CorelDRAW tutoriál: Hodinky (1. část) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Design

CorelDRAW tutoriál: Hodinky (1. část)

12. května 2010, 00.00 | V dnešním tutoriále si vyzkoušíme tvorbu vektorových hodinek. Za vzor nám poslouží výrobek s integrovanou pamětí a USB připojením od nejmenované rakouské společnosti.

Po spuštění CorelDRAW a vytvoření nového dokumentu zachováme standardní nastavení. Zvolíme Nástroj elipsa a vytvoříme elipsu, kterou dvakrát nakopírujeme (2x Ctrl+C, Ctrl+V). Do polí v Panelu vlastností vložíme rozměry elips, později tedy kruhů: 85 x 85 mm, 74 x 74 mm a 48 x 48 mm. Všechny tři kruhy označíme Nástrojem výběr a klepneme na klávesu P (vystředění na list).

Tažením z pravítek do pracovního okna vytvoříme dvě vodicí linky (jednu horizontální a jednu vertikální, které umístíme do středu kruhů). (Taktéž můžeme použít funkce klávesy P). Magnetickou funkci vodicích linek aktivujeme v nabídce Přichytit k, nacházející se ve Standardním panelu.

Do horního prostoru mezi dva velké kruhy vložíme obdélník (stejnojmenným nástrojem), kterému v Panelu vlastností nastavíme rozměr 2 x 3 mm a zaoblíme všechny rohy o 10 %. V Paletě barev vybereme světle zelenou, co nejvíce připomínající fosforovou. Obrys odstraníme klepnutím pravým tlačítkem myši na proškrtnuté políčko ve vrchní části Palety barev.

Nástrojem ruční režim vytvoříme úsečku (klepnutím v počátečním a koncovém bodě), která povede od průniku horní strany obdélníku s vodicí linkou přibližně do poloviny prostoru mezi spodní stranou obdélníku a horním okrajem středně velkého kruhu. Linka je automaticky přichytávána k vodicí lince. Tloušťku obrysu úsečky změníme v Panelu vlastností na 0,5 mm.

Pokud máme úsečku označenou, ještě jednou na ni klepneme myší, čímž se změní táhla na dvojšipky pro otáčení a zkosení, a Střed otáčení přemístíme do středu kruhů. Poté vytvoříme čtyři kopie a změníme jim Úhel otáčení v Panelu vlastností na 6, 12, 354 a 348°.

Naprosto totožným způsobem vytvoříme i kratší meziúsečky mezi těmito delšími. Budou kratší o spodní polovinu, kopií bude 16 a jejich Úhly otáčení budou stupňovány o 1,2°. Okolo fosforového obdélníku budou dvě kopie na každé straně vynechány (tzn. že mezi obdélníkem a delší úsečkou budou pouze dvě, mezi dlouhými úsečkami tedy čtyři). Úhly otáčení budou takovéto: 3,6, 4,8, 7,2, 8,4, 9,6, 10,8, 13,2 a 14,4 a ve směru hod. ručiček: 356,4, 355,2, 352,8, 351,6, 350,4, 349,2, 346,8 a 345,6. Prostřední úsečky odstraníme.

Největšímu kruhu přiřadíme prozatímní, např. šedou barvu, označíme všechny linky a klepnutím pravým tlačítkem myši do Palety barev přiřadíme bílou barvu. Linky i s obdélníkem označíme, (můžeme seskupit Ctrl+G), klepneme podruhé a přesuneme Střed otáčení do středu kruhů. Poté otáčíme těmito objekty. Během otáčení stiskneme klávesu + nebo jen pravým tlačítkem myši a držíme stisknutou klávesu Ctrl (otáčení po 15°), dokud neuvolníme levé tlačítko myši. Tím jsme vytvořili duplikát otočený o 15°. Nyní stačí několikrát stisknout kombinaci kláves Ctrl+R pro opakování poslední operace, dokud není ciferník hodinek dokola obehnán linkami.

Na horizontální vodicí linku mezi dva velké kruhy vytvoříme obdélník, jehož rozměry budou 6,5 x 1,7 mm. Kombinací kláves Ctrl+Q převedeme obdélník na křivky a levý spodní uzel povytáhneme směrem doleva. Tento čtyřúhelník poté uchopíme za horní táhlo a se stisknutou klávesou Ctrl převrátíme pod vodicí linku. Pomocí klepnutí pravým tlačítkem myši během tažení vytvoříme kopii.

Opět použijeme přesné rozkopírování a otáčení, které jsme použili v postupech výše. Tuto dvojici čtyřúhelníků tak dostaneme do pozic na místo číslic 1, 3, 5, 7 a 11.

Pokračovat budeme tvorbou číslic. Vzoru nejpodobnější font je Unsteady Oversteer, ke stažení ZDE. Písmo nainstalujeme a v CorelDRAW jím napíšeme číslice 2, 4, 6 ,8 ,10 a 12. Velikost upravíme v Panelu vlastností na 36 pt. Font je typově v pořádku, je ale třeba upravit číslici 4, to uděláme převedením na křivky (Ctrl+Q) a manipulací s uzly pomocí Nástroje tvar. Také zúžíme 0 a 2 v číslicích 10 a 12.

Všechny číslice označíme a v Panelu vlastností zvolíme ikonu Sloučit. Přiřadíme obrys klepnutím pravým tlačítkem myši na tmavě šedou barvu v Paletě barev a poklepáním na stejně barevný čtvereček v pravém spodním rohu stavového řádku zobrazíme okno s vlastnostmi obrysu. V okně nastavíme šířku na 0,25 mm a zaoblíme rohy a zakončení.

Nástrojem elipsa vytvoříme dvě malé elipsy, jejichž rozměr nastavíme v Panelu vlastností na 8 x 8 mm a 6 x 6 mm. Posuneme je do levé části, namísto číslice 9, tak, že se bude levý okraj menšího kruhu dotýkat levého okraje druhého největšího kruhu. Malý kruh nakopírujeme a přemístíme na střed všech velkých kruhů. Dále budeme vytvářet jakousi výseč, která bude mezi dvěma právě vytvořenými kruhy a třetím největším kruhem. Možných postupů je více, například vytvořit elipsu, z které uděláme výseč pomocí nastavení v Panelu vlastností, tam také zvětšíme šířku obrysu a kombinací kláves Ctrl+Shift+Q převedeme tuto výseč na objekt. Pomocí Nástroje tvar manipulujeme s uzly, dokud se výsledek nepodobá obrázku níže.

Tyto výseče označíme a k nim také označíme číslice ciferníku. V Panelu vlastností zvolíme ikonu Sloučit. Následuje tvorba ručiček. Budeme je vytvářet ze čtyř částí, linky, kruhu a dvou obdélníků, které převedeme na křivky a pomocí Nástroje tvar přetvarujeme přibližně podle obrázku níže. Tloušťka obrysu u všech těchto částí kromě linky, je 0,75 mm, obrys linky má tloušťku dvojnásobnou. Druhou šipku vytvoříme snadno přetvarováním té první, pomocí Nástroje tvar.

Třetí (vteřinovou) šipku vytvoříme z jednoho kruhu a čtyř obdélníků, převedených na křivky (Ctrl+Q) a dotvarovaných pomocí Nástroje tvar. Spodní obdélník a kruh označíme a v Panelu vlastností zvolíme volbu Sloučit. Tloušťku obrysu změníme taktéž v Panelu vlastností na 0,75 mm.

Červeně zvýrazněné obrysy odstraníme (standardně černé), jen nejmenšímu přiřadíme bílou barvu z Palety barev a v Panelu vlastností upravíme jeho šířku na 0,5 mm. Dva malé kroužky vlevo budou taktéž bez obrysu, spodní bude bílý a horní do červena zbarvený (ukazatel připojení USB k PC).

V druhé části dotvoříme ukazatel data, přiřadíme finální přechodové výplně a doděláme tělo hodinek.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: