Tutoriál pro Adobe Illustrator: Tučňák - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Design

Tutoriál pro Adobe Illustrator: Tučňák

21. února 2011, 10.00 | Dnešní tutoriál by mohl potěšit uživatele Linuxu :o) Na ledové kře právě připlouvá tučňák Alfons a při jeho „výrobě“ si opět můžou převážně začátečníci procvičit práci s perem, cestářem, a dojde i na nějaké využití efektů.

Pozn.: Tutoriál je psán pro Illustrator CS3, ale tvořit můžete takřka v jakékoliv verzi programu. Návod vyžaduje základní znalosti aplikace, doba trvání tvorby grafiky je asi 1–1,5 hodiny (podle zkušeností). Uvedené klávesové zkratky platí pro Mac OS X, uživatelé Windows si nahradí Cmnd za Ctrl a Opt za Alt. Některé obrázky níže si můžete rozkliknout na větší náhled.

1) Natáhněte černý obdélník o velikosti 5 × 10 cm a poté zvolte Efekt > Stylizovat > Zaoblení rohů (poloměr 2,5 cm) a následně Objekt > Rozdělit vzhled.

ill_tutorial_penguin_01f.jpg
Klikněte pro zvětšení

2) Vytvořte kružnici o průměru 8,5 cm. Zarovnejte ji vodorovně na střed se zaobleným obdélníkem a navíc tak, aby horní bod kružnice ležel přesně na středovém bodu zaobleného obdélníku. K tomu vám dopomáhej… zapnutí Automatických vodítek :o)

ill_tutorial_penguin_02f.jpg
Klikněte pro zvětšení

3) Označte oba tvary a za držení klávesy Option klepněte na Cestáři na ikonku Přidat k oblasti tvaru. Sloučenému tvaru označte nástrojem Přímý výběr body naznačené na obrázku níže a na horní liště klepněte na ikonu Převést vybrané kotevní body na hladké.

ill_tutorial_penguin_03f.jpg
Klikněte pro zvětšení

4) Označte Přímým výběrem levý (právě zaoblený) bod, stiskněte Shift a šipku doleva. Bod se nám posune o 10 obrazových bodů. To stejné udělejte s pravým bodem na druhou stranu.

5) Vzniklému základu těla tučňáka dejte přechod z 80% do 100% černé (asi jako na obrázku).

6) Perem si nakreslete tvar podobný tomu červenému na obrázku. Jde hlavně o tu horní část… ať je pěkně oblá a zarovnaná na střed předchozího tvaru. O zbytek nejde, ten stejně hned "odstraníme".

7) Označte spodní černé tělo a pomocí Cmnd+C/Cmnd+F ho zkopírujte dopředu. K této kopii přiberte do výběru horní červený tvar a pomocí Cestáře vytvořte průsečík tvarů. Vzniklému objektu dejte gradient z bílé do 4% černé.

ill_tutorial_penguin_07f.jpg
Klikněte pro zvětšení

8) Někde bokem si vytvořte ovál o rozměrech 3,5 × 1,5 cm a zvolte Efekt > Pokřivit > Mušle nahoru (hodnoty na obrázku). Potom zvolte Objekt > Rozdělit vzhled, označte Přímým výběrem spodní bod a za držení Shiftu stiskněte třikrát šipku dolů.

ill_tutorial_penguin_09f.jpg
Klikněte pro zvětšení

9) Objektu přiřaďte barvu RGB = 255‑205‑6. Nástrojem Mřížka (U) přidejte jeden kotevní bod doprostřed objektu a tomu přiřaďte žlutou barvu RGB = 255‑250‑0.

10) Perem nakreslete jednoduchou černou čáru a dále vytvořte dva obyčejné černé oválky. Vše umístěte jako na obrázku.

11) Natáhněte bílý ovál jako na obrázku. Přes Cmnd+C/Cmnd+F zkopírujte dopředu, za držení Option a Shift malinko zmenšete a dejte černou barvu. Tenhle černý ovál znovu zkopírujte dopředu, ještě trochu zmenšete a dejte bílou barvu.

12) Vytvořte černý ovál, natočte ho a umístěte jako na obrázku.

13) Prostřední (nejmenší) bílý ovál zkopírujte dopředu, přiberte do výběru černý natočený a na Cestáři zvolte (za držení Option) průsečík. Nakonec ještě dejte nahoru jeden malinký, mírně nakloněný ovál podle obrázku.

14) Seskupte (Cmnd+G) celé oko, zduplikujte, vodorovně převraťte a umístěte na druhou stranu hlavy.

15) Vytvořte ovál se stejným šedočerným přechodem jako má tělo tučňáka o velikosti 1,4 × 5,3 cm a zvolte Efekt > Pokřivit > Oblouk s hodnotami jako na obrázku. A následně už klasicky Objekt > Rozdělit vzhled.

ill_tutorial_penguin_16f.jpg
Klikněte pro zvětšení

16) Zduplikujte tohle křídlo, převraťte a obě umístěte na tělo tučňáka jako na obrázku níže…

17) Perem si nakreslete takovouhle oranžovou "bramboru" (RGB = 255-220-13).

18) Opět Perem nakreslete tvar podobný tomu poloprůhlednému na obrázku. Poté zkopírujte ten spodní dopředu (oblíbené Cmnd+C/Cmnd+F), přiberte do výběru ten horní a pomocí Cestáře vytvořte průsečík obou. Vzniklému tvaru dejte výplň v barvě RGB = 255‑192‑0 (krytí 100 %!).

19) Nástrojem Mřížka přidejte bod zhruba někam doprostřed (viz obrázek) a dejte mu barvu RGB = 242‑139‑0. Pak oba tvary seskupte, skupinu zduplikujte, převraťte a obě tlapky umístěte podle obrázku (případně malinko zmenšete, natočte apod.).

20) Perem nakreslete tvar podobný tomu modrému na obrázku a umístěte ho pod zobák i pod křídlo. Zkopírujte bílé břicho dopředu, přiberte "modrý" tvar a vytvořte přes Cestář průsečík. Vzniklému tvaru dejte přechod ze 40% černé do bílé, režim Násobit, krytí 30 %.

ill_tutorial_penguin_22f.jpg
Klikněte pro zvětšení

21) Totožným postupem udělejte stín pod zobákem na druhou stranu, jen obraťte přechod a krytí můžete nechat na vyšší hodnotě (viz obrázek).

ill_tutorial_penguin_23f.jpg
Klikněte pro zvětšení

22) Když se vám bude chtít, můžete stejným postupem udělat i drobné stíny pod křídly na tlapách. Průsečík vytvořte z posunuté kopie černého křídla a kopie žlutého základu tlapky. Přechod udělejte místo z černé do bílé z nějaké tmavě oranžové do bílé.

ill_tutorial_penguin_24f.jpg
Klikněte pro zvětšení

23) Natáhněte kružnici, dejte jí přechod podobný tomu na obrázku, režim Násobit a kružnici "splácněte" na ovál. Udělejte ještě dvě kopie tohoto objektu a zmenšete je.

ill_tutorial_penguin_25f.jpg
Klikněte pro zvětšení

24) Umístěte stíny pod tučňáka. Ty malé černým středem pod paty, ten velký pod zadek, a případně si je trošku dolaďte podle chuti (viz obrázek).

25) Označte komplet celý dosavadní výtvor a seskupte (Cmnd+G). Zamkněte tuto vrstvu, POD ní si vytvořte novou, nástrojem Pero si naklikejte objekt podobný tomu na obrázku a dejte mu nějaký bleděmodrý gradient.

ill_tutorial_penguin_27f.jpg
Klikněte pro zvětšení

26) Označte objekt, stiskněte Cmnd+C a hned potom Cmnd+B (Kopírovat > Vložit dozadu) a kopii posuňte o kousek dolů.

27) Zapněte si Automatická vodítka (Cmnd+U) a nástrojem Přímý výběr posuňte patřičné kotevní body spodního objektu tak, aby nám vznikla hrana kry, na které bude tučňák sedět.

ill_tutorial_penguin_31f.jpg
Klikněte pro zvětšení

28) Natáhněte obdélník velký zhruba jako "ledová kra" a zvolte Efekt > Stylizovat > Klikyháky. S nastavením si pohrajte podle sebe, inspirovat se můžete na obrázku…

ill_tutorial_penguin_32f.jpg
Klikněte pro zvětšení

29) Z nabídky menu vyberte Objekt > Rozdělit vzhled a následně Objekt > Cesta > Obrysy tahu. Vzniklý objekt umístěte nahoru nad kru tak, aby ji překrýval.

ill_tutorial_penguin_33f.jpg
Klikněte pro zvětšení

30) Zkopírujte horní část kry dopředu, přiberte do výběru "čmáranici" a na Cestáři zvolte Průsečík. Vzniklému objektu přiřaďte barvu podle obrázku níže…

ill_tutorial_penguin_34f.jpg
Klikněte pro zvětšení

31) A máme v podstatě hotovo. Tučňáka posaďte na kru, můžete přidělat jeho odraz na ledu… pod něj třeba natáhněte gradient připomínající moře… kře jsem dal drobný stín… dozadu nějaké ty ptáčky, mráčky, lodičky, a výsledek může vypadat třeba takhle:

ill_tutorial_penguin_35f.jpg
Klikněte pro zvětšení

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: