Několik tipů pro fotografování v zimě: Jak fotografovat v mrazu (1. díl) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Design

Několik tipů pro fotografování v zimě: Jak fotografovat v mrazu (1. díl)

31. ledna 2011, 00.00 | V uplynulých měsících jsme měli možnost ochutnat vše podstatné, co charakterizuje tu pravou zimu. Máme tím na mysli třeskuté mrazy a hory napadlého sněhu. V našem čtyřdílném miniseriálu vám přinášíme několik rad, které mohou pomoci začínajícím fotografům při fotografování v zimních podmínkách.

Jak fotografovat v mrazu

Fotografování v zimě má svůj specifický charakter, který může začínajícím fotografům přichystat určité svízele. Nízké teploty, limitovaný čas na focení, místy ne úplně optimálně fungující expoziční automatika při fotografování na sněhu, potíže s vyvažováním bílé barvy a další problémy, které se váží k zimnímu fotografování, mohou těm méně zkušeným proces fotografické tvorby řádně zkomplikovat. Abychom se těmto nástrahám vyhnuli, jistě neuškodí si v našem čtyřdílném miniseriálu uvést několik rad a tipů, jež mohou fotografování v zimě usnadnit především začínajícím kolegům.

Komplikace, které přináší fotografování v mrazu
Myslete na to, že nižší teploty vedou k rapidnímu snížení kapacity vaší baterie ve fotoaparátu. Proto neotálejte a raději si pořiďte rezervní baterii, kterou si budete při fotografování zahřívat v kapse - tím si udržíte její kapacitu na optimální výši. Po vybití akumulátoru ve fotoaparátu pak můžete použít ohřátou rezervní baterii, která vám díky tomu vydrží déle. Vybitou baterii si poté dejte zase do kapsy, protože po zahřátí vám může v nouzi poskytnout ještě energii na zhotovení několika snímků.


Pro fotografování v zimních podmínkách se vyplatí zakoupit rezervní baterii. Ilustrační foto: via Olxsg.com

Dobré oblečení je nutnost
Teple se oblečte (rukavice a čepice jsou téměř nutností) a obujte (ideální je obuv vybavená technologií Gore-Tex). Koženou obuv si ošetřete impregnačním sprejem či krémem. Rovněž se vyplatí si vzít něco horkého na zahřátí (například čaj v termosce), aby vám zima neznechutila samotný proces fotografování. Pokud vyrážíte ven za třeskutých mrazů (tj. -10 stupňů Celsia a méně), namažte si raději krémem místa, kde není vaše pokožka chráněná oděvem, neboť se vystavujete nebezpečí vzniku omrzlin. V zimě vám mohou pomoci i různé pomůcky, které díky chemickým reakcím dokáží produkovat teplo (např. různé ohřívací sáčky s termogelovou kapalinou apod.). V případě, že budete fotografovat na sněhu za slunečného počasí, nezapomeňte si přibalit sluneční brýle, aby vás ozářené sněhové plochy neoslňovaly.


Jedním z příjemných zdrojů tepla, který může prochladlého fotografa povzbudit, je kupříkladu teplý nápoj. Ilustrační foto: via Skippyjon

Před odchodem ven si ještě za tepla nastavte fotoaparát tak, abyste později do jeho ovládání nemuseli s rukavicemi na rukou příliš zasahovat (s rukavicemi se jednotlivá tlačítka fotoaparátu špatně ovládají). Pro úplné začátečníky z toho plyne rada, že je vhodné se zevrubně obeznámit se svým aparátem nejdříve doma, což je rozhodně pohodlnější než zdlouhavé laborování s nastavováním přístroje venku, když budete mít promrzlé prsty.


Speciální rukavice „Photo Gloves“ od společnosti Lowepro nejen že zahřejí fotografovi ruce, ale umožňují i vcelku pohodlné ovládání přístroje. Ilustrační foto: via Lowepro.com

Samozřejmě můžete nějakou dobu fotit i bez rukavic, ale sami asi dobře víte, že vám díky mrazu ztuhnou prsty natolik, že už pak v dalším fotografování nelze pokračovat. Určitým kompromisem může být používání speciálních rukavic, které jsou určeny zvlášť pro fotografy a umožňují pohodlnější ovládání fotoaparátu (viz například rukavice „Photo Gloves“ od společnosti Lowepro).

Na delší fotografické túry vám doporučujeme nevyrážet o samotě, protože v případě nějaké nehody vám v mrazu hrozí vážné nebezpečí vzniku omrzlin či dokonce umrznutí. Pokud se mermomocí chcete na focení vydat sami, sdělte někomu předem přibližnou polohu, kde se budete vyskytovat. V případě nehody vás budou moci záchranné složky rychleji najít, což vám může zachránit i třeba holý život (zejména pokud fotografujete na horách). Nespoléhejte se jenom na mobilní telefon, protože vám může buď dojít baterka, nebo nemusíte být v dosahu signálu, a pak vám mobilní aparát nebude k ničemu.


Na delší fotografické „tripy“nevyrážejte z bezpečnostních důvodů sami (zvláště když budete fotografovat v horách). Ilustrační foto: via Nohch

Pokud venku hustě sněží, můžete svou fotovýstroj chránit s podobným vybavením, které se používá i na ochranu před deštěm (například různé ochranné obaly pro fotoaparát a objektiv; více informací k tomuto tématu naleznete v našem předchozím článku ZDE).


V zimě můžete svůj fotoaparát chránit například před hustým sněžením pomocí příslušenství, jež se používá pro fotografování v dešti (na obrázku vidíte voděvzdorné pouzdro od společnosti Aquatech. Ilustrační foto: via Aquatech.net

Pozor na kondenzaci vodních par
Dejte si pozor na kondenzaci vodních par, která se objeví na vychladlém fotoaparátu například při vstupu do vytopené místnosti (riziko vzniku zkratu uvnitř fotoaparátu). Je proto dobré umístit „zmrzlý“ fotoaparát před návratem do teplého domova do vzduchotěsného sáčku, aby se kondenzační páry vysrážely na něm a nikoliv na aparátu. Pokud tak neučiníte a máte v rukou „orosený“ fotoaparát, snažte se alespoň snížit riziko možných problémů tím, že vyjměte z přístroje paměťovou kartu a akumulátor a necháte poté fotoaparát na cca 15 minut s otevřenými krytkami oschnout (v průběhu „aklimatizace“ přístroj kvůli nebezpečí vzniku zkratu a následného poškození samozřejmě nezapínáme). Často také funguje položit studený fotoaparát při návratu domů nejdříve do relativně chladnější místnosti (například na verandu či k otevřenému oknu, kde se může přístroj snáze teplotně „aklimatizovat“).


Při vstupu se studeným fotoaparátem do vytopené místnosti se budou na přístroji kondenzovat vodní kapky podobně, jako se to děje například na oknech. Ilustrační foto: via Muslimpage

Dalším rizikem může být váš dech, ze kterého se rovněž mohou vysrážet vodní páry na vašem fotoaparátu. Proto se například nesnažte odfukovat sněhové vločky z fotoaparátu či objektivu. Zkondenzované vodní páry vám totiž na přístroji rychle zmrznou, což může v ojedinělých případech vést i k poškození méně kvalitních fotoaparátů.


Jedním ze způsobů, jak lze chránit fotoaparát před kondenzací vodních par, je možnost umístit na chvíli vychladlý přístroj do vzduchotěsného igelitového sáčku. Vodní pára se pak vysráží na použitém sáčku a aparát zůstane suchý. Ilustrační foto: via Usa.canon.com

Rizika při používání stativu
Používáte-li v mrazu kovový stativ, je dobré z preventivních důvodů olepit nějakým izolantem (například kobercovou lepící páskou) všechna místa, kterých se v terénu budete dotýkat (v případě, že nebudete mít na rukou rukavice). Při silnějších mrazech vám totiž může kůže velmi snadno a rychle přimrznout ke kovovým předmětům, což je podobně bolestivé, jako když si například přilepíte k sobě prsty sekundovým lepidlem.


V mrazech roste riziko vzniku omrzlin či přimrznutí pokožky na kovové komponenty stativu. Proto je vhodné při fotografování v zimě obalit všechny exponované části tripodu například kobercovou lepící páskou. Ilustrační foto: via Earthboundlight.com


Nohy tripodu můžete rovněž chránit speciálními návleky, které ve své nabídce mají někteří výrobci stativů (např. firma Gitzo a její produkt „Gitzo GC2560“ ). Ilustrační foto: via Optics4birding.com

V mrazu musíme vzít v úvahu větší křehkost plastových (potažmo i kovových) komponent vaší fotovýbavy. Pokud tedy například váš stativ disponuje plastovými páčkami, zacházejte s nimi opatrně, aby se vám neulomily.


Ilustrační foto: via Landscapephotographymusings .com

Riziko poškození stativu hrozí také při jeho používání v hlubokém sněhu. Nohy rozloženého tripodu totiž můžete snadno poškodit, pokud se je budete snažit „neurvale“ naráz zapustit do sněhu. Lepší je proto nohy stativu nořit do sněhu postupně jednu po druhé (tzn. nejdříve do sněhu pomalu zabořit jednu nohu stativu a teprve potom tlačit na zbývající nohy tripodu).

Vliv mrazu na LCD displej
V zimě může díky silnému mrazu dojít k dočasnému zatuhnutí LCD monitoru fotoaparátu. Průvodním jevem zamrzání LCD displeje bývá viditelná ztráta kontrastu a jeho pomalejší odezva. Jedná se o dočasnou indispozici, která bez následků zmizí s přechodem fotoaparátu do teplejších podmínek. Je dobré vědět, že při zatuhnutí LCD displeje dramaticky vzrůstá možnost jeho poškození, pokud na něj budeme například tlačit prstem apod. Dodejme, že většina výrobců v manuálech ke svým fotoaparátům nedoporučuje fotografování v mrazu, takže se na případné poškození nemusejí vztahovat záruční opravy (pokud používáte nový přístroj, který je ještě v záruce).


Ilustrační foto: via Photographyreview.com

Vezměte s sebou jen ty nejnutnější věci
Pokud se hodláte vydat na delší fotografickou "túru" po zasněžené krajině, měli byste si s sebou vzít opravdu jen to nejnutnější. Fotografování v zimě je totiž výrazně namáhavější než třeba v létě, zvlášť, když se budete „brodit“ závějemi sněhu například na horách (při brodění v čerstvě napadlém sněhu mohou být nápomocny i třeba sněžnice). V těchto podmínkách je už každé kilo na zádech navíc pořádně znát. Berte si tedy pouze to vybavení, o kterém bezpečně víte, že je při vašem fotografování využijete.


Ilustrační foto: via Clubsnap.com

Očekáváte-li na základě předpovědi počasí, že v době fotografování bude hustě sněžit, preferujte používaní pokud možno univerzálnějšího objektivu, abyste nemuseli v exteriéru měnit objektivy. Výměnou objektivu za hustého sněžení totiž riskujete vniknutí sněhových vloček do vnitřního prostoru digitální zrcadlovky, což by mohlo vést k vážným komplikacím.

Resumé

V dnešním prvním díle našeho „miniseriálu“ jsme popsali některé komplikace, se kterými se můžeme setkat při fotografování v zimě, a rovněž jsme uvedli některé rady, jak je možné se na tyto „zimní nešvary“ připravit. V příštím díle se podíváme na několik tipů, jež začínajícím fotografům pomohou na sněhu správně exponovat.

Konec prvního dílu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: