CorelDRAW tutoriál: Křížící se vlny - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Design

CorelDRAW tutoriál: Křížící se vlny

2. února 2011, 10.00 | V tomto článku si vytvoříme pěkné křížící se vlnovky, vhodné především jako podklad nebo doplněk nějaké grafiky. Tutoriál je tedy určen zejména začínajícím uživatelům CorelDRAW.

Po spuštění CorelDRAW vytvoříme Nový prázdný dokument a přednastavené Rozvržení formátu A4 změníme Na šířku. Kombinací kláves Ctrl+J vyvoláme dialogové okno Možnosti, kde na kartě Dokument-Vodicí linky-Předvolby zaškrtneme a odsouhlasíme volbu Okraje stránky. Předposlední ikonou ve Standardním panelu Přichytit k aktivujeme volbu Přichytit k vodicím linkám.

Nástrojem Ruční režim a doladěním pomocí Nástroje Tvar vytvoříme tlustou vlnovku.

Totožným způsobem vytvoříme i vnitřní vlnovku, můžeme vycházet z vlnovky první.

Nyní aktivujeme Nástroj Interaktivní Přechod, kterým táhneme z jedné vlny do druhé. V Panelu vlastností nastavíme Počet přechodových tvarů na 3.

Nástrojem Tvar můžeme stále označit původní vlnovky a doupravit jejich tvary tak, aby i přechodové tvary vypadaly podle našich představ. Jakmile je vše v pořádku, přechod rozpojíme kombinací kláves Ctrl+K (Změnit- Rozdělit) a rozeskupíme Ctrl+U (Zrušit skupinu v Panelu vlastností).

Nyní vyřešíme problém bílých částí použitím nástroje Inteligentní výplň. Před jeho použitím dvakrát klepneme na nástroj Obdélník, čímž se vytvoří obdélník A4 a bílé prostory mezi přechodovými tvary tak budou uzavřeny i zvnějšku.

Takto vybarvenou část vždy označíme, k ní (pomocí klávesy Shift) označíme sousedící vlnovku a v Panelu vlastností zvolíme volbu Sloučit. Na závěr odstraníme obrys klepnutím pravého tlačítka myši na proškrtnuté políčko navrchu Palety barev.

V místech, kde se propojily vlnovky s obarvenými prostory, se vytvoří malé nedokonalosti, které ale jednoduše odstraníme nástrojem Tvar. Poté je vhodné všechny vlnovky označit a v Panelu vlastností zvolit tentokráte volbu Zjednodušit. Vlnovky stále můžeme upravit pomocí Nástroje Tvar. Po úpravách je opět vhodné vlnovky vzájemně buď zjednodušit nebo ořezat.

Barevné provedení záleží pouze na nás, můžeme použít přechodové i další výplně. Celou tuto sestavu vlnovek nejprve označíme, pak seskupíme (Ctrl+G), následně zkopírujeme a osově převrátíme horizontálně i vertikálně. Přemístíme, aby se vlnovky křížily, a pokud chceme, roztáhneme do formátu A4.

Nyní jednu ze sestav vlnovek zkopírujeme a ponecháme stranou pro pozdější použití. Budeme odstraňovat část vlnovek, která má být pod druhou křížící se sestavou vlnovek. Můžeme použít nástroj Guma, před jeho použitím však musíme skupinu rozeskupit (Ctlr+U).

Druhou nakopírovanou část pouze posuneme v pořadí (pravé tlačítko myši-Pořadí-Do pozadí stránky). Takto jednoduše řešíme situaci pouze v případě, že výsledek bude sloužit pouze pro zobrazení na monitoru nebo běžný tisk.

Doufám, že pro vás byl článek přínosný a poznatky z něj použijete při své práci s CorelDRAW.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: