bukva:raz! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Design

bukva:raz!

23. srpna 2001, 00.00 | Mezinárodní písmařská soutěž sponzorovaná Mezinárodní typografickou asociací (ATypI) - je první akcí svého druhu od založení ATypI v roce 1957. Zúčastnit se můžete i vy!

Písmařské soutěže jsou zajímavé z mnoha důvodů. Jednak motivují typografy k vytváření nových písem nebo nových verzí písem stávajících, jednak umožnují písmolijnám získat zajímavá písma od mladých typografů nebo studentů. A umožňují také vzájemné kontakty mezi písmaři. Škoda je, že se podobné příležitosti zatím nechopil nikdo v České republice, neboť i tady je písmařů dost. Kromě Střešovické písmolijny se můžeme setkat například s písmy Marka Pistory, jehož nová a podlé mého názoru zdařilá grafická úprava časopisu Reflex mnoho čtenářů popudila. Ale jsou i další, studenti ateliéru profesora Solpery na pražské Umprum a jiných škol.

Před několika lety se v Rusku uskutečnila podobná soutěž - Kyrillitsa '99 - zaměřená ale primárně na azbuku. Zúčastnilo se jí mnoho typografů a výsledky byly více než zajímavé. V zahraničním odborném tisku získala soutěž velkou publicitu, novým písmům byl věnován například rozsáhlý článek v již zaniklém časopise Upper and Lower Case. Ruští typografové totiž stále čerpají z typografie konstruktivismu a tento zdroj, jak se zdá, dokáže být i v dnešní době stále dobrou inspirací. Neméně pozoruhodné byly i cyrilické verze latinkových písem, které se pomalu stávají běžnou nabídkou velkých písmolijen a časem se zřejmě stanou i běžnou součástí počítačových souborů s písmem, které budou kromě latinky obsahovat i azbuku, alfabetu a další. Oceněn byl mimo jiné Matthew Carter, jeden z porotců soutěže bukva:raz!, za cyrilické verze písem Verdana a Georgie.

Bude zajímavé prohlédnout si výsledky práce současných písmařů. Doufám, že se nejlepší práce neobjeví jen v tištěném katalogu, ale také na webové stránce www.atypi.org/bukvaraz, kde se můžete k soutěži bukva:raz! dočíst podrobnější informace. Pokud zašlete do soutěže své práce, držím vám palce!

bukva:raz!

Mezinárodní soutěž bukva:raz! (v překladu písmeno:jedna!) je pořádána při příležitosti Roku dialogu vyhlášeného OSN právě pro rok 2001. Je organizována společností profesionálních ruských typografů Type Designers Association se sídlem v Moskvě.

Cílem této soutěže je podpora kulturního pluralismu, povzbuzení rozmanitosti, vzájemných vztahů a spolupráce v typografické tvorbě. V soutěži jsou očekávány příspěvky z mnoha oblastí světa, z rozmanitého etnického, jazykového a kulturního prostředí.

Mezinárodní porotu bukva:raz! tvoří známí typografičtí profesionálové, kteří vyberou nejlepší písma dokončená nebo publikovaná během posledních 5 let (od 1. ledna 1997 do 5. listopadu 2001), a to pro latinku, alfabetu, azbuku, písma arabská, hebrejská a další.

Vyhodnocení soutěže proběhne v Moskvě 1. a 2. prosince 2001. Vybrané příspěvky budou otištěny v katalogu vítězných prací a výstava vítězů proběhne při příležitosti výroční konference ATypI roku 2002 v Římě.

Uzávěrka pro zaslání příspěvků je pondělí 5. listopadu 2001. Všechna díla včetně přihlášky musí být doručena do kanceláře bukva:raz! do tohoto data.

Soutěží se v těchto kategoriích:
textové písmo/titulkové písmo/textové a titulkové písmo/obrázkové písmo

Druhy příspěvků:
jeden řez/rodina řezů/systémy písem/superrodiny

Znakové systémy:
latinky/nelatinková písma

Typy návrhů:
původní písma/verze historických písem/odvozená písma

Členové poroty:

Matthew
Carter
Jurij
Gherčuk
Akira
Kobajaši
Ljubov
Kuzněcova
Gerry
Leonidas
Fiona
Ross
Vladimir
Jefimov
Maxim
Ž
ukov
(předseda)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Design  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: