3ds Max tutoriál: PET láhev (1. díl) - Modelování - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Design

3ds Max tutoriál: PET láhev (1. díl) - Modelování

24. června 2008, 00.00 | Dnešní tutoriál je hlavně pro začátečníky. Ukážeme si v něm spoustu šikovných funkcí a hlavně modeling různých prvků, to vše na modelu PET
láhve. Tento v prvním díle vymodelujeme a v druhém otexturujeme.

Takže nejprve si vložíme jako pozadí výřezu "Left" tuto fotografii, která nám bude tvořit předlohu modelované lahve. Uděláme to tak, že označíme Left a v roletce Views/Viewports Background.

Otevře se nám okno a v něm klikneme na Files. Vložíme tento obrázek :

V okně které se nám otevřelo, přepneme vše podle obrázku.

Následně bychom měli vidět něco takového:

Teď máme vše připraveno a můžeme se pustit do modelingu samotné láhve. Tvar nebude takový problém, spíše si budeme muset pohrát s dnem a s hrdlem. Nakonec jestě přidáme nějaké prolisy na stěnu. Teď už k věci, jdeme modelovat. Vybereme Line a obkreslíme PET láhev z jedné strany. Třeba jen levou stranu, protože to bude pro nástroj Lathe stačit. Dejte si s obrysem záležet, bude to část, která velmi ovlivní budoucí vzhled. Obrys bude postačovat takto:

Nedělejte u obrysu hrdlo ani spodní "nožičky:)". Dále upravíme obrys tak, že přepneme do Spline (třetí tlačítko odleva).

Sjedeme dolů až k záložce Geometry, označíme celou čáru a klikneme na Outline, pak klikneme na čáru a držením táhneme trochu dovnitř. Viz obrázek:

Tím jsme vytvořili stěnu láhve. Jestliže máme připravenou čáru na vytvoření celého základu láhve, můžeme použít funkci v Modifier List zvanou Lathe

Segmentaci nastavíme na 10. Výsledek by měl vypadat takto:

Ještě to chce kliknout na nápis Lathe a začít modifikovat osu podle které se rotace provádí. Jde o to, že není na místě, aby láhev byla správně velká, chce to jí i trochu otočit. Následně převedeme láhev na Editable Mesh. Dále se budeme věnovat hrdlu a podstavě. Vybereme spodní polygony jako na obrázku:

Teď použijeme funkci Extrude. Normal přepneme na Local a do extrude zadáme 0,25. Potom použijeme scale a zmenšíme jako na obrázku, pak se přepneme do bodů a upravíme podstavu detailněji.

A takto to vypadá po úpravě bodů:

Podstavec by byl hotov. Teď už jen domodelujeme hrdlo, víčko a můžeme se pustit do textur.

Nebudeme dělat na láhvi závit, je to zbytečné, víčko ho zakryje. Takže jdeme vytvořit víčko. Nejprve si vytvoříme "Star" (Creats/Shapes/Star) nastavte hodnoty podle obrázku a umístěte ho na stejné místo.

Nyní nakopírujeme Stars (CTRL+V a přepneme na copy), ten přesuneme kousek nad hrdlo láhve. Následně Stars nakopírujeme ještě jednou a nastavíme mu hodnoty podle obrázku. Ten posuneme jen těsně nad druhou Stars.

Třetí Stars ( v tomto případě už vypadající jako kruh) nakopírujeme tak, aby vytvořila něco jako "drátěný model víčka" a nakonec jeden z nich převedeme na Editable Spline, tlačítkem Attach je všechny sloučíme do jednoho objectu. Vypadat by to mělo takto:

Jako jeden z posledních kroků při výrobě víčka použijeme funkci Cross Section, která je na obrázku nahoře označena číslem 1. Tuto funkci použijeme tak, že propojíme všechny Stars, ale pozor, musíme je spojovat od nejspodnějšího po nejvyšší nebo naopak, nikdy nesmíme přeskakovat. Po dokončení tohoto kroku použijeme na zatím drátěný model modifikátor z Modifier List zvaný Surface.

Theresold nastavte na 0. Steps na 1 a převeďte na Editable Mesh. Uchopte body u otvoru, který vznikl a zmáčkněte tlačítko Collapse. Viz obr:

Po dokončení a drobné editaci bodů by mohlo vzniknout velmi reálné víčko třeba jako v tomto případě:

Takto vypadá render celé láhve:

A to je pro dnešek všechno. Přeji vám hodně štěstí v modelování. Ve druhém dílu tohoto tutoriálu se podíváme na texturování a rendering ... Zatím tedy na shledanou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: