Grafická úprava časopisu Reflex - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Design

Grafická úprava časopisu Reflex

31. srpna 2001, 00.00 | Není to dávno, co časopis Reflex zásadně změnil grafickou úpravu. Nový styl vyvolal ostré diskuse mezi zastánci a odpůrci. Svůj názor publikuje Filip Blažek

Přiznám se, že jsem nikdy nepatřil a nepatřím mezi pravidelné čtenáře Reflexu, takže vývoj jeho grafické úpravy sleduji spíše náhodně, když se mi časopis dostane do rukou. V začátcích se mi hodně líbil, oceňoval jsem zejména zajímavé používání velkých fotografií a originální autorská titulková písma; bylo cítit, že časopis upravuje Grafik s velkým G.

Postupem času se ale originalita vytrácela, nápad nahradilo klišé, časopis mi po výtvarné stránce přišel velice nepřitažlivý, přičemž mi zvláště vadily prapodivné a necitlivé titulkové kreace. Časopis netvořil celek, který bych si rád pročetl, rubriky mi přišly nepřehledné, celkové úprava nezajímavá. Tento stav trval několik let.

Nová grafická úprava Marka Pistory mě proto velmi překvapila a potěšila. Na rozdíl od mnoha periodik, které se změnou neustále váhají a pomalu se k něčemu odhodlávají (smutným dokladem je vzhled Mladé fronty Dnes), se Reflex pustil do proměny úplně od základů. Jediné, co zůstalo, je původní logo Aleše Najbrta. (I když měl Pistora chuť logo změnit, nakonec zůstalo a myslím, že je to správné rozhodnutí.)

Považuji nový Reflex za přehlednější, čtivější a hezčí. Z mnoha stránek je zjevné, že se na úpravě Pistora podílel přímo, titulky rozsáhlejších článků jsou připraveny s vkusem a nezřídka obsahují nějaký drobný žert či malou schválnost. Pistora si vůbec cení i těch nejmenších detailů, jako je značka ukončující článek nebo číslování stránek. Zcela výjimečné je, že většina titulkových písem v časopise jsou Pistorovy vlastní abecedy! Pochválit musím i obálku, logotyp je ponechán v bílém pruhu, čímž nejen vynikne, ale zároveň nenarušuje fotografii, seznam vybraných článků je umístěn velmi decentně a výrazný titulek pak tvoří kontrast k logotypu Reflex. I volbu textového písma považuji za zdařilou, dobře čitelný grotesk pro většinu článků a hezká antikva pro několik vybraných textů se vzájemně příjemně doplňují.

Mám-li nové úpravě Reflexu něco vytknout, bude to titulkové písmo použité například pro názvy rubrik v záhlaví časopisu. V malých velikostech mi nevadí, ale při zvětšení na titulek článku vyniknou jeho chladné a vykonstruované tvary a sníží se čitelnost. Písmo svou odosobněností může negativně působit na konzervativní čtenáře zvyklé na ladné křivky běžného písma.

Málokterý grafik může dohlížet na každý výtisk týdeníku, a proto je velmi důležité (a náročné) připravit takovou grafickou koncepci, která by umožňovala jednotlivým grafikům-operátorům připravit hezké číslo jen s minimálními zásahy art-directora. Myslím, že Pistorovi se povedlo něco podobného. Vytvořil koncepci, která je pružná, ale ucelená. Věřím, že grafikům nebude činit problém v načatém směru pokračovat a plynule ho obohacovat o nové prvky, detaily, nápady.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: