Instalujeme Office 2001:Mac - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Apple

Instalujeme Office 2001:Mac

Microsoft Office 2001:Mac

22. listopadu 2000, 00.00 | Ano, do redakce serveru MůjMac dorazila žlutá krabička přímo od Microsoftu. A bez instalace to zkrátka nejde, takže se podíváme, co si na nás Microsoft zase připravil ...

Olympus Camedia E-100RS je další novinkou představenou koncem srpna, na kterou se na trhu zatím pouze čeká. V redakci jsme měli možnost týden testovat jeden z mála předprodukčních vzorků tohoto fotoaparátu a výsledkem jsou následující první pocity a zkušenosti. Článek je zaměřen pouze na ty vlastnosti fotoaparátu, které by se neměly změnit s náběhem sériové výroby a z toho důvodu není zcela vyčerpávající. Jakmile budou k dispozici ostré produkty, přineseme podrobnou recenzi. Za možnost testu děkujeme společnosti Olympus C&S.

Charakteristika fotoaparátu
E-100RS je velice netradiční produkt, který posunuje hranice digitální fotografie směrem k digitálním videokamerám. Přesto jde o ryze fotografický produkt, který vychází z koncepce fotoaparátu a zachovává všechny jeho základní charakteristiky. Atypická je pouze rychlost, se kterou je fotoaparát schopen zaznamenat fotografie. Dá se říct, že je odpovědí na nářky mnoha fotografů nad tím, že digitální fotoaparáty jsou příliš pomalé.

Fotoaparát je vybaven progresivním CCD snímačem s rozlišením 1,5 mil. bodů. Toto rozlišení sice není nijak špičkové, ale pro běžné potřeby většinou stačí a hlavně umožňuje opravdu extrémní rychlost fotoaparátu. Snímky lze ukládat buď v TIFFu nebo JPEG ve třech různých rozlišeních. Maximální velikost snímků je 1360x960 bodů. Nechybí ani záznam videa v M-JPEGu, ale o tom později. Příjemné je, že fotoaparát může pracovat jak s paměťovými kartami SmartMedia, tak i CompactFlash II. Testovali jsme přístroj s CF II kartou o kapacitě 160MB bez nejmenších problémů. Do počítače jdou snímky po USB.

Dalším příjemným prvkem je objektiv s 10x optickým transfokátorem. Rozsah 38 - 380mm má jedinou nevýhodu a to absenci širokoúhlého záběru, což je bohužel nešvar všech fotoaparátů této kategorie. Na druhou stranu světelnost F2.8-3.5 je překvapivě dobrá. Optický stabilizátor má smysl hlavně při velkém přiblížení.

Kontroverzní konstrukční prvek je použití mikroLCD místo optického hledáčku. 0,55" aktivní TFT displej umožňuje v hledáčku zobrazit pohodlně všechny informace a přesně zobrazit zaznamenávaný obraz. Na druhou stranu pro fotografy představuje něco nepřirozeného a často i nevítaného. V případě tohoto fotoaparátu je však toto řešení zřejmě jediné možné, protože informace zobrazované v hledáčku jsou pro práci takřka nepostradatelné.

Rychlost, rychlost a zase rychlost
V čem je E-100RS zcela nepřekonatelný je rychlost práce s fotografiemi. Základem celého řešení je velká vyrovnávací paměť a velice rychlá elektronika. To znamená, že i při práci se snímky jako takovými budete příjemně překvapeni rychlostí přístroje. Zobrazení snímku na LCD displeji trvá necelé 2 sekundy, zápis plné vyrovnávací paměti na kartu je otázkou také pouze několika sekund. Zatím jedinou pravděpodobnou "nevýhodou" je fakt, že rychlá elektronika se poměrně dost zahřívá a teplo je odváděno pasivním chlazením do spodní části přístroje. V zimě fotoaparát příjemně hřeje, v létě to může být o něco méně příjemné.

Při záznamu fotografií je nabízeno celkem 5 režimů záznamu (funkce Drive). Prvním je klasické sekvenční snímání s volitelnou rychlostí 3, 5, 7.5 či 15 snímků za sekundu. Série může být různě dlouhá dle rychlosti záznamu a zvoleného formátu snímků. Přesto 15 snímků za sekundu při 28 do série (SQ JPEG) je prostě bomba.
Alternativně lze zvolit sekvenční snímání se separátním doostřením pro každý snímek. V tomto případě samozřejmě rychlost klesá na cca snímek za sekundu, protože AF chvíli trvá. Jde však o funkci velice praktickou.
A další alternativou je takzvaný auto bracketing, tedy sekvenční snímání s automatickým posunem expozice. Na výběr je 3 nebo 5 snímků s krokem 0.3, 0.6 a 1EV. Opět velice praktická funkce, kterou s takto bohatým nastavením zatím nenabízí žádný digitální fotoaparát.
Navíc lze u fotoaparátu nastavit takzvaný PRE-CAPTURE mód, ve kterém se do vyrovnávací paměti ukládají snímky ještě před stiskem spouště. Fotograf se tak může po expozici vrátit o cca 2 sekundy spět, což je opět funkce unikátní.
Při záznamu videa jsou k dispozici rozlišení 640x480 či 320x240 bodů s rychlostí buď 15 nebo 30 snímků za sekundu. Maximální délka záznamu je 24 sekund při nejnižším datovém toku.

Pokud to shrneme, tak E-100RS dokáže díky velké vyrovnávací paměti, poměrně nízkému rozlišení snímků a rychlé elektronice neuvěřitelně rychle pracovat. I odezva spouště se většinou vejde do 1-1,5 sekundy včetně zaostření autofokusu, takže radost vyzkoušet ve srovnání s běžnou digitální technikou.

Fotografické funkce
Přestože E-100RS je zaměřen hlavně na rychlé snímání, nezapomíná na běžný fotografický komfort. K dispozici je poloautomatický i manuální expoziční režim. U fotoaparátu se objevily i takzvané "kreativní" expoziční programy, takže ani začínající uživatelé se nemusejí ničeho obávat. Pro zkušenější bude potěšující například přítomnost tlačítka AE-Lock, tři režimy měření expozice prostřednictvím TTL logiky či spolupráce s externími záblesky. Fotoaparát nabízí zhruba stejné funkce jako model C-3030Z.
Bohužel hodnotit expoziční logiku nemůžeme, protože u zapůjčeného vzorku byla zcela evidentně pouze jakási vývojová verze, která fungovala korektně v cca 50% případů.

Ovládání přístroje
Ovládání fotoaparátu vychází viditelně z modelu Camedia 3030Z. Většina nastavení se provádí pomocí výběrů na LCD. Výhodou je možnost sledovat menu i v hledáčku a ovládání pomocí čtyř šipek. Samostatná tlačítka jsou vyhrazena pro nastavení režimu snímání, volbu měření expozice, makro a AE-Lock. Zbytek nastavení je ukryt ve výběrech.
Stejně jako jeho předchůdci i E-100RS umožňuje uložit si vybraná nastavení jako základní a jiná nechat po vypnutí resetovat na tovární hodnoty. Navíc je vidět, že se někdo zamyslel nad strukturou menu, která se trochu zprůhlednila. To platí i pro vylepšení přehrávání, kdy se například fotografie z jedné sekvence jakoby schovají pod první snímek a zobrazují se pouze po potvrzení. To výrazně zjednodušuje orientaci v paměti fotoaparátu.

Hodnocení
Camedia E-100RS je opravdu převratný fotoaparát. Osobně ji považuji za mnohem pokrokovější, než model E-10, který je sice špičkový, ale v podstatě zcela konvenční. Stovka každého zákonitě uchvátí svojí rychlostí a jednoduchostí stavěnou viditelně spíš pro méně zkušené uživatele. Přesto i ostřílený fotograf bude s přístrojem spokojen.
Záměrně zatím nehodnotíme kvalitu snímků, protože zapůjčený vzorek nepodával optimální výkon. Jakmile bude k dispozici ostrý produkt, tak se k této problematice vrátíme.
Kdy přesně se tento fotoaparát začne prodávat v ČR zatím asi nikdo neví. Cena by se měla pohybovat kolem 70.000Kč vč. DPH, což na první pohled není zrovna málo. Samozřejmě E-100RS je natolik jedinečný fotoaparát, že pokud uživatel prahne po extrémní rychlosti, je 70 tisíc cena přijatelná. E-100RS prostě není a ani nemůže být pro každého.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Apple  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: