Chtěli byste vidět, jak vypadá fotografie s obrovským rozlišením 0,15 Tpix? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Design

Chtěli byste vidět, jak vypadá fotografie s obrovským rozlišením 0,15 Tpix?

12. ledna 2011, 10.00 | V loňském roce se to gigapixely „jen hemžílo“. Takřka neustále jsou představovány další a další fotografie, jejichž hlavním lákadlem je právě co největší počet gigapixelů. Nejinak tomu je například u panoramatické fotografie brazilského velkoměsta Rio de Janeiro, na kterou odkazujeme v našem článku.

Když jsme vás v loňském roce informovali o rekordním panoramatu Londýna, netušili jsme, že se toto prvenství vztahuje pouze na oblast 360-stupňových panoramat. U snímků, které zabírají menší pohled, má totiž absolutní rekord jiného držitele. Skupina nadšenců („RioHK group“) pořídila obrovskou fotografii metropole Rio de Janeiro s rozlišením 152 Gpix (cca 0,15 Terapixelu; 152 407 683 304 pixelů).

Odkaz na 152-gigapixelové panorama Rio de Janeira, které bylo pořízeno z hory Sugar Leaf Foto RioHK via Gigapan.org

Tento počin zatím nebyl příliš zmedializován – asi proto, že se snímek na rozdíl od jiných panoramatických fotografií velkoměst nemůže pochlubit vynikající obrazovou kvalitou. Pokud si ovšem odmyslíme takové nešvary, jako například šum, namodralý závoj i ne úplně dobré sestavení, můžeme se u dané fotografie opět pokochat neuvěřitelným množství detailů. Díky tomu si lze prohlédnout zblízka i objekty, jež jsou na výsledné fotografii vidět jen jako malé tečky.

U fotografie s obrovským rozlišením 152 Gpix není problém si přiblížit i hodně vzdálené objekty... Foto RioHK via Gigapan.org

... jako například světoznámou sochu Ježíše Krista... Foto RioHK via Gigapan.org

Příliš mnoho informací o technickém zázemí autorů tohoto snímku se na veřejnost nedostalo (soudě podle výskytu šumu a horší kresebnosti by nás ani nepřekvapilo, kdyby jmenovaná skupina použila při jeho tvorbě nějaký kompakt). Ví se jen to, že výsledná fotografie Rio de Janeira byla sestavena z cca 12 000 dílčích snímků. Autoři je pořídili na konci července 2010, přičemž jejich zpracování zřejmě trvalo více než měsíc (panorama bylo publikováno až 28. 9. 2010). V blízké budoucnosti se tito pánové chystají dokonce pořídit 300-gigapixelové panorama (zdá se, že „gigapixelové šílenství“ zřejmě jen tak neskončí). Takže pokud ještě jmenovaná skupina „doladí“ technickou kvalitu fotografie, můžeme se těšit na další „gigantické zvětšování“.

... nebo třeba obyčejné lodě, jež při celkovém pohledu na fotografii vypadají jako pouhé tečky.Foto RioHK via Gigapan.org

Zdroje:
En.wikipedia.org
Gigapan.org
Rio.hk

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: