Příležitost pro imaginativní tvůrce - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Design

Příležitost pro imaginativní tvůrce

13. srpna 2002, 00.00 | Srovnání grafické tvorby, designu a architektury s mezinárodní konkurencí nabízí celá řada soutěží, konferencí a výstav. Představme alespoň některé z nich, které se budou konat v letošním roce.

Srovnání grafické tvorby, designu a architektury s mezinárodní konkurencí nabízí celá řada soutěží, konferencí a výstav. Představme alespoň některé z nich, které se budou konat v letošním roce. První ročník mezinárodního bienále plakátu v Koreji (20. až 30.11. 2002), třetí ročník mezinárodního bienále designu v Saint-Etienne ve Francii (16. až 24.11.2002) a mezinárodní konferenci věnovanou výzkumu moderní architektury a designu (30. 8. až 1. 9. 2002) s názvem Univerzální proti individuálnímu, kterou pořádá finská Alvar Aalto Academy, Alvar Aalto Museum, University of Art and Design Helsinky a město Jyväskylä.

Korejské bienále
Jižní Korea je tradiční účastník a spolupořadatel akcí ICOGRADA (mezinárodní nevládní a nepolitická asociace, zastřešující nezávislé členské organizace působící na poli grafického designu a vizuální komunikace). V roce 2000 hostila v Soulu účastníky světového kongresu Oullim (v korejštině to znamená Velká harmonie), v roce 2001 pořádala akci ICSID SEOUL - budoucnost grafického designu v jednadvacátém století, ve světě informačních technologií a v době digitalizace výrobních postupů. Na letošním brněnském bienále (ve spolupráci s ICOGRADA) zastupoval Jižní Koreu Ahn Sang-Soo s příspěvkem Vizuální národní slovník. Podle jeho slov je Korejská typografie "hangul" ukázkou účelné a efektivní národní designérské identity. Sang-Soo ukázal i obrazovou dokumentaci, co to znamená být Korejcem v historickém kontextu ("rozvoj hangul jako jazyka designérů") a předvedl, jak sám přispívá k formování vizuálního slovníku korejského lidu. Měl bezesporu co říci i Evropanům, jeho příspěvek vzbudil zasloužený ohlas. Zmínil se také o akcích, které lze v letošním roce očekávat. Na prvním místě jmenoval podzimní bienále plakátu v Koreji v termínu od 20. do 30. listopadu 2002 ve výstavní hale B1 korejského Design centra.
Akci pořádá Korea Institute of Design Promotion (KIDP), soutěží se v kategoriích komerční plakát, kulturní a umělecký plakát pro oblasti sportu, cestování a zábavy. Nebudou chybět ani návrhy reklamních kampaní a corporate designu. Uzávěrka pro vstup do soutěže je 18. října 2002 a v mezinárodní porotě se objeví Gianni Bortolotti (Itálie), Marina Langer-Risa (Německo), Fukuda Shigeo (Japonsko), Luba Lukova (USA), Koo, Dong-jo (Korea). Bližší informace a vstupní formulář je možné najít na internetových stránkách http://www.designdb.com/english/. Přijímány jsou díla o formátu od A1 do BO, bez registračního poplatku, ve dvou výtiscích. Je třeba přiložit také průkazové foto autora. To vše do 18. 10. 2002 na adresu Convention Team, Korea Institute of Design Promotion (KIDP), Korea Design Center 7F, 344-1 Yatap 1-dong, Seongnam City, 463-828 Republic of Korea.

Francouzské město designu
Ač se zástupci francouzského designu na akcích ICOGRADA objevují jen zřídka, mají se čím pochlubit. Přesvědčit se o tom můžete (mimojiné) v Saint-Etienne, která se nazývá metropolí designu. K vidění je zde nové Mezinárodní centrum designu, které stojí na místě někdejší zbrojní továrny. Centrum se zabývá především užitým uměním, inovací (technologickým transferem), výukou designu a futurologií (předpokládaným vývojem výrobků). Těžištěm programu centra je v současné době projekt Galerie inovace. Výstava představuje předměty denní potřeby s důrazem na jejich sociální a technologické hledisko s vazbou na životní prostředí. K novému Design centru se budou vztahovat rovněž studijní programy, letní školy a semináře. "Snažíme se spojit úsilí odborníků i z jiných oborů - zejména sociologie, sémiotiky, psychologie, historie vědy a techniky, typografie, grafického designu," prohlásili ve francouzském tisku zástupci centra.
Nový institut má své internetové stránky www.institutdesign.fr. Kromě běžných informací zde najdete také pozvánku na třetí ročník Mezinárodního bienále designu ve dnech 16. až 24. listopadu 2002 v krásném městě pohostinné Francie, v Saint-Etienne.
"Věříme, že významný festival umožní větší zapojení designérů, grafiků, nadějných studentů, jednotlivců i skupin do procesu tvorby. Bienále bude prezentovat rozsáhlé množství projektů a výstav autorů z celého světa. K dispozici bude i barevný katalog," prezentuje akci její generální manažer Jacques Bonnaval.
Kontakt: Secrétariat Biennale Annick PETIT-TRINQUETEL et Brigitte RAOULT Tél. + 33 (0)4 77 47 88 05, Fax + 33 (0)4 77 47 88 01,e-mail: .

Severský design
Finsko bylo a je zemí kvalitního designu a architektury. Jméno Alvar Aalto se řadí k takovým veličinám jako je Walter Gropia, Miese van der Rohe či Le Courbusier. A právě jeho jméno má v podtitulu mezinárodní konference s názvem Univerzální proti individuálnímu. Pořádá ji Alvar Aalto Academy, Alvar Aalto Museum, University of Art and Design Helsinky a město Jyväskylä. Pořadatelé třídenní konference - od 30. srpna do 1. září 2002 - uvítají v městě Alvara Aalta odborníky z celého světa, aby prezentovali své zkušenosti z oblasti výzkumu moderní architektury, designu a grafiky. Na programu jsou témata kulturní dědictví architektury a designu šedesátých let, pozoruhodné projekty, technologie a materiály. "Přednášející z celého světa nabídnou širokou škálu pohledů a názorů popisujících různé lokální fenomény ve snaze postihnout individuální přístup a filosofii doby. Akce je příležitostí a impulsem pro budoucí tvorbu," řekl pro místní tisk profesor Pekka Korvenmaa, ředitel institutu.
Informace: Ms.Marjo Holma, , tel.: +358 (0) 14 62 4811
www.alvaraalto.fi/conferences/universal

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: