Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
10. července 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
Design
Web4Print: internetová služba pro personalizovaný tisk
technologie formuláře
4. června 2003, 00.00 | Jak vypadá technicky a cenově nenáročné, ale přitom kvalitní řešení pro realizaci
personalizovaných zakázek prostřednictvím Internetu?
Realizace tiskových zakázek prostřednictvím Internetu je neobyčejně zajímavou, ale v praxi dosud značně nedoceněnou možností, jak urychlit a zkvalitnit provádění nejrůznějších polygrafických služeb či získávat nové zákazníky. Hlavním důvodem zaostávání poptávky za nabízenými možnostmi jsou zde především konzervativnost uživatelů, nemalé investice a prostředky, které si nárokují zejména komplexnější řešení a v tuzemských podmínkách i poměrně vysoké náklady, které stojí samotné připojení k Internetu. Nepoměr nabídky a poptávky se výrazně projevil už před několika lety, kdy byl prudký boom internetových polygrafických řešení vystřídán neméně intenzivní krizí, během které zkrachovala řada na pohled lákavých, ale pro většinu uživatelů nedostupných či nezajímavých služeb uvedeného typu.
Krize zmíněného odvětví nicméně neznamenala jeho zánik. Poskytovatelé internetových polygrafických řešení pouze v mnoha případech zaujali střízlivější postoj, znamenající nabídku služeb, které, za příznivou cenu a s minimálními nároky na technické vybavení, umožňují polygrafickým subjektům realizovat běžné úkony jejich praxe. Příkladem nám mohou být služby pro výměnu náhledů (o jedné z nich, Proof-it-online, jsme psali zde), ale též řešení pro personalizovaný tisk, který patří podle prognóz k jedné z nejperspektivnější oblastí dnešní polygrafie. Zajímavou ukázkou služby pro tvorbu personalizovaných tiskovin prostřednictvím Internetu je i Web4Print společnosti Advent Software Limited, kterou podrobněji přiblížíme v tomto článku.
Jak Web4Print funguje?
Typický scénář zprovoznění služby vypadá následovně: Pověřený pracovník tiskárny či jiného subjektu nabízejícího tiskové služby, si stáhne ze serveru Web4Print aplikací stejného názvu. S její pomocí pak navrhne jednu nebo více šablon pro tvorbu personalizované tiskoviny. Ty pak uploaduje na server Web4Print, kde si za tímto účelem musí zřídit uživatelský účet. Zvolenou šablonu pak může zadavatel tiskoviny ve webovském prohlížeči vyplnit vlastními personalizovanými údaji - odpovídající serverová aplikace (základem je zde formátovací engine, založená na systému 3B2) sestaví na jejich základě tiskovinu, jejíž náhled je uživateli nabídnut v podobě PDF dokumentu. Uživatel nyní může náhled buďto schválit nebo provést další úpravy. Uvedený postup se opakuje do chvíle, kdy je zákazník s náhledem spokojen - poté zadá pokyny pro objednání tiskoviny, obsahující údaje, spojené s výstupní kvalitou, způsobem dodávky aj. Systém pak o objednávce vyrozumí provozovatele šablony, který po provedení případných finálních úprav realizuje výstup dokumentu.
Uživatel vyplní formulář šablony.
Ke konkrétní realizaci služby
Pokusme se nyní přiblížit konkrétní možnosti jednotlivých nástrojů Web4Print. Začneme pochopitelně u software pro návrh šablon. Jedná se o aplikaci, která je v současnosti k dispozici pouze pro Microsoft Windows, blížící se svými funkcemi standardním sázecím programům typu InDesignu či QuarkXPressu. S její pomocí lze vytvořit maximálně osmistránkový dokument, obsahující textové či obrazové rámečky a dále variabilní položky. Typografické možnosti produktu jsou na úrovni, mimo běžných prvků lze využít například ligatury, kerning či prostrkání a rovněž nejrůznější efekty, jako je třeba rotace, barevné zvýraznění apod. Použité formátovací charakteristiky je přitom možno uchovávat a opakovaně aplikovat pomocí stylů.
A získá náhled personalizované tiskoviny.
Grafika je do dokumentů Web4Print vkládána z externích souborů. Podporovány jsou formáty EPS, JPEG, TIFF, BMP a GIF. Coby variabilní data lze použít nejen text, ale rovněž obrázky a dále též nastavení barev a fontů. Možné je přitom propojení variabilních položek, takže volba jedné z nich ovlivní nabídku ostatních.
Po nastavení všech požadovaných položek vytvoří uživatel v podstatě jediným příkazem odpovídající HTML formulář, doplněný o všechny potřebné komponenty (grafika, formátovací instrukce aj.) Tento podklad pak uploaduje do svého uživatelského účtu na serveru služby, kde jej mohou začít využívat klienti způsobem, jež jsme popsali výše. Přístup je zde podmíněn zadáním hesla. Vzhled webovského rozhraní je přitom plně upravitelný podle požadavků provozovatele šablony či jeho zákazníků. Klientem schválený návrh se downloaduje zpět na počítač tvůrce šablony, kde se pak ve výše popsaném layout aplikaci provedou případné finální úpravy a realizuje výstup. Výstupní možnosti přitom odpovídají nárokům doby - využít lze PostScript, EPS, DCS či PDF s podporou separací a tiskových značek.
Rozhraní layout aplikace Web4Print.
Poměrně zajímavě a přijatelně vypadá cenový model služby: zpoplatňují se jedině dokončené stránky (tj. ty, které klient odsouhlasil a provozovatel šablony stáhl), a to při ceně 5 Euro za stránku. Je přitom na zadavateli šablony, jakým způsobem tento výdaj klientovi zaúčtuje.
Závěr
Základní koncepci Web4Print lze těžko něco vytknout. Uživatel zde dostává do rukou silný, výkonný a přitom na použité zdroje značně nenáročný nástroj pro realizaci personalizovaných zakázek prostřednictvím webovského rozhraní, jejichž typografie je skutečně na úrovni. O tom, jak může konkrétně vypadat využití rozhraní pro personalizovanou zakázku, vytvořeného s pomocí Web4Print, se lze nejlépe přesvědčit na této stránce. Zajímavým materiálem popisujícím fungování služby je pak zejména tato informační brožura. Ten, kdo chce začít službu skutečně využívat, si pak může nejprve zdarma stáhnout výše popsanou layout aplikaci, kterou lze lokálně využívat po neomezeně dlouhou dobu. Pro online nasazení je pak třeba zřídit po 30 dní zdarma využivatelný účet.
Jediným, ale zřejmě dosti zásadním problémem, na který jsme při našem testování služby narazili, je podpora češtiny. Výrobce sice deklaruje podporu všech evropských jazyků, v rámci aplikace lze použít libovolný font instalovaný v systému a nabízí se zde i české dělení slov, většinu znaků české abecedy se nám ovšem nepodařilo korektně vložit. Těžko říct, nakolik se jednalo pouze o problém naší konkrétní konfigurace a nakolik o zásadní nedostatek systému samotného, ke dni zveřejnění tohoto článku se nám bohužel nepodařilo tuto otázku uspokojivě zodpovědět. Získáme-li k tomuto problému více informací, doplníme je do diskusního fóra tohoto článku, o obdobnou službu prosíme i ty naše čtenáře, kteří mají či získají se službou v uvedeném směru jakékoli zkušenosti. Ať už je to ovšem s češtinou jakkoliv, představuje Web4Print velmi zajímavou ukázku toho, jak lze efektivně použít Internet v prostředí velkých i malých polygrafických provozů.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
22. září 2024