při fotografování s bleskem, synchronizace na druhou lamelu závěrky, ale také FE s rozpoznáním obličeje, bezpečné FE a inteligentní expozice s bleskem. Dosah vestavěného blesku je maximálně 7 m. Přístroj má aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky Canon Speedlite EX.

  Fotografovat je možno s využitím plně automatického inteligentního režimu Smart Auto, který detekuje 32 scén (při použití pro natáčení videa 21 scén). Uživatel může sám volit různé scénické programy, mezi nimiž je například i expozice při detekci úsměvu, samospoušť při mrknutí a při nové tváři v záběru, High-speed Burst HQ, noční scéna z ruky, program Slabé osvětlení (3 Mpx), Stitch Assist pro tvorbu panoramat spojením dílčích snímků, a také sada tvůrčích filtrů – efektů (Efekt rybího oka, Miniatura, Fotoaparát na hraní, Monochrome, Velmi živé barvy, Plakátový efekt, Zdůraznění barvy a Záměna barvy). Ale také je k dispozici Program AE, program s prioritou rychlosti závěrky (1/3 200–15 s), program s prioritou clony, režim s ručním nastavením parametrů expozice, a je možno využít dvě paměti pro uložení uživatelského nastavení pro pohotové operativní použití.

  Fotografovat lze po jednom snímku, anebo použít snímání souvislé a souvislé s autofukusem. Základní rychlost je cca 2,4 obr./s a s AF á cca 0,8 obr./s (LV: cca 0,9 obr./s). Také je možno použít scénický program souvislého vysokorychlostního snímání High-speed Burst HQ s rychlostí přibližně 10,3 obr./s pro sérii až osmi snímků. Tradiční sada Mé barvy obsahuje obvyklé volby: Živé barvy, Neutrální barvy, Sépiově hnědá, Černobíle, Pozitivní film, Světlejší barva pleti, Tmavší barva pleti, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená a možnost nastavit barevnost uživatelsky.  Canon PowerShot SX40 HS je vybaven elektronickým hledáčkem s LCD panýlkem s úhlopříčkou 0,20 palce, s rozlišením přibližně 202 tisíc obrazových bodů, s poměrem stran obrazu 4:3, přibližně 100% pokrytím a s dioptrickou korekcí okuláru. Barevný displej typu PureColor II VA TFT LCD je umístěn na výklopném a otočném panelu, má úhlopříčku délky 2,7 palce (cca 6,9 cm), rozlišení přibližně 230 tisíc obrazových bodů, přibližně 100% pokrytí záběru a jas nastavitelný v pěti úrovních. A má také funkci Quick-bright LCD, která okamžitě nastaví jas displeje na maximum, což je potřeba například za jasného slunečného dne. Je možno zobrazit živý histogram a displej se dá použít i pro jednoduché úpravy snímků nebo pro zadávání tisku na přímo připojených fotografických tiskárnách.

  Fotoaparát má konektor USB Hi-Speed v kombinaci s výstupem A/V (PAL/NTSC) a minikonektor HDMI kompatibilní s CEC pro ovládání prezentací a videoklipů pomocí dálkového ovladače televizoru. Jako zdroj energie slouží 7,4V Li-ion akumulátor NB-10L s kapacitou 920 mAh (6,8 Wh). Je-li plně nabitý, umožňuje pořídit přibližně 380 snímků. Akumulátor a nabíječka jsou součástí dodávky, stejně jako sada programů ZoomBrowser EX/ImageBrowser, PhotoStitch, Movie Uploader pro YouTube a CameraWindow. Jako volitelné příslušenství je nabízen kupříkladu síťový napájecí adaptér ACK-DC80, ale také sluneční clona LH-DC60, HDMI kabel Canon HTC-100, měkké pouzdro DCC-850, adaptér FA-DC67A pro připojení snímacích filtrů se závitem průměru 67 mm, samozřejmě externí zábleskové jednotky Canon Speedlite 270EX/270EX II, 320EX, 430EX II, 580EX II plus Speedlite Transmitter ST-E2, nosič Speedlite SB-E2, a také kabel Off-Camera Shoe OC-E3.

  Tématické zařazení:

   » Rubriky  » testovaci  

   » Rubriky  » VSE  

   » Rubriky  » Go verze  

   » Rubriky  » Digitální fotografie  

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: